Jak wybrać materiał na maseczki?

Kiedy musisz dokonać wyboru, jaki materiał na maseczki wybrać, musisz zwrócić uwagę na wiele czynników. Jak maseczkę z danej tkaniny będzie się nosić, czy materiał jest przyjemny do szycia i jak należy go pielęgnować. Wybór odpowiedniego materiału do uszycia maseczki wielorazowego użytku to niełatwe zadanie. Zebraliśmy kilka najważniejszych aspektów, które mogą pomóc w podjęciu decyzji, jaki materiał wybrać do szycia maseczek. 

Spis treści

Materiały na maseczki wydrukowane w CottonBee

Jaki materiał na maseczki będzie dobry?

Jest kilka cech, którymi charakteryzuje się materiał odpowiedni do wykonania wielorazowych maseczek ochronnych. Jeśli chcesz wiedzieć, materiał na maseczki wybrać koniecznie zwróć uwagę na poniższe wytyczne. 

Włókno materiału

Odpowiednim materiałem do szycia maseczek będzie tkanina lub dzianina wykonana z włókien naturalnych. Materiały z bawełny czy lnu charakteryzuje doskonała przepuszczalność powietrza, dzięki czemu nie będą znacznie utrudniać oddychania. Na materiał do szycia maseczek nie nadadzą się tkaniny z włókien syntetycznych, powlekane, impregnowane czy wodoodporne. Materiał musi przepuszczać powietrze, to szczególnie istotne, gdy temperatury na zewnątrz zaczynają rosnąć.


Materiał na maseczki – gramatura i gęstość

Kiedy szyjesz maseczki ochronne, chcesz by były jak najlepszej jakości. Mają przepuszczać najmniej cząsteczek jak to tylko możliwe, dlatego robisz je z dwóch lub trzech warstw materiału, dodajesz filtry lub sięgasz po tkaniny o wyższej gramaturze. Gdy wybierasz materiał na maseczki zwróć uwagę nie na gramaturę, a na liczebność nitek tkaniny. Ta wartość określa liczbę nitek odpowiedniego układu przypadającą na 1 dm tkaniny. Im więcej nitek wątku i osnowy, tym tkanina jest gęstsza, co zwiększa jej właściwości filtracyjne. 


Tkanina czy dzianina? Jaki materiał na maseczki wybrać

Zastanawiasz się jaki materiał na maseczki wybrać? Ochronne maseczki wielorazowego użytku możesz wykonać zarówno z tkaniny jak i dzianiny. Maseczki tkaninowe są łatwiejsze w pielęgnacji – można je prać i prasować w wysokich temperaturach i nie martwić się, że szybko się zniszczą. Bawełniane tkaniny na maseczki opatrzone certyfikatem OEKO-TEX sprawdzą się w codziennym użytkowaniu, nie będą uczulać i podrażniać nawet wrażliwej skóry. Z dzianin z naturalnych włókien uszyjesz elastyczne i funkcjonalne maseczki, które sprawdzą się nie tylko przy wyprawie do sklepu ale również podczas spaceru lub jazdy na rowerze. Do wykonania maseczek z dzianiny nie potrzebujesz gumek – zrobisz je ze ścinków tkaniny zszytych ściegiem elastycznym. 

Personalizowane materiały z nadrukiem

Uszytą własnoręcznie maseczkę możesz dopasować do swojej garderoby lub zachcianek swojej pociechy. Materiał na maseczki z personalizowanym nadrukiem to idealne rozwiązanie, kiedy nie chcesz rezygnować z indywidualności i estetycznego wyglądu. Maseczki wykonasz z powodzeniem z naszego kretonu lub satyny bawełnianej, a jeśli potrzebujesz wygodnego rozwiązania dla dziecka lub do aktywności fizycznej bawełniany interlock lub lekki single jersey o gramaturze 180 g/m2 sprawdzą się idealnie. Nie musisz robić maseczek wyłącznie ze starej pościeli. Zamów materiał na maseczki dostosowany do swoich potrzeb a ich noszenie od razu okaże się przyjemniejsze. 

Wydrukuj personalizowany materiał na maseczki z CottonBee

Pielęgnacja materiałów na maseczki

Bez względu na to, na jaki materiał na maseczki się zdecydujesz, pamiętaj, że muszą to być materiały, które zniosą codzienne pranie lub dezynfekcję parową w wysokiej temperaturze. Maseczki wykonane z naszych materiałów bez problemu wypierzesz w 60 a nawet 90 stopniach. Nie pierz maseczek z ubraniami lub pościelą, nie wiruj lub ustaw cykl  nie wyższy niż 400 obrotów na minutę. Materiały do szycia maseczek z nadrukami pigmentowymi nie powinny być pocierane na mokro ani dezynfekowane alkoholem lub chlorem. 

Odpowiedni materiał na maseczki musi spełniać zarówno podstawową funkcję ochronną jak również być wygodny w codziennym użytkowaniu. Nawet przy okazjonalnym korzystaniu maseczek podczas zakupów i krótkich spacerów, nieodpowiednio dobrane materiały mogą powodować dyskomfort, utrudniać oddychanie i wzmagać potliwość na twarzy. Maseczek nie powinno nosić się jednorazowo dłużej niż przez 30 minut oraz zdezynfekować po każdym użyciu. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Tkaniny z certyfikatem – na co zwracać uwagę?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij