Te hipoalergiczne materiały mogą odmienić Twoje życie

Osoby z przewlekłą alergią lub wrażliwą, podatną na podrażnienia skórą muszą uważać na wszystko, czym się otaczają. Znaczenie mają stosowane kosmetyki, detergenty do prania a nawet tekstylia obecne w domu i garderobie. Tkaniny, a mówiąc ściślej, ich pewne cechy, u alergików mogą wywołać świąt, pieczenie, wysypkę lub dolegliwości w obrębie układu oddechowego. Jakie tkaniny dla alergików są najlepsze i na co zwracać uwagę wybierając hipoalergiczne materiały? 

Spis treści

Materiały hipoalergiczne, czyli jakie?

Termin “hipoalergiczny” oznacza niewywołujący reakcji alergicznych. Jeżeli jednak bliżej przyjrzeć się pochodzeniu słowa, okaże się, że z języka greckiego przedrostek “hippo” oznacza mniej. Dlatego też “hipoalergiczny” oznacza mniej alergizujący, a nie całkowicie pozbawiony alergenów. Hipoalergiczne mogą być stosowane w domu detergenty, kosmetyki, a nawet żywność. Czasem tym mianem określa się nawet niektóre rasy kotów czy psów, które wywołują mniej reakcji alergicznych. Dzisiaj skupimy się na innych, gotowych produktach o właściwościach hipoalergicznych, a mianowicie na materiałach. 

Które tekstylia to materiały hipoalergiczne?

Za najlepsze tkaniny dla alergików uchodzą materiały z naturalnych włókien. Naturalne tkaniny i dzianiny to materiały o wysokiej przepuszczalności powietrza, dobrej zdolności do pochłaniania wilgoci, czasem ich struktura chemiczna jest mocno zbliżona ze strukturą naszej skóry. Materiały hipoalergiczne to tkaniny wolne od szkodliwych substancji chemicznych, które mogą powodować podrażnienia. 

Co uczula w tkaninach?

W przypadku uczulenia na tkaniny, organizm może reagować na kilka różnych aspektów materiału. Reakcję alergiczną może wywoływać sam surowiec, z którego wykonany jest materiał (najczęściej dotyczy to materiałów syntetycznych), czy przykładowo wybielacze, barwniki i inne substancje chemiczne stosowane na etapie produkcji materiału. Dolegliwości u alergików mogą pojawiać się także w przypadku nieprzepuszczalnych materiałów syntetycznych. Przez nagromadzenie wilgoci, której materiał nie jest w stanie wchłonąć ani odprowadzić ze skóry, powstaje doskonałe środowisko do rozwoju grzybów, bakterii i roztoczy. 

Jakie tkaniny dla alergików będą najlepsze?

Kiedy wybierasz tkaniny dla alergików, po pierwsze zwróć uwagę, z jakim włóknem masz do czynienia. Za materiały hipoalergiczne uchodzą przede wszystkim naturalne tkaniny i dzianiny. Bezpiecznym wyborem dla alergików będą też wszystkie tekstylia opatrzone certyfikatem OEKO-TEX Standard 100. Materiały z takim oznaczeniem zostały przebadane na obecność 100 najbardziej szkodliwych dla człowieka substancji chemicznych, w tym wielu popularnych alergenów. A zatem, jakie materiały hipoalergiczne wybierać? 

Bawełna

Materiał, którego nie trzeba przedstawiać nikomu, czyli bawełna, to popularny wybór i ulubieniec wielu alergików. Bawełna to wszechstronny materiał, który doskonale wchłania wilgoć, jest tkaniną oddychającą, a do tego nie gromadzi drobnoustrojów. Bawełna jest bardzo trwała, dobrze znosi częste pranie i codzienne użytkowanie. Bawełna jest miękka i przyjemna w dotyku i ma wiele zastosowań tak w garderobie, jak i wystroju wnętrz. W przypadku silnych alergii na substancje chemiczne, sięgnij po bawełnę organiczną, w której uprawie nie stosuje się żadnych pestycydów, środków owadobójczych i sztucznych nawozów, które mogą uczulać i podrażniać wrażliwą skórę. 

Len

Zalety lnu docenili już starożytni Egipcjanie. Len uchodzi za jedną z najstarszych tkanin, choć jego udział w przemyśle tekstylnym jest dosyć niewielki. To wyjątkowo lekka i przewiewna tkanina, która zapobiega gromadzeniu się wilgoci na ciele. Len jest trwały, odporny na wysokie temperatury, dlatego to idealny wybór na odzież na upalne dni. 

Bambus

Hipoalergiczne właściwości bambusowych materiałów naukowcy odkryli niedawno. Bambus bije na głowę bawełnę w pochłanianiu wilgoci, potrafi pochłonąć trzykrotnie więcej wody, niż bawełna. To też wyjątkowo miękki i przyjemny w dotyku materiał, który coraz częściej można znaleźć w ubrankach i akcesoriach dla najmłodszych czy bieliźnie. 

Gdzie stosować hipoalergiczne materiały?

U alergików, osób z wrażliwą i delikatną skórą materiały hipoalergiczne powinny zastąpić wszystkie inne tekstylia, które wchodzą w kontakt z ciałem. Odpowiednie tkaniny dla alergików powinny zastąpić w domu wszystkie ręczniki i ściereczki kuchenne, pościel, bieliznę oraz ubrania. Warto zwrócić też uwagę na wszelkiego rodzaju plecaki i torby – nasze dłonie, ramiona i skóra na plecach wchodzi z nimi w częsty kontakt i też może podrażniać skórę.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij