Podstawowe techniki szycia – przegląd

Przymierzasz się do szycia na maszynie, jednak nie masz pojęcia jak się do tego zabrać? A może myślisz, że szycie to trudna profesja zarezerwowana wyłącznie dla fachowców? Nic bardziej mylnego. Nowoczesne technologie stosowane w maszynach sprawiają, że szyć może każdy. Na sam początek warto zaopatrzyć się w odpowiednie akcesoria i materiały oraz opanować podstawowe techniki szycia.

Spis treści

popularne sciegi maszynowe

Najważniejszą kwestią przed rozpoczęciem przygody z szyciem są przede wszystkim chęci i cierpliwość. Osoby początkujące muszą wziąć pod uwagę, że przygotowanie własnych projektów wiąże się z ciągłym nanoszeniem poprawek i doskonaleniem swojego warsztatu. Warto wcześniej poznać podstawowe techniki szycia, które opierają się na opanowaniu konkretnych ściegów i obsłudze maszyny. Z czasem wypracowane nawyki przyniosą piękne rezultaty w postaci samodzielnie uszytych ubrań lub dodatków.

Od czego zacząć szycie?

Każda profesja wymaga odpowiednich narzędzi, a szycie to nie tylko igła i nitki, które można znaleźć praktycznie w każdym domu. Jeśli jednak na razie dysponujesz tylko takimi akcesoriami, możesz nauczyć się prostych ściegów ręcznych. Są to techniki równie niezawodne, jak te wykonywane na maszynie, czasem okazują się być nawet mocniejsze. Opanowanie takich podstaw pozwala przejść do kolejnego etapu, czyli wyboru odpowiedniego sprzętu.  Wystarczy nawet stara, prosta w obsłudze maszyna do szycia dla początkujących, pożyczona od sąsiadki czy babci.

Sprawdź także: Jak zacząć szyć na maszynie? Przewodnik krok po kroku

techniki szycia - sciegi na maszynie

Dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie mają motywacji do pracy w domu, mogą okazać się profesjonalne kursy. W ten sposób można już na samym początku wypracować odpowiednie nawyki, które w przyszłości ograniczą ilość poprawek oraz błędów podczas szycia.

Prosta maszyna do szycia dla początkujących

Przy wyborze pierwszej maszyny do szycia nie warto sugerować się piękną obudową czy niską ceną. Liczy się przede wszystkim jej funkcjonalność, która będzie służyła przez wiele lat użytkowania. Dobry sprzęt musi być wyposażony w chwytacz, transporter, naprężacz nici górnej oraz wolne ramię. Najważniejszym elementem maszyny jest stopka, która umożliwia szycie każdym ściegiem.

Sprawdź także: Jak wybrać maszynę do szycia dla początkujących?

Najlepszym rozwiązaniem zarówno dla osób początkujących, jak i tych bardziej wprawionych, są maszyny wieloczynnościowe, czyli posiadające przynajmniej ścieg prosty i jeden ścieg elastyczny. Taki sprzęt można podzielić ze względu na zastosowane w nim funkcje. Wyróżnia się maszyny mechaniczne, komputerowe oraz elektroniczne.

Najprostszy w obsłudze jest sprzęt mechaniczny ze skokową regulacją. Przy jego wyborze warto również uwzględnić, czy ma być to maszyna do szycia do grubych materiałów np. zasłon, czy lekkich tkanin i dzianin przeznaczonych na dziecięce ubranka.

Najlepsze materiały i akcesoria do szycia

Każdy, kto dopiero planuje taką pracę musi zaopatrzyć się w akcesoria potrzebne do szycia na maszynie, takie jak nici, igły, bobinki czy nożyczki. Ważnym narzędziem jest również centymetr krawiecki, który pozwala na precyzyjne wymiary materiału.

akcesoria do szycia

Jednak same materiały i akcesoria do szycia to nie wszystko. Do pracy na maszynie równie niezbędne mogą okazać się wykroje, czyli metalowe matryce z gotowymi wzorami. Taka technika polega na naniesieniu i wycięciu danego motywu z materiału. Wykroje do szycia dla początkujących występują w wielu wzorach o różnym stopniu skomplikowania.

Jakie są podstawowe techniki szycia?

Jednym z najprostszych do opanowania ściegów jest szew prosty, zwany także stebnówką. Sprawdza się m. in. podczas wszywania zamków, podwijania czy zszywania dwóch fragmentów materiałów. Dosyć często stosowaną jego odmianą jest również ścieg prosty potrójny, który jest bardziej sztywny. Kolejną techniką, po którą warto sięgnąć, jest szew dekoracyjny (np. łańcuszkowy, sznureczkowy). Jest to ścieg do maszynowego wykończenia elementów odzieży, który zależy od własnych preferencji i poczucia estetyki.

podstawowe sciegi maszynowe

Podstawowe techniki szycia wykonywane za pomocą maszyny to ponadto:

  • ścieg zygzakowaty, który zazwyczaj stosuje się do obszywania tkanin, dziurek oraz wszywania gumek. Może również służyć jako ścieg ozdobny;
  • ścieg overlockowy; który służy do obrębiania krawędzi w materiałach – zabezpiecza przed pruciem;
  • ścieg kryty – jego cechą wyróżniającą jest to, że go nie widać. Istnieje kilka jego: może być stosowany np. ze stopką ściegu krytego lub z szyną prowadzącą;
  • szycie wstecz, które służy do zakończenia ściegu i zabezpieczania go przed pruciem – świetnie sprawdza się np. przy korzystaniu ze ściegu prostego. Możliwe jest do wykonania za pomocą każdej maszyny do szycia;
  • rygiel to kolejna popularna metoda zabezpieczania ściegu – najłatwiej jest ją wykonać na maszynach komputerowych z funkcją ryglowania.
Podstawowe sciegi maszynowe - przeglad

Rozpoczęcie szycia na maszynie polega na przełożeniu materiału pod stopkę, następnie poprzez przeciąganie tkaniny wykonuje się proste ściegi. Należy odpowiednio przytrzymać materiał i nici, aby zapobiec ich splataniu. Kolejną techniką jest zmiana kierunku szycia. Polega na uniesieniu dźwigni stopki, aby poprowadzić dany szew zgodnie z jego przeznaczeniem. Ostatnią techniką jest zakończenie szycia, czyli dokładne zamocowanie szwu na materiale, które zapobiega pruciu.

Podsumowanie

Szycie warto rozpocząć na materiałach znalezionych w domu i na nich wykonać pierwsze projekty. Osoby początkujące powinny wystrzegać się jedwabiu, satyny i innych elastycznych tkanin. Będą się one ślizgać się na maszynie i mogą zniechęcić do dalszej pracy. Przy wyborze odpowiedniego materiału warto wcześniej zapoznać się z ich składem oraz sposobem prania. Pomocne mogą okazać się również opinie innych internautek. Jeżeli planujesz szycie na bazie tkanin lub dzianin z gotowymi, ale wybranymi przez siebie wzorami, sprawdź kolekcje materiałów do szycia, jakie oferuje internetowa drukarnia materiałów.

drukowanie na materialach - wlasne wzory
W drukarni internetowej CottonBee można wydrukować wszelkie wzory, zarówno z własnych plików, jak i gotowe wzory z katalogu

Możesz także samodzielnie zaprojektować własny nadruk i zlecić drukarni druk na materiałach, dzięki czemu uszyjesz autorskie ubrania oraz spersonalizowane dekoracje do wystroju wnętrz.


Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

One thought on “Podstawowe techniki szycia – przegląd

  1. Bardzo dziękuję za ten wstępny tekst. Dla mnie bardzo przydatny. Uczę się szyć.

Comments are closed.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jak szyć na maszynie?

extra needle for a sewing machine
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij