Gramatura materiału – wszystko, co musisz wiedzieć

Skład materiału to dla Ciebie żadna tajemnica, ale nadal nie wiesz, na jaką gramaturę materiału się zdecydować? Czym właściwie jest gramatura materiału, jak wpływa na jego właściwości w noszeniu i jak szyć materiały różnej gramatury? Dowiedz się wszystkiego o gramaturach materiałów i jak wybrać materiał idealny do Twojego projektu. 

Spis treści

Gramatura materiału, czyli co?

Na samym początku wyjaśnijmy termin gramatury i co oznacza często spotykany przy oznaczeniach materiałów skrót GSM. Jeśli przy materiale widzisz oznaczenie “135 GSM” oznacza to, że masz do czynienia z materiałem o gramaturze 135 g/m2. GSM w języku angielskim to grams per square metre, czyli gramy na metr kwadratowy. Mówiąc najprościej, gramatura materiału to waga jego kawałka o wymiarach 1m x 1m. Czasem można spotkać się z gramaturą metra bieżącego materiału, przy takiej jednostce gramatura będzie uzależniona od szerokości belki. Najczęściej jednak w sklepach i hurtowniach materiałów spotkać można gramaturę wyrażoną w gramach na metr kwadratowy. 

Na gramaturę tkaniny wpływ ma grubość nitek użytych do jej utkania oraz gęstość, z jaką zostały utkane. Gramatura materiału nie jest wskaźnikiem jakości ani typu materiału, to wyłącznie waga metra kwadratowego konkretnej tkaniny lub dzianiny. Im wyższa gramatura materiału, tym tkanina lub dzianina staje się grubsza. Zwykle grubsze, gęściej tkane materiały uchodzą za bardziej wytrzymałe (przykładowo jeans czy gabardyna) niż delikatne i cieniutkie tkaniny, jak woal. 

Podział materiałów ze względu na gramaturę

Waga materiałów, tj. ich gramatura, pozwala podzielić je na trzy kategorie. Na podstawie gramatury wyróżnić można tkaniny lekkie, czyli takie, których gramatura mieści się w zakresie 1 g/m2 – 150 g/m2. W tej grupie znajdują się szyfon, woal, organza, len i część tkanin pościelowych. Tkaniny o średniej gramaturze obejmują materiały o gramaturze od 150 g/m2 do 350 g/m2. W tej kategorii znaleźć można materiały takie, jak satyna, tafta, popelina, poliester, jersey. Ostatnia kategoria to tkaniny o wysokiej gramaturze, tj. przekraczającej 350 g/m2. Do tego rodzaju materiałów należą materiały obiciowe, jeans, gabardyna, grube dresówki. 

Na co ma wpływ gramatura materiału?

Kiedy przeglądasz ofertę drukarni materiałów lub hurtowni tkanin o wyborze odpowiedniego materiału, poza jego składem, decyduje oczywiście gramatura. Na co musisz zwrócić uwagę wybierając materiał do swojej realizacji? 

Szycie maszynowe

Szyjąc na domowej maszynie musisz zwrócić uwagę, czy Twoja maszyna poradzi sobie z materiałem o wyższej gramaturze lub kilkoma warstwami tkaniny o średniej gramaturze. Domowe maszyny do szycia z niższej półki nie posiadają wzmocnionej konstrukcji i mogą nie radzić sobie z szyciem grubszych materiałów, jak gabardyna lub jeans. Przemysłowe maszyny bez trudu przeszyją nawet kilka warstw materiału o wysokiej gramaturze. 

Komfort użytkowania

Na codzienne ubrania zwykle lepiej sprawdzają się materiały o niższej gramaturze. Tkaniny niskiej i średniej gramatury można bez problemu ubierać warstwowo. Z kolei grube i ciężkie materiały przy dłuższym noszeniu mogą sprawiać dyskomfort lub krępować ruchy. Tkaniny o wyższej gramaturze będą jednak o wiele wytrzymalsze w codziennej eksploatacji, dlatego doskonale sprawdzają się na odzież wierzchnią lub akcesoria, takie jak plecaki i torby. 

Efekt wizualny

Od gramatury materiału zależy to, jak tkanina lub dzianina będzie się układać. Na zwiewne czy marszczone ubrania lub dekoracje doskonale nadadzą się materiały lekkie. Z nich wykonasz też wszelkie przylegające do ciała kroje. Jeśli chcesz stworzyć ubranie lub akcesoria, które będą trzymać swój kształt postaw na tkaniny o wysokiej gramaturze. Podobnie w przypadku eleganckich zasłony, które ograniczą ilość wpadającego do pomieszczenia światła słonecznego.

Temperatura i warunki atmosferyczne

Kiedy wybierasz materiały do szycia bierz pod uwagę to, kiedy będziesz nosić uszyte z nich ubrania. W upalne dni najchętniej nosimy lekkie i przewiewne rzeczy, natomiast na chłodniejsze jesienne lub zimowe dni przydadzą się ubrania z materiałów o wyższej gramaturze. Grubsze tkaniny i dzianiny lepiej izolują i chronią przed utratą ciepła. 

Druk na tkaninie a gramatura materiału

Gramatura materiału ma duże znaczenie, gdy wybierasz tkaninę do druku. Materiały o lekkiej gramaturze w druku pigmentowym sprawdzają się najlepiej przy jasnych wzorach o niskim stopniu pokrycia. Na woalu najlepiej zaprezentują się delikatne wzory na jasnym tle. Bardzo ciemne wzory, tj. grafiki z czarnym, granatowym lub innym, ciemnym kolorem w tle, zachowaj na materiały o średniej lub wysokiej gramaturze. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij