Ile materiału potrzebuję do uszycia ubrania? Krótki poradnik

Masz w głowie konkretny projekt, ale nie wiesz, ile materiału potrzebujesz do jego zrealizowania? A może zalegają Ci w szafie kupony po 1,5-2 metry materiału i nie wiesz, co możesz z nich zrobić? Zobacz, jak najprościej oszacować, ile materiału potrzebujesz, żeby już nigdy nie martwić się, czy zamawiasz za dużo lub za mało materiału. 

Spis treści

Najprostsze wyjście – gotowe wykroje

Żeby nie martwić się o obliczanie lub szacowanie, ile tkaniny czy dzianiny potrzebujesz, sięgnij po gotowy wykrój. Profesjonalne, komercyjne wykroje, poza szczegółówymi instrukcjami szycia, podpowiadają Ci też, ile materiału potrzeba na uszycie konketnego rozmiaru. W wykrojach często znajdziesz też schemat rozmieszczenia wykroju na materiale, dzięki któremu w najbardziej optymalny sposób wykorzystasz zakupioną tkaninę. 

Szycie bez gotowego wykroju – ustal, co uszyjesz

Jeśli szyjesz z odręcznie przygotowanego wykroju, zacznij od ustalenia wszystkich szczegółów swojego projektu. Na ilość materiału, potrzebną do uszycia ubrania, wpływ mają wszystkie elementy składowe. Długość i fason rękawów, szerokość oraz długość nogawek czy długość i fason spódnic – to wszystko ma wpływ na ilość materiału, jakiej będziesz potrzebować do zrealizowania swojego projektu. 

Jak ustalić, ile materiału potrzeba?

Jeśli nie masz w wykroju podanej ilości materiału, lub tworzysz go samodzielnie, musisz oszacować, ile tkaniny lub dzianiny potrzebujesz do odszycia projektu. Na obliczenie ilości materiału potrzebnej do uszycia konkretnego ubrania jest kilka prostych sposobów. 

Rozłóż wykrój na podłodze

Masz już przygotowany wykrój? Wytnij wszystkie elementy formy. Belki materiału mają zwykle szerokość 140 cm, ale jeśli zamawiasz materiał i znasz już dokładną szerokość, przenieś ten wymiar na podłogę. Na tej szerokości zacznij układać elementy swojego wykroju, pozostawiając między nimi potrzebny zapas na szwy. Kiedy uda Ci się już rozłożyć wszystkie elementy tak, by na siebie nie nachodziły, zmierz ile miejsca zajmują na podłodze. Teraz już wiesz, ile materiału musisz zamówić. 

Zsumuj długości

Drugim popularnym sposobem na obliczenie ilości materiału potrzebnej do realizacji projektu jest sumowanie długości (wysokości) elementów składowych ubrania. W przypadku spódnicy będzie to długość jej bazy, przykładowo 60cm, plus zapas na wszycie paska (2cm), sam pasek, powiedzmy 4cm i zapas na podłozenie dołu, tutaj też 4cm. Łącznie wychodzi 70 cm, więc dodając margines błędu, spódnicę uszyjemy z 80cm materiału. W przypadku bardziej skomplikowanego projektu, dajmy na to sukienki, sumujemy długość: rękawa, zapasu na jego wszycie i podłożenie, długość głównej części sukienki, zapas na jej podszycie itd. Jeżeli szyjesz sukienkę odcinaną w talii dodaj też zapas na łączenie góry z dołem sukienki. Im bardziej skomplikowany krój, tj. więcej falbanek, dodatków etc., tym większe zużycie materiału. 

Ile materiału potrzeba na konkretne ubrania?

Być może masz w szafie ubranie, na podstawie którego chcesz uszyć swoją wersję. Ale jak, bez rozcinania ubrania sprawdzić, ile materiału będzie potrzebne do uszycia go? Wystarczy, że zmierzysz długości i dodasz zapas. 

Żeby uszyć spodnie zmierz zewnętrzną część nogawki, od pasa do ziemi i dodaj zapas ok. 20cm. W przypadku koszuli zmierz zewnętrzną długość rękawa, najlepiej przy lekko zgiętym łokciu i długość koszuli od ramienia. Dodaj do tego zapas wielkości 20cm. W przypadku mocno rozkloszowanych sukienek i spódnic (również tych z koła) zmierz długość spódnicy, pomnóż ją x2 i dodaj ok. 20 cm zapasu. 

Nie zapominaj o dodatkowych elementach!

Falbany, kieszenie, mankiety, obszycia dekoltów i wszystkie dodatkowe elementy kroju wpływają na większe zużycie materiału. Nigdy o nich nie zapominaj i jeśli pojawia się ich w projekcie dużo, dodaj od 0,5 do 1m materiału na wykrojenie tych właśnie elementów. 

A co ze wzorami?

Szycie ze wzorzystych materiałów może okazać się większym wyzwaniem w przypadku obliczenia, ile materiału potrzebujesz. Jeśli do swojego projektu wybierasz drukowaną bawełnę we wzory, które mają określony kierunek, musisz liczyć się z tym, że wszystkie elementy powinny być ułożone w jednym kierunku. W przypadku spódnicy z koła nie ułożysz jej tylnej części zaraz obok przedniej, tak by nie marnować materiału – w takim wypadku wzór na tylnej części będzie do góry nogami. Rozmieszczenie elementów wykroju na drukowanym materiale musi być też inne w przypadku wzorów, które mają się ze sobą pięknie łączyć, przykładowo krata, pasy etc. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij