Jak być bardziej kreatywnym w 2023?

Kolejny rok mija, a projekty na Twojej liście do zrobienia wciąż nie zostały zrealizowane? Szukasz sposobów na rozbudzenie swojej kreatywności, żeby więcej tworzyć w 2023 roku? Weź głęboki oddech, zrób sobie kawę lub herbatę i zobacz, jak być bardziej kreatywnym człowiekiem w nowym roku. 

Spis treści

Zmień swój harmonogram

Wyznaczasz sobie w ciągu dnia kilka godzin po południu lub wieczorem, gdy oddajesz się kreatywnym zajęciom? Siadasz z kartką, tabletem lub kawałkiem materiału i masz w głowie pustkę? Zmień porę, w której oddajesz się twórczym działaniom. Ciężko zamknąć kreatywność w sztywne, godzinne ramy. Być może masz fantastyczny pomysł na krój sukienki przy kubku porannej kawy? Albo gdy przygotowujesz obiad, warzywa na desce do krojenia układają się tak pięknie, że chcesz narysować inspirowany nimi obrazek lub wzór bezszwowy? Pozwól sobie na chwilę kreatywności, gdy inspirująca wizja jest najświeższa. 

Uporządkuj przestrzeń roboczą 

Bałagan i chaos w naszym otoczeniu potrafi być przytłaczający. Trudno skupić się na byciu kreatywnym, gdy trudno znaleźć miejsce, by ułożyć na biurku notes. Ubrudzone farbą pędzle trzeba najpierw wyczyścić, a w czasie, gdy doprowadzasz je do porządku, zupełnie przechodzi Ci ochota na tworzenie. Przestrzeń do tworzenia musi być isnpirująca, ale i uporządkowana. Usuń zbędny bałagan i przedmioty, które jedynie zajmują potrzebną do pracy przestrzeń. 

Zapisuj wszystkie pomysły

Kreatywne umysły zwykle wypełnione są milionem pomysłów na nowe projekty. Bardzo często pozwalamy takim wizjom żyć wyłącznie w naszej wyobraźni, w żaden sposób nie nadając im kształtu. Wystarczy szybkie zdjęcie, inspirujący kadr, cytat lub hasło zapisane na liście w notesie. Być może pomysł na nowy projekt wpadnie Ci do głowy w drodze do pracy, w przerwie na lunch lub wieczorem, gdy oglądasz serial. Nie pozwól mu uciec! Koniecznie go utrwal. Zrób szybki szkic lub zapisz dwuzdaniowy opis swojego pomysłu. Łatwiej będzie Ci wrócić do pomysłu, który ma jakiś zalążek na papierze. 

Żaden pomysł nie jest złym pomysłem!

Nie neguj żadnego pomysłu, jaki przyjdzie Ci na myśl. Nie musisz zrealizować każdego pomysłu ze swojej listy. Część z nich może być nieosiągalna, absurdalna lub zupełnie nie w Twoim stylu. Ważne, żeby spojrzeć na każdy taki pomysł, bo nawet te najbardziej szalone, kreatywne wizje, mogą być inspiracją do działania i ostatecznie przerodzić się w namacalny projekt. Możesz tworzyć mapy myśli, na których umieścisz różne skojarzenia i idee. 

Rozwijaj swoje kreatywne umiejętności

Stawiaj sobie nowe wyzwania. Jeżeli rysujesz lub robisz zdjęcia, łatwo popaść w rutynę, która totalnie zabija kreatywność. Spójrz na świat i swoje hobby z innej strony. Wypróbuj technikę malarską, której jeszcze nie znasz, lub fotografuj obiekty, na których do tej pory nie skupiała się Twoja twórczość. Uszyj coś, czego jeszcze nigdy wcześniej nie było okazji stworzyć – zaszalej z formą, kolorem czy wzorem. Poznawaj nowe możliwości, nowe nurty i daj się zainspirować. Nie musisz być mistrzem malarstwa olejnego, by go spróbować. Otwieranie się na nowe, kreatywne doświadczenia to świetny sposób, żeby rozbudzić w sobie chęć tworzenia. 

Sięgaj po inspirujące treści

Obejrzyj dokument o słynnym muzyku lub malarzu. Wybierz się do muzeum czy galerii sztuki. Przeglądaj kolorowe magazyny lub znajdź interesujący podcast. Otaczanie się inspirującymi Cię treściami ułatwi Ci wprowadzenie się w nastrój idealny do tworzenia. Wycinaj estetyczne zdjęcia i grafiki, albo zapisuj obrazki w telefonie. Możesz nawet stworzyć inspirujący moodboard, na którym zbierzesz wszystkie zdjęcia, grafiki, hasła i pomysły, które pomogą Ci zrealizować planowane projekty. 

Może Cię zainteresować: Moodboard – co to jest i czemu moja marka go potrzebuje?

Znajdź czas na nudę

Często masz tak, że gdy leżysz już w łóżku, tuż przed zaśnięciem, w głowie kłębi Ci się milion pomysłów, które chcesz zrealizować? Z kolei, gdy wyznaczasz sobie czas, w którym chcesz zrobić coś kreatywnego, masz w głowie kompletną pustkę? Pozwól sobie na nudę. Bardzo często, w momencie, gdy nie skupiamy się na żadnym zadaniu, nasze myśli zaczynają bezwiednie błądzić. Właśnie w takich warunkach może najść Cię inspiracja, a w głowie może zrodzić się wizja nowego, kreatywnego projektu. 

Deadline to świetna motywacja 

Może mało kto kojarzy deadline z czymś przyjemnym, ale wyznaczenie sobie, nawet szacunkowego terminu ukończenia projektu, pomoże Ci skupić się na konkretnym zadaniu. Z określonym deadlinem zmuszasz się trochę do szukania inspiracji w swoim otoczeniu, dzięki czemu szybciej przejdziesz do etapu realizacji swojej pracy. Terminy świetnie motywują, bo ukończenie projektu w terminie daje dużo satysfakcji i pokazuje nam, że jesteśmy w stanie osiągnąć wyznaczone cele. 

Szukaj kreatywnych społeczności

Otaczaj się kreatywnymi ludźmi. Śledź profile ulubionych artystów i dziel się swoją twórczością online. Dzięki temu możesz znaleźć ludzi, których ispirują i ciekawią te same rzeczy. Szukaj inspiracji w pracach innych artystów, albo szukaj okazji do spotkań warsztatowych, na których możesz tworzyć w otoczeniu innych, kreatywnych ludzi. 

Koniec roku to idealny czas na podsumowanie tego, co udało się zrealizować i rozpisanie planu działania na kolejne 12 miesięcy. Koniecznie dorzuć na listę swoich noworocznych postanowień punkty związane z zadbaniem o swoją kreatywność. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij