Zobaczyć na przyjęciu znajomą w identycznym ubraniu – trudno o większy „afront” dla kobiety. Dlatego wiele przedstawicielek płci pięknej dmucha na zimne i zamiast sięgać po gotowe, sklepowe propozycje inwestuje w kreacje szyte na miarę. Dzięki temu może naprawdę wyrazić siebie, bez obaw, że ich styl – z premedytacją bądź niechcący – zostanie skopiowany. Zanim jednak strój marzeń nabierze realnych kształtów, trzeba wybrać materiał do szycia na sukienkę. Czym kierować się przy podejmowaniu decyzji?
Spis treści
- Okazja czyni materiał na sukienkę
- Sylwetka drogowskazem…
- J jak jakość
- Troska o środowisko naturalne
- Materiał na sukienkę, a aura za oknem
- Słuchaj siebie, czyli indywidualne preferencje mają głos
Okazja czyni materiał na sukienkę
Z całą pewnością należy zwrócić szczególną uwagę na rodzaj i charakter okoliczności, którą dany strój ma uświetnić. Każda uroczystość (tudzież wydarzenie) rządzi się bowiem swoimi prawami. Nie pójdziesz przecież na wytworną imprezę sylwestrową albo wyrafinowane wesele w dresowej sukience, prawda? No właśnie. Do przywołanych wyżej okazji zdecydowanie lepiej pasują kreacje wieczorowe uszyte z eleganckich materiałów, takich jak choćby satyna. Jest gładka, miękka i przyjemna w dotyku. Nie sprawia większych trudności przy drapowaniu (układaniu tkaniny w dekoracyjne fałdy). W dodatku posiada delikatny, subtelny połysk. Wygląda szykownie i szlachetnie. Z kolei, jeśli idziesz na niezobowiązującą randkę z ukochanym lub spotkanie w gronie przyjaciół, wybierz mniej „formalny” materiał na sukienkę – na przykład jersey. To modowy klasyk. Lata mijają, a on nie traci na popularności. Cechuje go duża uniwersalność. Drukowany, wzorzystrzy jersey nada stylizacjom nietuzinkowe oblicze.
Sylwetka drogowskazem…
Właściwie dobrany materiał do szycia na sukienkę potrafi zdziałać prawdziwe cuda: sprytnie zamaskować mankamenty figury i wyeksponować wszystkie jej atuty. Posiadaczki nieco krąglejszych kształtów powinny postawić na miękkie, matowe tkaniny o „lejących” właściwościach (na przykład woal). Dlaczego? Luźno spływa w dół, optycznie wyszczuplając sylwetkę. W misji ukrywanie nadprogramowych kilogramów niebagatelną rolę odgrywa także barwa materiału. Ciemne kolory odejmują centymetrów. Twoim sprzymierzeńcem w walce z niechcianymi fałdkami będzie granat. Nie zapominaj o wzorach. Wielkoformatowe, wielobarwne printy pomogą wyeksponować atuty sylwetki i odciągnąć uwagę od wszelkich mankamentów. Doskonale sprawdzą się również drobne, stonowane motywy i oczywiście pionowe pasy. One wspaniale spiszą się w każdej sytuacji. Optycznie wydłużą i wyszczuplą sylwetkę, odwracając uwagę od niedoskonałości.
J jak jakość
Po czym rozpoznać dobry materiał do szycia na sukienkę? O jakości danego produktu decyduje kilka podstawowych kwestii. Po pierwsze, skład. Z reguły im bardziej naturalny, tym lepiej. Nie należy jednak zupełnie rezygnować z syntetycznych, czyli wytworzonych sztucznie, domieszek. W pewnych przypadkach są bowiem bardzo przydatne. Poprawiają komfort użytkowania tkanin. Innymi słowy, sprawiają, że kreacje wygodniej się nosi. Spójrzmy na przywołany wcześniej jersey. Często występuje w duecie z niewielką ilością poliestru. Rzeczony dodatek zapewnia mu większą sprężystość. Dzięki niemu tkanina łatwiej dopasowuje się do ciała. Jest też bardziej wytrzymała. Po drugie, sposób utkania włókien. Ich równomierne rozmieszczenie (bez widocznych przerw ani wyraźnego zagęszczenia) przemawia na korzyść danego materiału. Po trzecie, gromadzenie ładunków elektrycznych na powierzchni (występowanie wspomnianego zjawiska oznacza, że mamy do czynienia z artykułem gorszej klasy).
Troska o środowisko naturalne
Temat ekologii powraca w debacie publicznej niczym bumerang. Naukowcy biją na alarm. Ziemia nie poradzi sobie bez pomocy człowieka. Tymczasem naprawdę niewiele trzeba, by ją wesprzeć. Wystarczy ograniczyć ilość kupowanych ubrań i inwestować w naturalne materiały dobrej jakości, przyjazne dla środowiska, na przykład te z nadrukiem pigmentowym. To najbardziej ekologiczna metoda tworzenia wzorów, jaką można sobie wyobrazić. Dlaczego? Nie wymaga użycia żadnych środków chemicznych ani nawet wody. Nadruki powstają na bawełnianych materiałach
Materiał na sukienkę, a aura za oknem
Wybór odpowiedniej tkaniny zależy w dużej mierze od pogody. I nie chodzi bynajmniej o to, w jaki nastrój wprawia nas aura panująca na zewnątrz, lecz o względy praktyczne. Latem lepiej inwestować w lekkie, przewiewne, „oddychające” materiały (kryteria te doskonale spełnia woal i wysokiej klasy bawełna). W chłodne dni – jesienią i zimą – przyda się dresówka pętelkowa. Jest niezwykle przyjemna w dotyku i świetnie chroni przed zimnem.
Słuchaj siebie, czyli indywidualne preferencje mają głos
Kupując materiał na sukienkę, pomyśl, czego tak naprawdę chcesz i oczekujesz. Tkanina powinna odpowiadać Twoim indywidualnym potrzebom i preferencjom (mowa nie tylko o kolorze, fakturze czy wzorze, lecz przede wszystkim wygodzie). Jeśli zależy Ci na perfekcyjnym wyglądzie i nie lubisz tracić czasu na prasowanie, sięgaj po odporną na zagniecenia gabardynę. Nie wymaga częstego prasowania. Poza tym świetnie się prezentuje. Jeśli natomiast masz skórę skłonną do podrażnień, wybieraj tkaniny ze 100-procentowej bawełny. Nie wywołują reakcji alergicznych. Są bezpieczne dla zdrowia.
One thought on “Jak wybrać materiał do szycia na sukienkę?”
Comments are closed.