Czym się różni druk pigmentowy od druku sublimacyjnego?

Pomiędzy drukiem pigmentowym a drukiem sublimacyjnym jest kilka istotnych różnic, które należy brać pod uwagę przy wyborze konkretnej metody druku. 

Druk pigmentowy to technologia, w której barwniki nanosi się bezpośrednio na powierzchnię białego materiału, na którym uprzednio rozprowadzona została apretura. Dzięki apreturze barwniki lepiej przyklejają się do drukowanego materiału. Rezultatem druku pigmentowego jest bardzo szczegółowy, wyraźny i ostry wydruk. Choć nadruk nanoszony jest na powierzchnię tkaniny lub dzianiny, nie jest wyczuwalny w dotyku (w przypadku ciemnych nadruków materiał może być odrobinę sztywniejszy w odczuciu przed pierwszym praniem), w żaden sposób nie zmienia też właściwości materiału – dzianiny pozostają elastyczne, materiały są przewiewne i miękkie. W druku pigmentowym bez trudu można osiągnąć skomplikowane przejścia tonalne. Warto jednak zaznaczyć, że w druku pigmentowym kolor czarny, jaki można uzyskać nie jest prawdziwą, głęboką czernią. Technologia druku pigmentowego jest jednak przyjazna środowisku – w fazie druku i utrwalania zadrukowanych materiałów nie stosuje się chemii ani wody, a w modelu druku na zamówienie powstaje jedynie minimalny odpad tekstylny. Druk pigmentowy nie jest jednak najbardziej trwałą metodą zadruku materiałów i może ulec uszkodzeniom przy pocieraniu na mokro. Wydruk pigmentowy z czasem minimalnie blaknie po wielokrotnym praniu. 

Sublimacja to technologia druku, w której barwniki wnikają bezpośrednio w strukturę materiału, tworząc trwałe i niewyczuwalne na materiale nadruki. Gdy barwnik łączy się bezpośrednio z włókiem dzianiny poliestrowej, nawet przy jej mocnym rozciągnięciu nie pojawia się białe włókno bazowe. W druku sublimacyjnym wzór nanosi się początkowo na papier transferowy, który następnie układany jest na materiale. W specjalnej prasie pod wpływem temperatury i nacisku barwniki sublimują i łączą się z włóknem materiału. Wykonana pośrednio (tj. z zastosowaniem papieru transferowego) sublimacja może skutkować lekkim efektem rozmycia lub odrobinę nieostrym wydrukiem. W druku sublimacyjnym minimalne przesunięcie papieru transferowego na materiale może sprawić, że w wydruku pojawi się delikatna nieostrość. Sublimacja to metoda druku możliwa do wykonania na materiałach 100% poliestrowych lub o wysokiej, min. 80% zawartości włókna syntetycznego.

Pierwsze zdjęcie prezentuje mapę kolorów wydrukowaną w technologii druku pigmentowego. Na drugim ta sama mapa kolorów została wydrukowana w technologii sublimacji.

Czy ten artykuł był pomocny?

    Informacje są niedokładne.Informacje są dla mnie niezrozumiałe.Informacje nie rozwiązują mojego problemu.Inne.

    Jakich dodatkowych informacji potrzebujesz?
    Co jest dla Ciebie niezrozumiałe?
    Jaki problem próbujesz rozwiązać?
    Co możemy poprawić, żeby ulepszyć tę stronę?

    Dołącz do naszego newslettera

    Bądź na bieżąco i nie przegap nowych wzorów, promocji i nowinek szyciowych!