W dzisiejszych czasach coraz większą popularność zyskują własnoręcznie uszyte akcesoria. Ludzie szukają sposobów na ponowne wykorzystanie materiałów oraz przedmiotów, aby żyć bardziej ekologicznie i uratować planetę przed wszelkimi zanieczyszczeniami. Takie postępowanie doskonale wpisuje się w nurt zero waste, którego głównym celem jest odchodzenie od konsumpcjonizmu. Co więcej, to podejście oznacza również wytwarzanie nowych produktów ze wcześniej używanych materiałów.
Spis treści
- Wielorazowe płatki kosmetyczne z dresówki pętelkowej – pielęgnacja twarzy w duchu zero waste
- Bawełniane torby zakupowe, czyli jak walczyć z plastikiem w sklepach
- Scrunchie – powrót materiałowej gumki do włosów
- Woskowijki jako nowy wymiar przechowywania żywności
W jaki sposób wykorzystać dostępne zasoby, aby wpisały się w zasady zero waste? Wystarczy zamienić jednorazowe akcesoria i dodatki niezbędne w codziennym życiu na te wykonane z różnego rodzaju materiałów przyjaznych środowisku. Siatki na zakupy, maseczki ochronne czy woskowijki – akcesoria zero waste bez problemu możesz samodzielnie zrobić w domu.
Wielorazowe płatki kosmetyczne z dresówki pętelkowej – pielęgnacja twarzy w duchu zero waste
Wielorazowe waciki kosmetyczne oprócz tworzywa, z którego powstały, nie odbiegają niczym od klasycznych płatków. Stosuje się je w tym samym celu, co tradycyjne – do demakijażu, zdejmowania maseczek, mycia uszu czy nakładania maści. Dodatkowo są bardzo delikatne, dlatego można używać ich do wszystkich typów cery.
Do stworzenia wacików zero waste doskonale nada się dresówka pętelkowa – tkanina połączona z dwóch rodzajów włókien. Z jednej strony gruba i miękka dzianina niepodrażniająca skóry, a z drugiej pętelka idealnie sprawdzająca się podczas robienia peelingów. Co więcej, materiał ten jest wytrzymały oraz odporny na odkształcenia, dzięki czemu wykonane z niego waciki będą miały długą żywotność.
Akcesoria zero waste są nie tylko praktyczne, ale i ekonomiczne. Za sprawą wacików z dresówki pętelkowej zaoszczędzisz pieniądze, które musiałbyś przeznaczyć na zakup kolejnych jednorazowych płatków kosmetycznych, zamkniętych w plastikowym opakowaniu. Zmniejszają również ilość generowanych odpadów, ponieważ statystycznie rocznie zużywa się około 730 sztuk gazików do demakijażu na osobę.
Bawełniane torby zakupowe, czyli jak walczyć z plastikiem w sklepach
Bawełniane torby to bardzo często wykorzystywane dodatki podczas robienia zakupów. Coraz więcej osób świadomie rezygnuje z foliowych reklamówek na rzecz bardziej ekologicznej wersji. Ponadto takie akcesoria mogą służyć nie tylko do przechowywania produktów spożywczych – są także modnym elementem stylizacji. Dopasowują się do każdego stylu, bez względu na to, czy wolisz sportowe, czy eleganckie ubrania.
Do wykonania torby na zakupy fantastyczne będą tkaniny bawełniane.Takie materiały są bardzo trwałe i odporne na zniszczenia, dzięki czemu wytrzymują dłużej niżeli zwykłe siatki foliowe. Co więcej, bawełna nie rozerwie się pod silnym naporem ciężkich produktów ani wtedy, gdy zahaczysz nią o ostre krawędzie mebli. Dodatkowo można także nadrukowywać na niej wzory, farbować ją na wszystkie kolory tęczy oraz personalizować za pomocą przypinek i naszywek.
Scrunchie – powrót materiałowej gumki do włosów
Scrunchies to materiałowe gumki, które królowały w latach 90. XX wieku. Noszono je wówczas do wysokich upięć z mocno natapirowaną grzywką. Obecnie wróciły do łask i odgrywają główną rolę w wielu damskich fryzurach. Używa się ich jako dodatek do kucyka, koka czy nawet warkocza. Co więcej, są również ciekawą ozdobą nadgarstka.
Ponadto szmaciane frotki do włosów to akcesoria zero waste, które z powodzeniem możesz wykonać własnoręcznie. Do ich przygotowania wystarczy użyć gumki oraz ścinka dowolnej tkaniny lub dzianiny. Jedyne kryterium, które powinien spełnić materiał, jest podatność na marszczenia – do tego celu doskonale sprawdzi się single jersey czy cienka tkanina, jak woal. Współczesne scrunchies, jak sama nazwa wskazuje, mają być pogniecione, by przypominały te popularne pod koniec XX wieku.
Scrunchies to doskonałe uzupełnienie każdej stylizacji — wykonana z satyny świetnie sprawdzi się podczas wieczornego wyjścia, a ta z kolorowej tkaniny dopełni codzienny strój. Oprócz tego materiałowe gumki są dodatkiem bezpiecznym dla włosów – dzięki swojej delikatności nie niszczą ich oraz nie powodują wgnieceń, dlatego też z powodzeniem można zakładać je na noc albo podczas treningów.
Woskowijki jako nowy wymiar przechowywania żywności
Woskowijką nazywamy kawałek bawełnianego materiału nasączonego specjalną mieszanką pszczelego wosku. To w stu procentach naturalne opakowanie wielokrotnego użytku, które z łatwością zastąpi folię spożywczą, aluminiową czy jednorazowe pojemniki na żywność. Co więcej, ma również właściwości antybakteryjne, dzięki którym przechowywane jedzenie pozostaje znacznie dłużej świeże.
Czy można wykonać je samodzielnie w domu? Oczywiście – wystarczy wyciąć odpowiedni kawałek bawełnianej tkaniny, położyć ją na papierze do pieczenia, posypać woskiem pszczelim, a następnie przykryć kolejną warstwą materiału. Całość zaprasować i cieszyć się nowym sposobem przechowywania żywności, który gwarantuje nie tylko długą datę ważności, ale również chroni przed wilgocią.