Jak uszyć spódnicę? Przewodnik po popularnych fasonach

Wygodna i praktyczna spódnica to obowiązkowy element w szafie każdej kobiety, która ceni sobie elegancki wygląd. Można powiedzieć, że spódnica w modzie damskiej zajmuje szczególne miejsce, ponieważ jest związana z kobiecym wizerunkiem od dawna. Podobnie jak pozostała część garderoby kobiet uległa zmianie na przestrzeni lat, dlatego dziś można wybierać spośród niezliczonych fasonów spódnic. Klasyką są spódnice damskie wykonane z koła, które idealnie pasują do codziennych, luźnych stylizacji. Spódnice ołówkowe zaś sprawdzą się do biura czy na ważne spotkania. Jak uszyć samodzielnie spódnicę?

Spis treści

Instrukcje jak uszyć spódnicę ołówkową z książki ABC kroju i szycia
Wzory ze zdjęcia dostępne do wydruku na ctnbee.com

Jak uszyć spódnicę ołówkową?

Eleganckie i szykowne – takie właśnie są spódnice ołówkowe. Zdecydowana większość kobiet nie wyobraża sobie nie mieć jej w szafie. Nic dziwnego! Spódnice ołówkowe królują niezmiennie od lat, zachwycając materiałami, z jakich zostały uszyte. Spódnice doskonale podkreślają sylwetkę, wyszczuplają i dodają seksapilu. Ołówkowe spódnice cechują się prostym krojem, który świetnie współgra z elegancką koszulą, luźnym swetrem, a nawet T-shirtem. W swojej szafie warto mieć klasyczny fason spódnicy ołówkowej, najlepiej w czarnym bądź szarym kolorze, który sprawdzi się absolutnie na każdą okazję. Ponadto spódnice ołówkowe świetnie pasują do wysokich obcasów, jeszcze bardziej eksponując nogi.

Instrukcje jak uszyć spódnicę ołówkową z książki ABC kroju i szycia

Szycie ołówkowej spódnicy zaczynamy od wycięcia elementów gotowego wykroju z papieru. Wykroje ołówkowych spódnic mają zwykle zaszewki w talii, dzięki którym tkanina ładniej układa się na liniach sylwetki. Od nich zaczynamy szycie spódnicy, następnie przeszywamy szwy boczne. 

Sprawdź także: Samodzielne szycie ubrań – wady i zalety

W dalszej kolejności przygotowujemy pas do wszycia o długości równej obwodowi talii, powiększonemu o 2 cm na zakładki. Pas składamy na pół, lewą stroną materiału do środka. Dobrze zaznaczyć szpilką jego środek, dzięki czemu łatwiej będzie równo przypiąć go do spódnicy. Następnie wszywamy zamek kryty w tylnym szwie spódnicy. 


Gdy decydujemy się na dopasowaną spódnicę ołówkową z materiałów, które nie są uciągliwe warto zaplanować rozporek na tylnym szwie środka spódnicy. Dzięki temu poruszanie się w spódnicy, a w szczególności wspinaczka po schodach, nie sprawi kłopotu.

Kiedy zamek jest już przyszyty, pas należy złożyć w stronę zewnętrznej warstwy materiału i przeszyć przy brzegu, wywijając do góry by nie zawijał się do środka spódnicy. Następnie warto podwinąć podwójnie dół spódnicy, przypiąć szpilkami i ponownie przeszyć ściegiem prostym. Na koniec rozprasowujemy wszystkie szwy i możemy już cieszyć się nową spódnicą. 

Jak uszyć spódnicę z koła?

Spódnica z koła to najbardziej pożądana spódnica przez kobiety oraz małe dziewczynki. Jest niesamowicie wygodna i wygląda dobrze w połączeniu z niemal każdą częścią garderoby. Przygotowanie wykroju spódnicy z koła jest naprawdę proste. Mierzymy obwód talii, na podstawie którego obliczamy promień koła lub korzystamy z tabeli, którą można znaleźć w internecie. Spódnicę można uszyć z całego, połowy lub wycinka koła. Każdy z tych wariantów układa się odrobinę inaczej, jednak proces szycia jest dokładnie ten sam. 

Instrukcje jak uszyć spódnicę z koła z książki ABC kroju i szycia
Wzór ze zdjęcia dostępny do wydruku na ctnbee.com

Kluczem do otrzymania dobrej spódnicy z koła jest prawidłowe złożenie materiału, które gwarantuje wykrojenie odpowiedniego kształtu spódnicy. Należy go złożyć dwa razy na pół, tak aby móc otrzymać cztery warstwy z jednym wspólnym rogiem. Po odpowiednim złożeniu materiału należy przejść do odrysowania na nim formy na spódnicę z koła. W tym przypadku należy sięgnąć po wcześniej ustalony promień spódnicy i nanieść go na materiał na dwa łuki. Pozostaje już tylko wykrojenie spódnicy po wyznaczonych liniach. Następnie do spódnicy wszywamy pasek, który wykonujemy dokładnie jak w przypadku spódnicy ołówkowej. Teraz pora na najtrudniejszy etap. 

