Eko moda – czy szafa może być przyjazna środowisku?

W obliczu katastrofy klimatycznej coraz większą uwagę zwracamy na to, czy kupowane przez nas produkty są przyjazne dla środowiska. Szukamy ekologicznych alternatyw, staramy się redukować ślad węglowy wszędzie tam, gdzie to tylko możliwe. Eko moda to jedna z tych zmian, które chętnie wprowadzamy do naszego stylu życia. Jak zmienić swoją szafę, żeby była bardziej eko?

Spis treści

Eko moda – co to takiego?

Przemysł odzieżowy jest jednym z największych producentów zanieczyszczeń na świecie. Ogromne zużycie wody i energii, cały wachlarz substancji chemicznych i cotygodniowe dostawy nowych kolekcji do sklepów na całym świecie generują ogromne ilości zanieczyszczeń. Eko moda to alternatywne podejście do produkowania oraz kupowania odzieży. Po czym rozpoznać modę ekologiczną? 

Tkaniny ekologiczne

Moda ekologiczna bazuje na materiałach wytworzonych głównie z naturalnych włókien. Organiczna bawełna i len są fundamentem eko mody. Włókna uprawia się oraz przetwarza z poszanowaniem środowiska naturalnego. Nie stosuje się tu szkodliwych substancji chemicznych, pestycydów czy GMO. Jednak bawełna i len nie są jedynymi włóknami wykorzystywanymi do produkcji eko ubrań. W ofercie przyjaznych środowisku marek można znaleźć wiskozę, tencel, lyocell i bambus. To włókna celulozowe pozyskiwane z odpadów drewnianych. Choć często uznawane za materiały sztuczne, są chętnie wybierane przez producentów i konsumentów mody ekologicznej – w ich procesie produkcji powstają minimalne ilości odpadów, przez co zostały uznane za materiały przyjazne środowisku. 

Eko moda - drukuj na ekologicznych tkaninach
Drukuj na ekologicznych materiałach z certyfikatem GOTS i OEKO-TEX!

Tkaniny z recyklingu

Recykling to kolejny trend, po który eko moda często i chętnie sięga. Szacuje się, że w przemysł odzieżowy w Unii Europejskiej wytwarza około 16 mln ton odpadów rocznie. Odpady tekstylne zwykle kończą w spalarniach lub lądują na wysypiskach. Na całym świecie mniej jak 15% odpadów tekstylnych trafia do recyklingu, choć z większości z nich można pozyskać surowiec do wytwarzania nowych tkanin. 

Niezależne marki

Marki fast fashion produkują co roku 52 nowe mikro kolekcje, które wprowadzają do tysięcy sklepów na całym świecie. Zrezygnuj z tanich ubrań produkowanych masowo i sięgnij po ubrania niezależnych twórców. Małe marki odzieżowe sięgają po tkaniny od lokalnych dostawców, wytwarzają ubrania w okolicznych zakładach lub szwalniach i wypuszczają na rynek mniej kolekcji w skali roku, dzięki czemu ubrania są wykonane starannie i z dobrej jakości materiałów. Szukaj lokalnych twórców – eko moda jest dostępna niemal wszędzie, trzeba tylko wiedzieć, gdzie jej szukać. 

Eko moda - wybieraj niezależne marki

Ubrania z drugiej ręki i DIY

Popularność ubrań z drugiej ręki ciągle rośnie – szacuje się, że globalny rynek ubrań z drugiej ręki ma potroić swoją wartość do roku 2029. Amatorzy mody i trendów coraz chętniej polują na perełki w sklepach z odzieżą używaną, dając drugie życie ubraniom, których ktoś nie chciał już w swojej szafie. Używana odzież wpisuje się również w trend “zrób to sam” – często ubrania z second handów przerabiamy, by lepiej dopasować je do naszej sylwetki lub z niemodnego już fasonu stworzyć ostatni krzyk mody. Coraz większą popularnością cieszy się również własnoręczne szycie ubrań w domu. Szycie ubrań daje pełną swobodę – sami decydujemy o rodzaju materiału, fasonie i mamy pełną kontrolę nad jakością wykonania ubrania. Moda ekologiczna ma być w pełni dopasowana do naszych potrzeb, a przy tym przyjazna dla środowiska naturalnego. 

Moda ekologiczna – kilka dobrych praktyk

Chcesz odmienić swoją garderobę na przyjazną środowisku, ale nie wiesz od czego zacząć? Poświęć jedno popołudnie na przejrzenie zawartości swojej szafy i zastanów się, jakie ubrania zajmują w niej już tylko miejsce, a ktoś z radością da im drugie życie, jeśli natknie się na nie w sklepie z odzieżą używaną. Zanim skusisz się na zakup najnowszego trendu ze sklepowej witryny, zastanów się, czy widzisz się w tym ubraniu za rok, za trzy albo pięć lat. Zacznij budować garderobę z ponadczasowych fasonów, które wracają w pokazach i lookbookach marek modowych. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij