Fast fashion czy slow fashion? Kupuj odzież świadomie!

Świat mody to dwa skrajne podejścia do produkcji i eksploatacji odzieży – fast i slow. Światowe marki odzieżowe prześcigają się w kopiowaniu trendów z wybiegu, które mogą serwować masom na swoich półkach sklepowych. Marki fast fashion to jednak sporo kompromisów – za atrakcyjną ceną stoi zazwyczaj słaba lub średnia jakość wykonania i głównie materiały syntetyczne. W slow fashion dostajemy lepszą jakość, wiemy gdzie i przez kogo wyprodukowana została odzież, jednak te wszystkie zalety wiążą się z odpowiednio wyższą ceną. Co wybrać – fast czy slow? Czy jest jedno właściwe podejście? 

Spis treści

Fast fashion i slow fashion – jaka jest różnica?

Czym jest fast fashion?

Debatę w temacie, które podejście do mody jest tym właściwym, zacznijmy od określenia głównych cech obu trendów. W świecie fast fashion najważniejsze jest jak najszybsze wprowadzenie tańszych kopii trendów z wybiegu do masowego obiegu. Dzięki temu za ułamek ceny możemy mieć w swojej szafie najnowsze trendy do stylizacji na dany sezon. Długość życia takiego ubrania jest jednak stosunkowo krótka – trendy szybko się zmieniają, a wykonane za grosze poliestrowe sukienki i kombinezony po kilku praniach tracą swój pierwotny elegancki wygląd.

Odzież dla marek fast fashion produkowana jest niskim kosztem, materiały nie są rewelacyjnej jakości, ich wykonanie też pozostawia wiele do życzenia. Nie są to jednak ani fasony ani materiały, które mają przetrwać lata, gdyż zwykle w następnym sezonie znacznie odstają od najnowszych trendów. 

Czym jest slow fashion? 

Po przeciwnej stronie spektrum leży slow fashion. Pogoń za najświeższymi trendami ustępuje chęci minimalizowania wpływu branży odzieżowej na środowisko. Marki slow stawiają na ponadczasowe fasony, które za kilka lat wciąż będą atrakcyjne i z łatwością mogą stać się częścią niemal każdej stylizacji. Producenci mody w duchu slow zazwyczaj znacznie ograniczają ilość wydawanych w roku kolekcji, szczególnie jeśli porównać ich z dowolną marką fast fashion. Najczęściej wypuszczają dwie do czterech kolekcji, jednak marki slow stawiają zwykle na zawsze dostępne fasony bazowe, które współgrają z ich najnowszymi modelami sezonowymi. To pozwala na produkowanie odzieży i akcesoriów wyższej jakości, zarówno pod względem materiałów jak i samego wykonania. 

Slow fashion to też dbałość o ubranie na każdym etapie produkcji. Ubrania powstają z tkanin wiadomego pochodzenia, których producenci otrzymali właściwe wynagrodzenie za swoją pracę. To również dbałość o środowisko – slow fashion często sięga po materiały recyklingowane lub organiczne. Wszystko ma być w zgodzie z naturą i ma służyć latami.


Jak kupować świadomie?


Świadome zakupy to pierwszy krok w stronę odpowiedzialnego świata mody. Szacuje się, że przeciętna rodzina wyrzuca około 30 kilogramów zbędnych wyrobów tekstylnych rocznie. Z tego zaledwie 12% trafia do recyklingu. Światowa produkcja odpadów tekstylnych nie leży wyłącznie po stronie wytwórców mody. Równie istotna jest zmiana przyzwyczajeń jej konsumentów. Kuszeni przecenami i okazjami, kupujemy masę ubrań, których ostatecznie nigdy nie nosimy. Żywe kolory przyciągają oko na witrynie, jednak nie prezentują się już tak atrakcyjnie w zestawieniu z codziennymi butami i ulubioną torebką. Świadome zakupy modowe to te, podyktowane potrzebą, nie zachcianką. Nowa para wygodnych tenisówek kupiona, kiedy w zeszłorocznych zdarła się podeszwa posłuży lepiej niż ta sukienka z witryny, w której słynna modelka miała sesję zdjęciową w magazynie modowym. 

Postaw na slow fashion, twórz niepowtarzalne fasony z materiałów drukowanych na zamówienie!

Jak tworzyć w duchu slow?

Slow fashion to nie tylko jakościowe elementy garderoby od niezależnych marek, lub upolowane na wieszaku w second handzie. W trend slow wpisuje się to, co tworzysz własnoręcznie, czyli niepowtarzalne fasony, które na całe lata stają się częścią Twojej garderoby. Jeśli budujesz swoją markę i zależy Ci na procesie produkcyjnym z pozytywnym bilansem ekologicznym, postaw na lokalnych dostawców produktów i usług. Skracaj łańcuch dostaw i wybieraj dobrej jakości materiały, dzięki którym Twoja moda będzie atrakcyjna wizualnie i nie straszne jej codzienne użytkowanie. Tworzysz dla siebie i chcesz, by garderoba podkreślała Twoją indywidualność i oddawała wyjątkowy styl? Wybierz druk na bawełnie bez minimalnej wielkości zamówienia – w ten sposób nie generujesz potencjalnego odpadu tekstylnego, bo zamawiasz dokładnie tyle materiału, ile potrzebujesz do realizacji konkretnej wizji.

Podkreśl swoją niepowtarzalność z tkaninami i dzianinami drukowanymi na zamówienie!

Garderoba kapsułowa 

W świadomych zakupach modowych pomaga stworzenie swojej kapsułowej garderoby. Głównym jej założeniem jest stworzenie niewielkiego zbioru ubrań, w którym każdy element idealnie ze sobą współgra. Ta metoda ułatwia planowanie stylizacji o poranku i dodatkowo zachęca do świadomych zakupów odzieżowych. 

Oczywiście, jeśli chcesz być świadomym konsumentem, nie musisz zupełnie wykluczać marek fast fashion. Jeżeli to, czy pracownicy szwalni dostają uczciwą stawkę za swoją pracę nie jest zagadnieniem, które spędza Ci sen z powiek, kupienie prostej bawełnianej koszuli czy sukienki z wiskozy w dowolnym sklepie w galerii to nie przestępstwo. Staraj się jednak ograniczyć zakupy najgorętszych fasonów z globalnych kampanii reklamowych, bo te najszybciej będą odkładane do lamusa.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij