Dlaczego warto nosić ubrania z bawełny organicznej?

Ubrania z bawełny organicznej są nie tylko przyjemne dla skóry, ale i przyjazne dla środowiska. Bawełna organiczna to ekologiczna alternatywa konwencjonalnego włókna, którego proces produkcyjny odciska widoczne piętno na naturalnym środowisku. Choć odzież z bawełny organicznej są zwykle trochę droższe od ich zamienników z bawełny konwencjonalnej, są nieodłączną częścią szafy każdej osoby, która stawia na wygodę i ekologię.

Spis treści

Dlaczego warto nosić ubrania z bawełny organicznej?

Odzież z bawełny organicznej jest wolna od wszelkich substancji chemicznych, dlatego możesz śmiało nosić ją, jeśli masz wrażliwą skórę, lub jesteś alergikiem. Bawełna organiczna w odzieży to częsty faworyt rodziców. Ubrania z bawełny organicznej dla dzieci są przyjemne w dotyku, bezpieczne dla najmłodszych i wysokiej jakości, co często potwierdza certyfikat GOTS. Jednak organiczna bawełna nie jest zarezerwowana wyłącznie dla dzieci. Ubrania z bawełny organicznej dla dorosłych zyskują coraz większą popularność zarówno w sklepach, jak i domowych pracowniach krawieckich.

Drukuj personalizowane materiały do szycia!

Przyjazne dla środowiska

Bawełna organiczna wpisuje się w trend odpowiedzialnej produkcji, której popularność rośnie z roku na rok. Ubrania z bawełny organicznej to oczywiście bardziej eko alternatywa garderoby z konwencjonalnej bawełny. Bawełna to jedno z najpopularniejszych włókien na rynku tekstylnym. Od lat ceniona jest za swoją uniwersalność i przewiewność, której ciężko dorównać. Jednak do wyprodukowania kilograma bawełny zużywa się około 20 tysięcy litrów wody. Bawełna organiczna, której uprawy są w 80% podlewane wodą deszczową w ogromnym stopniu pozwalają zredukować zużycie wody w przemyśle tekstylnym.

Wydrukuj wzór z bluzy!

Naturalne i wygodne 

Efektem upraw bawełny organicznej jest w pełni naturalny materiał, do którego produkcji nie wykorzystano żadnych substancji chemicznych, jak choćby pestycydów i środków owadobójczych. Dzięki temu masz pewność, że materiał nie podrażni wrażliwej skóry ani nie wywoła żadnych alergii. Ubrania z bawełny organicznej są tak samo miękkie i przewiewne, jak te z bawełny konwencjonalnej. Odzież z bawełny organicznej sprawdzą się nie tylko w szafie miłośnika ekologii. Na organiczną bawełnę możesz zdecydować się w przypadku rozmaitych zastosowań dla najmłodszych. To naturalny, przewiewny i wolny od wszelkich substancji chemicznych materiał, który będzie idealny dla delikatnej i wrażliwej skóry. 

Wydrukuj wzór z bluzy!

Czy ubrania z bawełny organicznej trudno się szyje?

Szycie ubrań z bawełny organicznej jest tak samo przyjemne, jak praca z materiałami z konwencjonalnej bawełny. Tkaniny łatwo się kroi, bo sam splot materiału ułatwia wyznaczenie prostej linii cięcia. Przy szyciu dzianin z bawełny organicznej stosuj się do zasad szycia dzianin bawełnianych – zmień igłę w maszynie z uniwersalnej na specjalną igłę do jersey’u, która nie będzie przerywać struktury materiału. Jeżeli szyjesz ubranie, które ma być bardzo elastyczne nie zapomnij o zastosowaniu elastycznych szwów, możesz pokusić się nawet o zastosowanie elastycznych nici. 

Drukuj dowolne wzory na bawełnie organicznej!

Koniecznie zdekatyzuj materiał przed krojeniem i szyciem. Dzianiny z naturalnych włókien kurczą się dużo bardziej, niż pozostałe materiały – by uniknąć rozczarowania, że uszytek po pierwszym praniu zrobił się za mały, wypierz materiał przed szyciem lub wyprasuj go stosując parę. Pamiętaj, by materiały drukowane pigmentem prasować zawsze po lewej stronie! 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Bawełna organiczna a bawełna konwencjonalna. Poznaj różnice

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij