Mesh fabric – lekka i przewiewna tkanina. Na czym polega jej specyfikacja i jakie są zastosowania? 

Mesh fabric to tkanina, która charakteryzuje się otwartą, ażurową strukturą, dzięki czemu jest bardzo lekka i przewiewna. Dzianina mesh nie chłonie dużo wody, dzięki czemu bardzo szybko schnie. To tkanina idealna do zastosowania w projektach, gdzie ważny jest komfort termiczny i przepływ powietrza. Czym właściwie jest mesh fabric i w jakich projektach sprawdza się najlepiej? 

Spis treści

Mesh łezka

Cechy charakterystyczne dzianiny mesh 

Dzianina mesh to tkanina, która jest wykonana z syntetycznych włókien, takich jak poliester, lycra lub polipropylen. Charakteryzuje się ona otwartą strukturą, która pozwala na swobodny przepływ powietrza. Dzianina mesh jest dostępna w różnych grubościach i gęstościach, co pozwala na dostosowanie jej do różnych zastosowań. To bardzo lekka i elastyczna dzianina, co pozwala na łatwe dopasowanie do ciała. Jest również odporna na rozdarcia i przetarcia, co czyni ją trwałą i wytrzymałą. Drukowana na zamówienie dzianina mesh nie blaknie w słońcu, nie wyciera się przy intensywnym użytkowaniu, a kolory nie tracą na intensywności po wielu praniach.  

W jakich projektach sprawdzi się dzianina mesh? 

Dzianina mesh znajduje zastosowanie w wielu dziedzinach, w tym w modzie czy w sporcie. Poliestrowa dzianina mesh jest idealna do zastosowania w odzieży sportowej, ponieważ pozwala na swobodny przepływ powietrza, co zapobiega przegrzaniu ciała. Jest to szczególnie ważne w przypadku aktywności fizycznej, gdzie ważna jest wentylacja i odprowadzanie wilgoci. Poliestrowa dzianina mesh jest często stosowana w koszulkach, spodenkach i kurtkach sportowych. Dzianinę mesh możesz wykorzystać również na oddychające wstawki w odzieży sportowej – pasek ażurowej dzianiny wstawiony w nogawkę legginsów lub spodenek zwiększy cyrkulację powietrza.  

Mesh soft

Jak szyć dzianinę mesh? 

Przed rozpoczęciem szycia dzianiny mesh, należy ją odpowiednio przygotować. Przede wszystkim, najpierw zdekatyzuj materiał, aby wykurczyć dzianinę przed jej krojeniem. Rozwieś równo materiał do wyschnięcia, by łatwiej pracować później na gładkiej powierzchni. Do szycia dzianiny mesh należy użyć igły i nici odpowiednich do tkanin elastycznych. Najlepiej sprawdzi się igła z kulką do jerseyu o rozmiarze 70-80 i nitki poliestrowe lub nylonowe. Ważne jest, aby igła była ostra i nie była zbyt gruba, ponieważ może uszkodzić strukturę materiału. Na maszynie wybierz ścieg zygzakowy lub elastyczny, jeśli Twoja maszyna go posiada. Koniecznie zmniejsz napięcie nici, żeby uniknąć marszczenia materiału. Podczas szycia nie naciągaj materiału, ponieważ może to spowodować zniekształcenie i rozciągnięcie kroju!  

Czy pielęgnacja dzianiny mesh jest trudna?  

Mesh to poliestrowa dzianina o ażurowej strukturze, która nie chłonie wilgoci oraz pozwala skórze oddychać podczas treningu. Po powrocie z siłowni możesz spokojnie wrzucić mesh do pralki, ale zanim to zrobisz, sprawdź, jak prać mesh! W przypadku wszystkich poliestrowych materiałów nigdy nie pierz ich w temperaturze wyższej niż 60 stopni Celsjusza. Zbyt wysoka temperatura prania może prowadzić do uszkodzenia struktury materiału, który stanie się mniej elastyczny lub wyraźnie się skurczy. Do prania drukowanych dzianin sportowych nie używaj wybielaczy ani silnych odplamiaczy. Nigdy nie wrzucaj dzianiny mesh do pralki ze spodniami i innymi częściami garderoby, które posiadają suwaki lub metalowe elementy, które mogą uszkodzić delikatną, ażurową dzianinę. Jeśli pierzesz mesh z innymi rzeczami w pralce, dla bezpieczeństwa możesz schować go do woreczka do prania delikatnych rzeczy.  

Mesh stretch

Nie susz w suszarce 

Nawet bez wirowania, wyciągnięty z pralki mesh nie będzie ociekał wodą, bo poliestrowe dzianiny sportowe nie chłoną jej tak, jak bawełna czy inne materiały z naturalnych włókien. Po praniu mesh rozwieś do wyschnięcia, co nie powinno zająć dłużej niż 30 minut.  

Nie musisz prasować 

Wszelkiego rodzaju poliestrowe dzianiny nie lubią wysokiej temperatury. Jeżeli dzianina mesh mocno się wygniecie, możesz ją oczywiście wyprasować na niskiej temperaturze, najlepiej przez warstwę innego materiału. Do rozprostowania niewielkich zagnieceń na powierzchni ubrań możesz wykorzystać też parownicę.  

Podsumowanie 

Dzianina mesh to materiał , który charakteryzuje się otwartą strukturą, dzięki czemu jest lekki i przewiewny. Mesh docenią fani sportu i aktywnego trybu życia – z tej sportowej dzianiny można zbudować obszerną szafę ubrań do rozmaitych ćwiczeń. Dzianina mesh jest łatwa w utrzymaniu w czystości, a jej odpowiednie pranie i suszenie pozwoli na zachowanie jej jakości i trwałości na długie lata. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij