Może zniknąć prawie 70% biznesów krawieckich – darmowy raport

66,8% badanych przedsiębiorców z branży krawieckiej nie ma pewności, czy ich firma przetrwa na rynku kolejne trzy miesiące, jeśli obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa nie ulegnie zmianie – nasza drukarnia przeprowadziła badanie małych i średnich biznesów krawieckich w Polsce. Już teraz prawie 1/4 firm rozważa zamknięcie lub zawieszenie działalności, a blisko połowa utraciła płynność finansową w związku z COVID-19.

Szczegółowe wyniki znajdziesz w raporcie z naszego badania

Obserwując kwietniowe zamówienia naszych klientów biznesowych, zaobserwowaliśmy bardzo wyraźną anomalię. Niektóre firmy bardzo ograniczyły swoje zamówienia lub całkowicie zamroziły działalność. Z drugiej strony wielu klientów bardzo wyraźnie zwiększyło swoje zakupy. W efekcie nasze kwietniowe przychody w porównaniu do marca podwoiły się. – opowiada Michał Laskowski, CEO CottonBee, internetowej drukarni materiałów Postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej temu zjawisku i stąd inspiracja do zrealizowania badania.

Negatywny wpływ odczuwa ponad połowa badanych

W naszej ankiecie, w której badaliśmy wpływ pandemii COVID-19 na biznesy krawieckie w Polsce, udział wzięło 200 przedsiębiorców. Z badania wynika, że negatywny wpływ pandemii odczuwa 58,8% polskich firm z branży krawieckiej. Prawie ¼ respondentów (24,1%) przyznaje, że już teraz zastanawia się nad zamknięciem lub zawieszeniem działalności. Najgorzej radzą sobie firmy z co najmniej 10-letnim stażem. Negatywny wpływ koronawirusa na swój biznes deklaruje w tej grupie prawie 70% przedsiębiorców. Najbardziej odporne natomiast okazują się młode firmy, które działają na rynku od 1 do 3 lat. Tu negatywny wpływ odczuwa 45,9% przedsiębiorców oraz najmniejszy procent (14,75%) bierze pod uwagę zamknięcie lub zawieszenie działalności. 


Wygląda na to, że mniejszym firmom łatwiej dynamicznie dostosowywać się do zmieniającego się otoczenia. – komentuje Michał Laskowski – Wielu naszych Klientów w bardzo nieznacznym stopniu dotknęły konsekwencje ograniczenia tradycyjnego handlu i zamknięte galerie handlowe, bo oni od początku istnienia większość lub wręcz 100% swojej sprzedaży realizują on-line. Z kolei większe, często starsze i bardziej tradycyjne firmy potrzebują więcej czasu, żeby odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Prawie połowa biznesów krawieckich utraciła płynność finansową

Z naszego badania wynika, że ograniczenie działalności sklepów stacjonarnych oraz bezpośrednich relacji z klientami ma negatywny wpływ na sprzedaż 47,24% biznesów krawieckich. 34,67% badanych deklaruje natomiast, że sprzedaż internetowa zastępuje im tę tradycyjną. Pandemia COVID-19 sprawiła, że prawie połowa badanych firm krawieckich utraciła płynność finansową lub grozi im to w najbliższym czasie. 38,5% firm przyznaje, że w obliczu trudnej sytuacji wywołanej przez koronawirusa zaczęło wytwarzać produkty bezpośrednio związane z epidemią, takie jak maseczki czy odzież ochronną.


Z przeprowadzonej przez nas ankiety wynika, że obostrzenia związane z pandemią wyraźnie uderzają w sektor mody – negatywny wpływ COVID-19 odczuwa tu aż 68,3% badanych przedsiębiorców. Zapytani o najbardziej pożądane formy wsparcia przy przeciwdziałaniu negatywnym skutkom pandemii, badani wskazali zwolnienie z opłat za wynajęcie powierzchni lub wprowadzenie ulg (54%) oraz całkowite odmrożenie gospodarki (52%).

Pandemia wyeksponowała problemy polskiego sektora lub dała argument tym, którzy od jakiegoś czasu zastanawiają się nad rentownością swojej firmy i jej utrzymaniem. – podsumowuje Ula Wiszowata założycielka Fashionbiznes.pl To smutne, że sektor, który niegdyś tętnił życiem, dziś upada. Powinniśmy postawić na młodsze pokolenie i edukację a także wzrost świadomości procesów w biznesie modowym.

Badanie przeprowadziliśmy w  dniach 14 maja – 27 maja br. Jako drukarnia CottonBee dostarczamy drukowane tkaniny i dzianiny biznesom krawieckim na terenie Polski i Europy od 2013 roku. Patronem medialnym badania jest portal fashionbiznes.pl

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij