Jak przyszyć guzik? Poznaj 5 praktycznych technik

Większość z nas nie wyobraża sobie ubrań typu marynarka, koszula czy spodnie bez stylowych guzików, a prawidłowo i estetycznie przyszyty to jeden z tych elementów, który powinien współgrać z naszym ubiorem. Są różne metody przyszywania ich, które można dobrać w zależności od wprawy i manualnych zdolności. Czas przyszycia jednego wynosi nie więcej niż 5 minut niezależnie od jego rodzaju: z dziurkami czy z uszkiem. Guziki z dziurkami posiadają zazwyczaj od dwóch do czterech dziurek. Te z uszkiem są mocowane do materiału za pomocą uszek z płaskowników, uszek drucianych lub typu koszyczek. Oto 5 praktycznych technik, za pomocą których przyszyjesz guzik.

Spis treści


Jak przyszyć guzik z dziurkami ręcznie?

Do przyszycia ręcznego guzika z dziurkami potrzebne są materiał do szycia i przybory takie jak igła i nitka. Prócz tego warto zaopatrzyć się w ołówek lub kredkę. Na samym początku należy zaznaczyć na tkaninie miejsce, w którym chcemy go przyszyć. Następnie między materiałem a guzikiem wystarczy delikatnie przeprowadzić nitkę przez obydwie dziurki. Czynność powtórzyć około 10 razy, by nie odpadł w trakcie noszenia lub prania. Następnie należy mocno owinąć nitkę wokół części idącej od guzika do tkaniny (by efekt był bardziej estetyczny, warto zrobić to zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Na sam koniec przeciągnąć nić na lewą stronę materiału, zrobić pętelkę, a niepotrzebną część nici odciąć. Przy przyszywaniu guzika z czterema dziurkami, najpierw należy przymocować do materiału dwie pierwsze górne dziurki, następnie dwie dolne.


Jak przyszyć guzik z uszkiem ręcznie?

By przyszyć ręcznie guzik z uszkiem, należy zaopatrzyć się w materiał do szycia, kredkę lub ołówek oraz nitkę i igłę. Na samym początku trzeba przeciągnąć nić przez materiał i uszko, a potem ponownie przez materiał. Kolejnym krokiem jest mocne ściągnięcie tkaniny tak, by guzik pozostał nieruchomo i nie przesuwał się. Czynność trzeba powtórzyć kilkukrotnie, na koniec zostawiając nitkę po lewej stronie materiału. Na sam koniec wystarczy zrobić niewielki supełek i odciąć niepotrzebną resztę nici.

Jak przyszyć guzik na maszynie?

Przyszywanie ręcznie jest czasochłonne i nie każda krawcowa może sobie na to pozwolić. Proces przyszywania na maszynie jest szybki i efektywny, jednak trzeba wiedzieć jak to umiejętnie wykonać, by niczego nie popsuć. Gdy wybraliśmy materiały do szycia i skroiliśmy nasze ubranie, wystarczy, że w maszynie zamontujemy stopkę do wszywania guzików. Następnie trzeba wszystko odpowiednio ułożyć. Od spodu musi się znaleźć zaślepka, następnie materiał, guzik, a na końcu stopka. Najważniejszym elementem przy wszywaniu guzików maszynowo jest odpowiedni dobór ściegu, gdyż trzeba idealnie dopasować odległość między dziurkami. W przeciwnym razie igła, zamiast w otwór może trafić w guzik i się złamać. Najprostszym sposobem jest wybór ściegu typu zygzak.


Przyszywanie guzika dla początkujących

Mimo tego, że ręczne wszywanie dla niektórych jest rzeczą prostą, dla początkujących może wydawać się nieco skomplikowane. Osoba, która nie zna się na krawiectwie i jest w tej kwestii laikiem, powinna zacząć proces przyszywania guzików od nawleczenia igły i związania jej podwójnym supełkiem na końcu. Następnie należy przebić materiał do szycia igłą z lewej strony na prawą dokładnie w miejscu, w którym chcemy, by znalazł się guzik. Na koniec trzeba pociągnąć za nitkę, by nie zostawić niepotrzebnego luzu, a cały proces kilka razy powtórzyć.


Mało wprawne osoby mogą pomóc sobie wykałaczką lub zapałką, które wkłada się między guzik i materiał do szycia. Pozwalają one zostawić wystarczającą ilość luzu, by przełożyć guzik przez dziurkę w trakcie zapinania ulubionej koszuli czy bluzki. Oczywiście na sam koniec, gdy guzik będzie się kurczowo trzymał, po lewej stronie materiału trzeba zawiązać podwójny supeł, a nadmiar nitki odciąć.

Przyszywanie przy pomocy guzika wewnętrznego

Wybór materiałów do szycia jest tak samo ważny, jak wybór guzików. Jest on nie tylko funkcjonalnym dodatkiem, lecz formą upiększenia ubrania i dodania mu dodatkowych wizualnych zalet. Mogą być drewniane, metalowe lub wykonane z tworzyw sztucznych, w różnych fakturach i kolorach.


Guziki, które mają się szczególnie mocno trzymać najlepiej przyszyć przy pomocy małego guzika wewnętrznego. Musi mieć tyle samo dziurek ile guzik właściwy. Oba przyszywa się, jednocześnie przewlekając je mocną nicią. By zakończyć przyszywanie, szew trzeba zaryglować między guzikiem właściwym a listwą zapięcia. Wystarczy przeciągnąć nitkę na spodnią stronę listwy zapięcia i gotowe!

W zależności od rozmiarów guzików przyszywanie może się nieco różnić. Nić do przyszywania powinna być wytrzymała i mocna, by nie pozostawiać luźnego końca i uniemożliwić samoistne odprucie się guzika. Dzięki temu nie przekrzywia się on i z komfortem można go zapiąć nawet jedną ręką. Kolor nici powinien być jak najbardziej zbliżony do koloru tkaniny i guzika. Jeżeli materiał do szycia jest wielokolorowy to najlepiej dobrać kolor nici do barwy przeważającej w tkaninie. Nieestetyczne jest przyszywanie czarną nicią białego guzika i odwrotnie.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Podstawowe techniki szycia – przegląd

przeglad sciegow do szycia
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij