Wraz z nadejściem mrozów przychodzi sezon na ciepłe ubrania, które dają poczucie komfortu i chronią organizm przed działaniem niskich temperatur. Kupując ubrania na zimę, ważne jest, aby zwrócić uwagę, jakie tkaniny zostały użyte do ich uszycia. Prym wiodą różne odmiany wełny, kaszmir oraz polar, ale popularnym wyborem są również materiały bawełniane.
Spis treści
- Jakie powinny być tkaniny na zimę?
- Bawełniane materiały, które sprawdzą się zimą
- Ubrania na zimę – bawełna czy poliester?
- Jak się ciepło ubrać zimą? Na cebulkę!
Jakie powinny być tkaniny na zimę?
Materiały do szycia odzieży zimowej mogą być zarówno grube, jak i cienkie – istotne, by zapewniały odpowiednią izolację, zapobiegając wychłodzeniu ciała. Włókna muszą być wystarczająco porowate, aby odzież mogła oddychać. Ważną właściwością jest też pochłanianie wilgoci i odporność na jej działanie. Ciepłe tkaniny na ubrania na zimę powinny cechować się wytrzymałością i elastycznością – to główne kryteria, które zapewnią Ci komfort i wygodę w mroźne, zimowe dni.
Bawełniane materiały, które sprawdzą się zimą
Ważną cechą bawełny jest higroskopijność. Warto jednak pamiętać, że choć materiał pochłania wilgoć, nie oddaje jej i bardzo długo wysycha. Z drugiej strony jednak bawełna pozwala skórze oddychać, co zmniejsza potliwość. Bawełna to materiał wytrzymały, przyjemny w dotyku, niepowodujący podrażnień. Doskonale nadaje się na środkową warstwę w ubiorze na cebulkę i bez wątpienia sprawdzi się w codziennej zimowej garderobie.
Dresówka pętelkowa
Dresówka pętelkowa to najwyższej jakości dzianina bawełniana, która na wewnętrznej stronie ma widoczne charakterystyczne pętelki, a na zewnętrznej jest gładka. Do jej stworzenia używa się przędzy w 100% bawełnianej lub z dodatkiem lycry, wiskozy, a także poliestru. To materiał miękki, lekki, elastyczny i bardzo wytrzymały. Z dresówki szyje się ubrania i dodatki zimowe takie jak bluzy, grube spodnie, bluzki, czapki i szaliki.
Single jersey
Single jersey to lekka i sprężysta dzianina, która w grubszej wersji ma w składzie bawełnę z domieszką lycry. Jest bardzo rozciągliwym materiałem o właściwościach termoizolacyjnych, który przylega do ciała, ale pozwala skórze oddychać. Sprawdzi się w ubraniach codziennych i sportowych, szczególnie legginsach, bluzkach i koszulkach.
Gabardyna
Gabardyna to z kolei gruba tkanina bawełniana o ukośnym splocie, która charakteryzuje się wysoką wytrzymałością i długą żywotnością. Idealnie nadaje się do szycia odzieży wierzchniej – kurtek, płaszczy i marynarek. Ładnie się układa, nie odkształca i nie rozciąga, ponieważ jest gęsto tkana. CGabardyna jest bardzo elegancka i wygodna, dlatego idealnie nadaje się do szycia odzieży wierzchniej – kurtek, płaszczy, marynarek, a także garniturów.
Ubrania na zimę – bawełna czy poliester?
Każdy z tych materiałów ma swoje plusy i minusy. Poliester jest tkaniną syntetyczną i już sam ten fakt wystarcza niektórym, by odrzucić wykonaną z niego odzież. Włókna poliestrowe nie wchłaniają wilgoci, ale szybko się brudzą, nasiąkają zapachami i są nieprzyjemne w dotyku. Taki materiał to najlepszy wybór dla sportowców, lecz na co dzień warto stawiać na naturalne tkaniny. Do zalet bawełny należy jej wytrzymałość i miękkość oraz fakt, że nie podrażnia skóry i nie powoduje alergii. Choć w przypadku ubrań zimowych lepiej wybierać materiały bawełniane z domieszką lnu, lycry czy elastanu, bez wątpienia jest to tkanina bardziej uniwersalna i przyjemniejsza w użytkowaniu niż poliester.
Jak się ciepło ubrać zimą? Na cebulkę!
Podczas mrozów najlepiej ubierać się warstwowo, czyli na powszechnie znaną „cebulkę”. Przed utratą ciepła chronią kolejne warstwy oraz powietrze między nimi. Tę metodę szczególnie docenią zmarzluchy i miłośnicy zimowych aktywności na świeżym powietrzu. Aby zapewnić sobie komfort noszenia, a nie tylko termiczny, trzeba odpowiednio dobrać ubrania na zimę do każdej warstwy. Jak prawidłowo ubierać się na cebulkę?
Najpierw należy założyć przylegającą do ciała koszulkę lub bluzkę, która ochroni ciało przed zimnem, a zarazem nie będzie zawijać się i nieestetycznie odznaczać pod wierzchnimi ubraniami. Dobrze sprawdzi się też body zachowujące się jak druga skóra. Dodatkową izolację nóg zapewnią klasyczne kalesony, a w przypadku pań – legginsy i rajstopy.
Wybierając drugą i trzecią warstwę, warto zwrócić uwagę, czy do siebie pasują, szczególnie jeśli obie są widoczne. Można wypróbować takie połączenia jak bluza z dresówki i jeansowa kurtka, bawełniana koszula z kaszmirowym swetrem czy bluzka z dzianiny single jersey z grubym, wełnianym kardiganem. Nie ma złych wyborów, pod warunkiem, że nie krępują ruchów oraz że w razie potrzeby można zdjąć jakiś element garderoby.
Ubrania zimowe z bawełny są nie tylko stylowe, ale też wygodne i praktyczne. Co więcej, wcale nie muszą być nudne. Dzięki nadrukowi różnorodnych, barwnych wzorów na tkaninach i dzianinach możesz stworzyć nietypową odzież zimową od sukienek w śnieżynki po czapki w pingwiny. W dostępnym asortymencie znajdziesz ogromny wybór sezonowych i świątecznych kolekcji wzorów, które ożywią Twoją garderobę w szare, chłodne dni.