Spódnica z koła wykonana z materiałów wydrukowanych w CottonBee
Wzór dostępny do druku na ctnbee.com

Równy dół spódnicy z koła osiągniemy dopiero, kiedy pozwolimy, żeby materiał trochę powisiał i zadziałała na niego siła grawitacji. Dopiero wtedy spódnica będzie układała się tak, jak powinna. Pasek spódnicy spinamy równo szpilkami a następnie przypinamy do wieszaka lub suszarki na pranie. Później odmierzamy planowaną długość spódnicy z zapasem na podłożenie w wielu punktach na materiale. Zaznaczamy kredą, pisakiem do tkanin lub szpilkami. Następnie rozkładając materiał spódnicy płasko odcinamy zmierzony nadmiar i dopiero podwijamy i obszywamy dolną krawędź spódnicy. 

Sprawdź także: Najczęstsze błędy popełniane podczas szycia

Jeśli planujesz uszyć spódnicę z koła z gumką w talii, pamiętaj, że obwód musi być odpowiednio większy, jeśli wciągnięcie spódnicy przez biodra ma być możliwe. Do zmierzonego obwodu talii dodaj około 4 centymetrów i następnie wylicz odpowiedni promień koła do narysowania swojego wykroju. 

Jak uszyć spódnicę na gumce?

Spódnica na gumce jest z pewnością wygodnym rozwiązaniem, gdyż dopasowuje się do obwodu w talii w sposób naturalny. Aby wykonać taką spódnicę z gumką, nie są potrzebne żadne zamki. Taki krój spódnicy na gumce jest szczególnie pożądany przez małe dziewczynki, ponieważ gumka nie uwiera tak jak wspomniany zamek. 

Designed by Freepik

Spódnicę na gumce najczęściej szyje się z jednego długiego kawałka materiału z szwem biegnącym przez środek tyłu spódnicy. Przygotowanie spódnicy pod gumkę należy rozpocząć od zrobienia tunelu. W tym wypadku trzeba zaprasować dłuższy brzeg materiału o 1 cm w dół na lewej stronie, żeby schować niewykończone brzegi materiału. Następnie należy zaprasować go ponownie, tym razem na szerokość o kilka milimetrów większą od szerokości gumki. Całość przeszywamy ściegiem prostym. Na tym etapie dobrze jest zaprasować i przeszyć dolną krawędź spódnicy, gdyż będzie to o wiele łatwiejsze, gdy materiał nie jest pomarszczony. 

Wzór dostępny do wydruku na ctnbee.com

Długość gumki powinna być odrobinę mniejsza od obwodu pasa lub talii, żeby spódnica trzymała się na miejscu. Umieszczenie gumki w przygotowanym tunelu ułatwi agrafka wbita w jej koniec. Nakładamy końce gumki na siebie i zaszywamy, najlepiej tworząc kwadrat lub prostokąt z przeszytymi przekątnymi. Ostatnim krokiem jest zszycie tylnej krawędzi spódnicy, kończąc ścieg tuż przed pasem z gumką. Surowe brzegi materiału w pasku z gumką możemy zaszyć ręcznie ściegiem krytym lub przeszyć ściegiem prostym, tym samym doszywając gumkę do materiału spódnicy, co zapobiegnie jej wywijaniu i obracaniu się w tunelu. 


Chcesz wiedzieć jak w najprostrzy sposób zmierzyć ilość tkaniny potrzebnej na marszczoną spódnicę na gumce bez korzystania z miary krawieckiej lub wyliczeń? Owiń materiał, z którego planujesz szyć spódnicę na manekinie lub na sobie około 1 do 1,5 raza. Im więcej razy owiniesz materiał wokół sylwetki tym pełniejsza i bardziej marszczona będzie spódnica. 

Spódnica to doskonała podstawa do budowania stylizacji. Prosta i wykonana z jednolitego materiału przyda się do eleganckich strojów a połączona z koszulą i obcasami stworzy piękny komplet do biura. Rozkloszowane spódnice wykonane z materiałów we wzory pozwolą na stworzenie unikalnej stylizacji na cieplejsze dni. Uszyj jedyną w swoim rodzaju spódnicę z materiałami drukowanymi na zamówienie.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jakie materiały wybrać? Przewodnik po tkaninach i dzianinach

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij