Moodboard – co to jest i czemu moja marka go potrzebuje?

Piękne zdjęcia i grafiki inspirują Cię do tworzenia? To znak, że musisz stworzyć moodboard. Dla wzrokowca inspirujące zdjęcia, piękne palety kolorystyczne czy typografia mogą pomóc w codziennej pracy. Ale moodboard to przede wszystkim narzędzie, które pozwala wczuć się w estetykę projektu. Stwórz dzisiaj swoją tablicę inspiracji i zobacz, jak pomoże Ci w wyklarowaniu wizji swojego projektu. 

Spis treści

Moodboard, jak go przygotować?

Czym jest moodboard?

Moodboard to nic innego, jak tablica inspiracji, na której umieszczone są zdjęcia, obrazy, kolory i wzory, które wywołują u nas konkretną reakcję. Taka tablica może motywować nas do działania, przynieść trochę spokoju i ukojenia lub przywołać przyjemne wspomnienia. Jednak moodboardy to świetne narzędzie w tworzeniu komunikacji wizualnej swojej marki. W końcu obraz wyraża więcej, niż tysiąc słów. 

Dlaczego warto zrobić moodboard?

Poza tym, że moodboard to jedna z podstawowych pomocy przy opracowywaniu wizerunku marki, przygotowanie tablicy inspiracji wprawi Cię w idealny nastrój do tworzenia. Samo zbieranie wizualnie inspirujących elementów do zapisania na tablicy pomoże Ci uporządkować w głowie pomysły. Z własną tablicą inspiracji szybciej podejmiesz decyzję, które pomysły należy wyeliminować, by nie rozpraszały uwagi Twojego odbiorcy. Moodboard pomoże Ci wypracować wizję Twojej marki, jej specyficzną atmosferę oraz wartości. Moodboard jest szczególnie istotny, jeżeli tworzysz go dla swojego klienta lub zespołu – dzięki niemu będziesz mieć pewność, że wszyscy mają taką samą wizję projektu. 

Może Cię zainteresować: Jak rozkręcić markę handmade? Pomysł na biznes dla kreatywnych

Moodboard Cię poprowadzi

Dobrze opracowany moodboard to swojego rodzaju kompas, z którego możesz zawsze korzystać. W codziennej pracy zawsze możesz wrócić do tablicy i upewnić się, że podążasz we właściwym kierunku, gdy tworzysz materiały do promocji swojej marki. Tablica inspiracji pomoże Ci też w chwili, gdy nie masz pomysłu na kolejną kreację.

Od czego zacząć?

Zanim zaczniesz zbierać inspiracyjne elementy do swojego moodboardu, pomyśl, jakie emocje ma budzić w Twoich odbiorcach. Gdy tworzysz moodboard zastanów się, czego potrzebują Twoi klienci i jak Ty możesz pomóc im osiągnąć określony cel lub rozwiązać problem, z którym się zmagają. Określ dokładnie, do kogo chcesz skierować swoją ofertę, z czego ma być znana Twoja marka i jakie przymiotniki ją określają. Z taką bazą wiedzy możesz zacząć tworzyć moodboard. 

Moodboard, co to takiego/

Zbierz inspiracje

Pora wyruszyć na poszukiwanie. Przeglądaj Instagrama, Pinteresta, ulubione strony www czy zakładkę “Grafika” w wyszukiwarce. W wyszukiwarkę wpisuj przymiotniki wypisane na wcześniejszym etapie. Jeżeli wolisz bardziej analogowe podejście, przejrzyj swoje ulubione albumy, książki, magazyny i zbuduj z zebranych w nich materiałów bazę ilustracji, zdjęć, typografii oraz palet kolorów. Zbieraj wszystkie rzeczy, które rozbudzają Twoją kreatywność – inspirację możesz znaleźć nawet w opakowaniach produktów na sklepowych półkach. 

Przygotuj tablicę

W początkowym etapie tworzenia tablicy inspiracji będziesz mieć ogromną kolekcję materiału, który trzeba gdzieś zebrać. Możesz stworzyć moodboard z papierowych wycinków na brystolu lub tablicy korkowej. Grafiki znalezione online przypnij na tablicę na Pintereście lub zacznij tworzyć z nich kolaże w Procreate czy Photoshopie. Początkowo kolekcja może być duża, a nawet przytłaczająca. Ale nie zniechęcaj się, z czasem z tej chaotycznej kolekcji obrazów wyłoni się uporządkowana wizja. 

Ogranicz ilość elementów

Spójrz na swoją kolekcję całościowo i zacznij szukać w niej wspólnego mianownika. Przed Tobą prawdopodobnie najtrudniejsza część zadania, tj. wybranie kilku zdjęć i przymiotników, które najlepiej oddają charakter Twojej marki. Usuń rzeczy, które są do siebie zbyt podobne albo wprowadzają zbyt dużo zamieszania. Na tym etapie koniecznie kieruj się potrzebami swojej grupy docelowej. Nie spiesz się, dobrze przemyśl, które elementy zostawić, a które nie są niezbędne. W ten sposób stworzysz ostateczny kształt wyglądu i charakteru swojego biznesu. 

Jak wykorzystać gotowy moodboard?

Skończony moodboard przyda Ci się zawsze, gdy tworzysz kreacje wizualne dla swojej marki. Szczególnie pomocny jest na samym początku, gdy dopiero wypracowujesz wygląd i charakter swojego brandu. Z czasem wizualny charakter Twojej marki tak wejdzie Ci w krew, że bez namysłu będziesz rysować i projektować grafiki, które będą spójne z całą koncepcją. Moodboard przyda Ci się, gdy wprowadzasz kogoś nowego do swojego zespołu – dzięki niemu w jasny i zrozumiały sposób przekażesz drugiej osobie, jak wizualnie ma prezentować się Twoja marka. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij