Jak dbać o poliester? Jak prać i prasować materiały syntetyczne?

Poliester to najpowszechniej używany surowiec tekstylny, który stanowi ponad połowę światowej produkcji. Gdy pod uwagę weźmiemy wyłącznie tkaniny syntetyczne, poliester stanowi ponad 80% wszystkich tekstyliów. Ten popularny materiał ma swoich zwolenników, jak i przeciwników. Gdy masz poliester w swojej szafie, warto wiedzieć, jak o niego dbać, żeby posłużył jak najdłużej. 

Spis treści

Poliester i jego wpływ na środowisko

Gdy wybierasz materiały poliestrowe, musisz mieć świadomość, jak taki materiał wpływa na otaczający nas świat. Produkcja poliestru pochłania więcej energii niż bawełna, syntetyczny materiał nie ulega też łatwej biodegradacji. Podczas prania poliestru do obiegu wodnego przedostają się włókna mikroplastiku. Ale czy z poliestru trzeba całkowicie rezygnować? Nie, trzeba tylko świadomie o niego dbać. 

Gdzie najczęściej stosuje się poliester?

Poliester to materiał odporny na działanie promieni słonecznych, rozciągliwy i wytrzymały. Jest odporny na zagniecenia i szybkoschnący. Nie musisz martwić się, że w szafie z poliestrową odzieżą zalęgną się mole, które żerują głównie na włóknach naturalnych (len, bawełna, wiskoza) i proteinowych (wełna). Poliester to najczęstszy wybór producentów odzieży sportowej, ale nie brakuje go w świecie fast fashion. 

Przepis prania i prasowania poliestru będzie taki sam dla każdego rodzaju odzieży wykonanej z tego materiału. Stosuj poniższe porady przy praniu poliestrowych kurtek, marynarek, odzieży sportowej czy kostiumów kąpielowych. 

Jak dbać o poliester?

Tkaniny i dzianiny z poliestru nie są materiałami trudnymi w pielęgnacji. Warto jednak stosować kilka zasad, które zapewnią poliestrowej odzieży długie życie. Kiedy tylko możesz pierz swoje ubrania z poliestru ręcznie. Częste pranie w pralce automatycznej bardzo skraca życie ubrań, nie tylko tych poliestrowych. Nie wrzucaj po jednym dniu ubrania do pralki – rozwieś je na krześle lub na lince na balkonie i daj mu się przewietrzyć. Poliester możesz prać w specjalnym worku zatrzymującym mikrowłókna – nie tylko będzie bardziej eko, ale syntetyczna odzież nie będzie się tak szybko mechacić. 

Nie pierz zbyt często!

Zamiast wrzucać do pralki ubrania, które wymagają tylko lekkiego odświeżenia, użyj w tym celu parownicy. Para wodna, którą urządzenie wydmuchuje pod wysokim ciśnieniem usunie ewentualne zagniecenia, a jej temperatura pomoże wywabić z materiału zanieczyszczenia oraz nagromadzone roztocza Koniecznie stosuj ten trick, jeżeli masz skórę wrażliwą lub cierpisz na alergie. Często powodem uczulenia na materiały syntetyczne nie jest samo włókno, a nagromadzone na jego powierzchni drobnoustroje. 

Jak prać poliester?

Gdy odzież wymaga już wyprania, najpierw zerknij na metkę i sprawdź przepis prania rekomendowany przez producenta. Co do zasady poliester możesz prać w temperaturze do 60°C. Poliester jest odporny na zabrudzenia, dlatego zwykle nie ma potrzeby prania w tak wysokiej temperaturze i wystarczy ustawienie w przedziale 30-40°C. Ubrania z poliestru możesz wirować, jeśli chcesz, żeby szybciej wyschły. Nie wiruj zbyt długo – poliester nie chłonie tak dużo wilgoci, jak naturalne włókna i nawet bez odwirowania wyschnie stosunkowo szybko. Większość współczesnych pralek ma specjalne programy do prania odzieży syntetycznej, z których warto korzystać. 

Do prania poliestru nie używaj wybielaczy, odplamiaczy ani silnych środków piorących. Mogą zniszczyć materiał! 

Jak prasować materiały poliestrowe? 

Największym wrogiem poliestru jest wysoka temperatura. Materiały syntetyczne są łatwopalne, dlatego maksymalnie rozgrzane żelazko wypali w Twojej poliestrowej odzieży dziurę na wylot. Przy zbyt mocno rozgrzanym żelazku materiał może się kurczyć, odkształcać i przykejać do stopy żelazka. Na żelazku ustaw najniższą możliwą temperaturę. Na wszelki wypadek ubrania z poliestru możesz prasować przez bawełnianą ściereczkę. 

Jak dbać o drukowany poliester?

Poliester drukowany jest w technologii sublimacji – to metoda druku, w której barwniki przechodzą ze stanu stałego w gazowy (z pominięciem stanu ciekłego) i wnikają we włókna materiału. Tkaniny i dzianiny poliestrowe drukowane metodą sublimacji są odporne na blaknięcie w praniu, nie wycierają się ani nie blakną w słońcu. Drukowany poliester możesz suszyć na świeżym powietrzu bez obaw, że tkanina straci swój nasycony kolor. 

Dobre praktyki w dbaniu o poliester

  • Zanim wrzucisz ubranie do pralki, sprawdź przepis prania na wewnętrznej wszywce.
  • Nie pierz ani nie prasuj poliestru w zbyt wysokiej temperaturze.
  • Wybieraj krótki cykl wirowania albo w ogóle z niego zrezygnuj.
  • Nie stosuj wybielaczy, odplamiaczy ani silnych środków piorących. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij