Teoria koloru, koło barw i paleta kolorów w projektowaniu wzorów

Wiesz już jak tworzyć wzory bezszwowe, ale brakuje Ci na nie pomysłu i inspiracji? Nie wiesz, jaka paleta kolorów sprawi, że Twoja grafika wyróżni się na tle innych? Koło kolorów to niezmiernie pomocne narzędzie podczas tworzenia własnych grafik, które mają przykuwać wzrok. Oczywiście samo narzędzie nie sprawi, że Twoje prace będą wyglądały wspaniale – do tego potrzebna Ci jeszcze teoria koloru. Gdy już dowiesz się, jak tworzyć nietuzinkowe, ale świetnie prezentujące się połączenia kolorystyczne, Twoje grafiki nabiorą wyjątkowego sznytu. 

Spis treści

Koło barw i jak z niego korzystać

Choć poczucie estetyki to kwestia mocno indywidualna, w sztuce istnieje kilka zasad, których znajomość znacznie ułatwia tworzenie spójnych kompozycji, które nawet dla największego laika i amatora będą interesujące i przyjemne dla oka. W zrozumieniu barw i tego, jak ze sobą współgrają, może pomóc stworzone przez niemieckiego fizjologa Ewalda Heringa koło barw. Na planie koła rozłożone są cztery kolory oraz ich odcienie. Bardziej złożone schematy koła barw podzielone są na 12 sekcji, w których znajdziemy nie tylko kolory podstawowe, ale inne ich odcienie i barwy pochodne, które możemy stworzyć mieszając ze sobą kolory podstawowe w określonych proporcjach. 

Jak dzieli się kolory na kole barw?

Prawdopodobnie jeszcze ze szkoły podstawowej każdy pamięta lekcję o kolorach. W pierwszej kolejności na lekcji plastyki pada zwykle definicja kolorów podstawowych. Kolory podstawowe to trzy barwy: żółty, niebieski i czerwony, z których można stworzyć każdy inny kolor w gamie barw. Mieszając ze sobą kolory podstawowe tworzysz barwy pochodne. Czasem do kolorów podstawowych zalicza się również zielony, choć ten można uzyskać z połączenia barw żółtej i niebieskiej. W sztukach wizualnych praca z kolorami podstawowymi wcale nie należy do najłatwiejszych – bardzo łatwo przy wykorzystaniu tych barw uzyskać kiczowaty efekt rodem z pracy plastycznej przedszkolaka. 

Na podzielonym na więcej sektorów kole barw możemy znaleźć kolory analogiczne. Barwy analogiczne to te, które znajdują się zaraz obok siebie na kole barw i powstają w obrębie tej samej rodziny kolorów, tj. zielony i jego odcienie, żółty i jego odcienie etc. Kolory harmonijne mogą występować w parach, ale na kole można bez trudu wyznaczyć grupę trzech i więcej kolorów analogicznych. Korzystając z barw analogicznych można stworzyć spójny, a zarazem zróżnicowany efekt wizualny. 

Jeśli o spójności już mowa, nic nie da jej w pracy graficznej tyle, co barwy monochromatyczne. By je znaleźć, wystarczy na kole barw sięgnąć po kolory ułożone wzdłuż promienia koła. Monochromatyczna paleta pozwoli Ci stworzyć stylową i stonowaną pracę, więc jeśli dopiero zaczynasz tworzyć własne wzory i grafiki, możesz od niej zacząć by mieć pewność, że kompozycja będzie się pięknie prezentować.

Barwy dopełniające natomiast to pary kolorów, które leżą po przeciwnych stronach koła barw. To przykładowo połączenia czerwieni i zieleni czy fioletu i żółci. W ten sposób wprowadzisz do swoich grafik kontrast, ale kolory nie będą się ze sobą gryzły. Stosowanie barw dopełniających potrafi zupełnie odmienić pracę graficzną, o ile tylko wykorzystujemy je umiejętnie i w umiarze. We wzorach bezszwowych możesz spróbować dodać akcent koloru dopełniającego do jednokolorowego wzoru. W ten sposób Twoja praca stanie się wizualnie bardziej interesująca i szybciej przyciągnie ludzkie oko. 


Jeśli jednak chcesz wprowadzić do swojego wzoru lub grafiki więcej barw, które będą ze sobą współgrały, możesz zdecydować się na wykorzystanie w pracy triady barw. By znaleźć na kole kolorów triadę wybierz kolory leżące od siebie w równej odległości na kole. Triada barw to kolory, które świetnie ze sobą harmonizują, urozmaicają pracę, ale nie wprowadzają kontrastu.

Jak wybrać paletę kolorów?

Masz wrażenie, że teoria koloru nadal jest dla Ciebie skomplikowana i nie czujesz się pewnie dopierając barwy w swojej pracy? Zacznij od prostych połączeń kolorów, tj.  palet monochromatycznych czy analogicznych. Zobacz, jak poszczególne odcienie koloru ze sobą współgrają i jakie efekty można dzięki nim uzyskać. Ograniczona paleta kolorów znacznie ułatwi Ci stworzenie projektu graficznego. By stworzyć paletę kolorów możesz skorzystać z narzędzi dostępnych online, lub palet dostępnych w programach graficznych. Oczywiście możesz też kupić koło barw w formie fizycznej i posługiwać się nim w trakcie prac z grafiką. Eksperymentuj z różnymi połączeniami barwnymi i sprawdź, które z nich najbardziej Ci się podobają. 

Jeżeli planujesz drukować swoje wzory na materiałach, pamiętaj żeby gotową grafikę zapisać w odpowiednim formacie oraz profilu kolorystycznym. Grafiki w palecie RGB będą wyglądały inaczej, niż te przygotowane w profilu CMYK. Projekty z przeznaczeniem do druku najlepiej od razu projektować w palecie kolorów CMYK i to w niej wybierać konkretne barwy.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij