OEKO-TEX® Standard 100 – co to za certyfikat i co gwarantuje?

Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 to gwarancja bezpieczeństwa wyrobów włókienniczych przeznaczonych do kontaktu ze skórą. Wyroby oznaczone certyfikatem OEKO-TEX Standard 100 zostały w procesie certyfikacji przebadane na obecność ponad 100 szkodliwych dla człowieka substancji. 

Spis treści

Wiodący znak jakości

Wyroby tekstylne oznaczone znakiem OEKO-TEX® Standard 100 bez trudu można znaleźć już na całym świecie. Już ponad 10,000 producentów przemysłu tekstylnego certyfikuje swoje wyroby i produkty zgodnie ze standardem OEKO-TEX®. Certyfikat OEKO-TEX® znacznie ułatwia sprzedaż wyrobów włókienniczych na terenie Unii Europejskiej, Kanady, USA czy Japonii. Produkt opatrzony znakiem OEKO-TEX® Standard 100 daje bowiem gwarancję bezpieczeństwa oraz ochrony przed szkodliwymi substancjami chemicznymi. 

Oeko-tex Standard 100 to gwarancja bezpieczeństwa materiałów przeznaczonych do kontaktu ze skórą

Na co jest wydawany certyfikat OEKO-TEX® Standard 100? 

Certyfikat wydawany jest dla wyrobów włókienniczych na każdym etapie ich produkcji. Certyfikat może zostać przyznany gotowym wyrobom odzieżowym, jak również tkaninom lub przędzy. Artykuły, które mogą podlegać certyfikacji to między innymi, surowe oraz barwione przędze, tkaniny i dzianiny, nici do szycia, gotowe wyroby, w tym odzież, pościel, tekstylia domowe, ale również dodatki odzieżowe, jak guziki, zamki błyskawiczne etc. Z perspektywy procesu certyfikacji OEKO-TEX® najważniejsze jest, by substancje chemiczne używane w produkcji odzieży czy tekstyliów nie przekraczały poziomów szkodliwości. Certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 wystawiany jest wyłącznie na produkty, które przeszły surowe testy humanoekologiczne i wyłącznie takie wyroby mogą używać znaku STANDARD 100 by OEKO-TEX®.

Certyfikat OEKO-TEX® na drukowane materiały 

Drukowane materiały z certyfikatem to gwarancja, że wszystkie Twoje wyroby i projekty będą bezpieczne dla skóry człowieka w codziennym użytkowaniu. OEKO-TEX® Standard 100 to jeden z najbardziej rozpoznawalnych znaków jakości dla tekstyliów przebadanych na obecność szkodliwych substancji. Wszystkie materiały, które drukujesz w CottonBee przeszły rygorystyczne testy i uzyskały certyfikat Standard 100 Klasy I. Ale co materiał z certyfikatem oznacza w praktyce?

Tekstylia bezpieczne dla najmłodszych

OEKO-TEX® Standard 100 Klasy I to oznaczenie produktów, które muszą spełniać najsurowsze kryteria. Certyfikatem Standard 100 Klasy I oznacza się produkty dla niemowląt i dzieci poniżej 3. roku życia. W procesie certyfikacji sprawdza się ponad sto istotnych dla zdrowia dzieci parametrów. Poza obecnością niebezpiecznych substancji nasze materiały zostały przebadane pod kątem rozmaitych czynników organoleptycznych, w tym obcych zapachów, odporności na odbarwienie przez wodę, ślinę oraz pot. Materiałów z tym certyfikatem z powodzeniem użyjesz do uszycia niemowlęcych śpioszków, kostek sensorycznych i szeleszczących książeczek sensorycznych, które będą w pełni bezpieczne dla niemowląt. 

Druk na materiałach z certyfikatem Oeko-tex Standard 100 i GOTS

Idealny wybór dla alergików i dbających o zdrowie

Rozmaite substancje chemiczne, w tym barwniki czy zawarte w nich związki, mogą wywoływać reakcje alergiczne w kontakcie ze skórą. Substancje szkodliwe mogą przedostawać się do ciała również poprzez działanie wilgoci. Najczęściej jest to pot, a w przypadku małych dzieci zwykle również i ślina. Toksyczne substancje w barwnikach mogą powodować alergie lub groźne zatrucie. Materiały opatrzone certyfikatem OEKO-TEX® nie będą uczulać ani szkodzić naszemu zdrowiu. Są bezpieczne w codziennym użytkowaniu, można więc wypełnić nimi całą garderobę lub wykorzystać je do wyposażenia sypialni.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij