Jak wybrać maszynę do szycia dla początkujących?

Rozpoczęcie przygody z szyciem wcale nie musi być trudne. Na początek wystarczy nawet stara maszyna pożyczona od cioci, aby sprawdzić swoje umiejętności. Jeśli jednak marzysz o długiej i profesjonalnej karierze z szyciem, warto od razu zainwestować w dobry i solidny sprzęt. To, jak wybrać maszynę do szycia dla początkujących, wiąże się przede wszystkim z poznaniem podstawowych funkcji maszyn, określeniem własnych oczekiwań oraz ustaleniem budżetu.

Spis treści

Na samym początku sprawdzi się mechaniczna maszyna do szycia, która posiada podstawowe funkcje i programy ściegowe. Nie warto zaczynać swojej pracy na trudniejszych maszynach posiadających zaawansowane oprogramowanie, z którego nawet się nie skorzysta. Jednak zanim zdecydujesz o tym, jaka maszyna do szycia na start będzie dla Ciebie odpowiednia, zapoznaj się z ważnymi wskazówkami, które w przyszłości ułatwią Twoją pracę.

Sciegi maszynowe - warto rozpoczac od sciegu prostego

Szycie na maszynie od podstaw – od czego zacząć?

Przede wszystkim pamiętaj o niezbędnych przyborach, które będą Ci potrzebne przy każdym szyciu. Nie obędzie się bez igieł, nitek, materiałów czy nożyczek. Wszystkie te elementy warto mieć zawsze przy sobie w jednym pojemniku. Warto również zadbać o odpowiednie oświetlenie. Przed wyborem maszyny przemyśl również dokładnie to, co będziesz szyć. Szycie na maszynie od podstaw najlepiej zacząć od prostych rzeczy. Na samym początku najszybciej uszyjesz małe ubranka dla dzieci czy szaliki. W szyciu takiej odzieży, a później przy bardziej zaawansowanej produkcji zasłon lub pościeli pomoże Ci internetowa drukarnia materiałów, która posiada kolekcje wzorów do drukowania na tkaninach i dzianinach.

Zaczynając swoją pracę na maszynie, drukowanie na materiałach Twoich ulubionych motywów pozwoli zaoszczędzić Twój cenny czas. Jeżeli marzy Ci się sukienka w pawie pióra lub koszula w delikatne kwiatki, wystarczy zamówić wymarzony wzór drukowany na materiale do szycia, poszukać odpowiedniego wykrojnika i siadać do maszyny.

Sprawdź, jakie kolekcje wzorów do drukowania masz do wyboru w CottonBee.

material w cytryny - drukowanie na materialach
Wzór w cytryny dostępny jest na ctnbee.com.

Rodzaje maszyn do szycia

Nie wszyscy jednak mogą liczyć na starą maszynę po babci czy od cioci. W takim przypadku trzeba dokładnie rozważyć, jaka maszyna będzie idealna na początek przygody z szyciem. Są trzy rodzaje maszyn, które różnią się między sobą funkcjami oraz łatwością w obsłudze. Wyróżnia się:

 • maszyny mechaniczne
 • maszyny komputerowe
 • maszyny elektroniczne
Maszyna do szycia dla poczatkujacych - jaka wybrac?

Najlepszym rozwiązaniem dla osób początkujących są maszyny mechaniczne, które posiadają podstawowe funkcje i udogodnienia. Jest to sprzęt sterowany manualnie, który spodoba się również zaawansowanym użytkownikom ceniącym tradycyjne i proste szycie. Maszyny komputerowe są już trudniejsze w obsłudze. Mają wbudowaną pamięć, dzięki czemu sprzęt zapamiętuje sekwencje wzorów i ustawienia dla danego ściegu. Maszyny elektroniczne natomiast posiadają duże, nowoczesne wyświetlacze i rozbudowane funkcje.

Dodatkowo mechaniczne maszyny można podzielić na dwa rodzaje. Pierwsze z nich posiadają płynną regulację gęstości i szerokości szycia. Jeżeli jednak ciągle zastanawiasz się, jaką maszynę do szycia dla początkujących wybrać, zastanów się nad drugim rodzajem ze skokową regulacją. Jest to tańszy i prostszy w obsłudze sprzęt, który pozwoli Ci uszyć pierwsze projekty.

Akcesoria do szycia niezbedne podczas nauki

Idealna maszyna dla osób początkujących

Jedną z najważniejszych funkcji, którą powinna posiadać maszyna do szycia dla początkujących jest odpowiednia ilość ściegów. Na sam początek wystarczy ścieg prosty, do obrzucania oraz elastyczny. Przy zakupie zwróć również uwagę, czy dany sprzęt ma wbudowaną regulację szerokości i gęstości ściegu. Prosta w obsłudze maszyna do szycia posiada również możliwość zmiany położenia igły.

Sprawdź także: Jak zacząć szyć na maszynie? Przewodnik krok po kroku

Jeżeli planujesz szycie odzieży warto zainwestować w maszynę z funkcją automatycznego obszywania dziurki. Dodatkowe funkcje, które ułatwią Twoją pracę to:

 • nawlekacz igły
 • wbudowany w maszynie nożyk
 • regulacja docisku stopki
 • rodzaj chwytacza (wahadłowy oraz rotacyjny)
 • szycie w odbiciu lustrzanym
 • funkcja pikowania, cerowania i przyszywania guzików
 • regulacja prędkości szycia
 • overlock do obszywania i obrębiania
Nauka szycia na maszynie nie jest zadaniem latwym

Regulacja docisku stopki przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy chcemy wykorzystać materiały do szycia o różnej gramaturze. Przed zakupem maszyny warto zwrócić uwagę również na sposób podawania materiału. W przypadku osób początkujących wystarczy pojedynczy transport materiału przez stopkę. Do grubszych materiałów sprawdzi się podwójny lub potrójny sposób podawania.

Istotnym elementem w każdej maszynie jest również chwytacz. Sprzęty z chwytaczem wahadłowym posiadają wkładany bębenek na dole. Jest to tradycyjna konstrukcja znana starszemu pokoleniu. Maszyna z chwytaczem rotacyjnym natomiast jest nowoczesnym wynalazkiem z bębenkiem wkładanym od góry, tuż pod stopką. Taki sprzęt jest wygodniejszy w użyciu i skraca czas pracy, a dodatkowo mniej hałasuje.

Jaka maszyna do szycia z overlockiem?

Ciekawą opcją jest maszyna do szycia z funkcją overlocka, która służy do zabezpieczania krawędzi materiału przed strzępieniem. Dzięki takiej funkcji w szybki, a w dodatku bardzo estetyczny sposób wykończysz brzegi materiału. Taki sprzęt sprawdzi się w szyciu wszelkiego rodzaju dzianin oraz materiałów elastycznych. Wybierając maszynę z funkcją overlocka wybierz sprawdzonego producenta i poczytaj opinie innych użytkowników, aby dany sprzęt służył Ci przez długie lata użytkowania.

Wybor maszyny do szycia - nie zapominajmy o niciach i centymetrze

W tym przypadku należy jednak pamiętać, że sam overlock nie jest tym samym, co ścieg overlockowy w maszynie. Overlock posiada nieco inną budowę niż zwykła maszyna do szycia. Jest to sprzęt z wbudowanymi nożami, które obcinają krawędzie materiału, zanim powstanie na niej ścieg. Nóż dolny oraz górny przycinają krawędź w taki sposób, aby była idealnie równa. Każdy overlock posiada regulację głębokości cięcia noży. Taka maszyna umożliwi Ci estetyczne uszycie piżamy, dresów czy nawet sukienki z dzianiny.

Sprawdź także: Dzianina dresowa – jak i co można z niej uszyć?

Podsumowanie

Jeżeli już zdecydujesz, jaką maszynę wybrać na start, pamiętaj, że praktyka czyni mistrza. Nie poddawaj się przy pierwszych niepowodzeniach, tylko próbuj do skutku, testując różne materiały do szycia. Jak poczujesz smak satysfakcji z uszycia pierwszego swojego dzieła, od razu zapragniesz szyć więcej i więcej!


Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jakie narzędzia są potrzebne do szycia ubrań?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij