XXI wiek wykreował w społeczeństwie potrzebę działania szybciej, bardziej i więcej. Ten pęd ku lepszemu sprawia, że w którymś momencie ludzie chcą zwolnić, pragną spokoju, który pomoże im znaleźć w życiu równowagę. Warto wówczas zadbać o swoją przestrzeń. Prostym zabiegiem będzie wprowadzenie do otoczenia przedmiotów w skandynawskie wzory. Norweskie i szwedzkie motywy charakteryzują się prostotą stylu, stonowanymi kolorami i odwołaniem do natury. Mieszkańców państw tych regionów uważa się za jednych z najszczęśliwszych ludzi na świecie, a zatem warto chociaż odrobinę przybliżyć sobie specyfikę tego zamorskiego klimatu, decydując się na wzór skandynawski. Być może stworzenie podobnej atmosfery we własnej przestrzeni pomoże odnaleźć upragnioną harmonię.
Zaproś skandynawskie wzory do swojej garderoby
Kraje skandynawskie charakteryzuje nieco chłodny klimat, co powoduje, że szafa typowego Norwega czy Szweda znacząco różni się od tej należącej do typowego Europejczyka. W garderobach mieszkańców północnej Europy przeważają grube, wełniane swetry i bluzy, które dodatkowo mają unikalny wzór skandynawski. Jest on reprezentatywny dla Skandynawii, przywodzi na myśl śnieg, góry i niskie temperatury. Dla wielu osób ubiór Norwegów i Szwedów ma głównie sportowy charakter, a zadaniem tej odzieży jest jedynie ochrona przed zimnem. Otóż ostatnimi czasy skandynawskie wzory podbijają rynek modowy. Ich obecność na marynarkach, płaszczach i torbach sprawia, że stają się coraz bardziej popularne. Projektanci oraz eksperci modowi podpowiadają, że z ubrań o tych charakterystycznych motywach można tworzyć zarówno eleganckie, jak i codzienne stylizacje.
Skandynawskie wzory motywem przewodnim aranżacji wnętrz
Ogólny styl północnych krajów nadbałtyckich przywodzi na myśl surowość, naturalne materiały i barwy oraz wszechogarniającą prostotę. Trudno doszukiwać się tutaj bogactwa kolorów i jaskrawych detali, jednak warto zauważyć, że nie istnieje tylko jeden wzór skandynawski. Ogromne zainteresowanie tą estetyką spowodowało wykształcenie się wielu różnych konwencji uobecniających podstawowe cechy Skandynawii. Odmiana gustawiańska to klasyka w najczystszej postaci, a więc jasne kolory i industrialne meble. Z kolei wariant folkowy przemyca gdzieniegdzie bardziej wyraziste barwy, nadając przedmiotom oryginalnego, rustykalnego sznytu. Skandynawskie wzory sprawdzą się idealnie na akcesoriach, które sprawiają, że wnętrza stają się przytulne – a więc na zasłonach, poduszkach, narzutach i dywanach. Co ważne, motywy te nie są przytłaczające, ponieważ prostota i surowość nadają lekkości całemu wnętrzu. Najnowsze odmiany charakteryzują się dodaniem wyrazistego elementu w postaci intensywnie zielonej czy granatowej ściany albo połyskujących dodatków. Dzięki temu naturalność i ascetyczność łączą się z nowoczesnością i połyskiem.