Bez zagnieceń na tkaninach. Czym jest merceryzacja bawełny?

Lśniąca, tkanina bawełniana, która po całym dniu nie jest koszmarnie pognieciona? Merceryzacja tkanin, to proces uszlachetniania, który nadaje bawełnianym materiałom nowe właściwości, bardzo pożądane w garderobie i akcesoriach. Na czym polega proces merceryzacji i jak zmienia bawełniane tkaniny?

Spis treści

Czym jest merceryzacja?

Merceryzacja tkanin to proces chemiczny, w którym cienka, matowa warstwa okrywająca przędzę zostaje rozpuszczona. Dzięki temu wewnętrzna część naturalnego włókna zostaje odsłonięta, co czyni je bardziej podatnymi na przyjmowanie czynników zewnętrznych, w tym barwników. Farba lub tusz wnika wtedy bezpośrednio w strukturę materiału, dzięki czemu kolor staje się głębszy, bardziej nasycony. Pozbawione matującej bariery tkaniny poddane procesowi merceryzacji zyskują też większy połysk. Merceryzacja bawełny sprawia, że materiał nabiera delikatnego błysku, staje się bardziej wytrzymały, powierzchnia tkaniny jest łatwiejsza w farbowaniu, a w codziennym użytkowaniu materiał jest bardziej odporny na zagniecenia. Merceryzacja tkanin nie jest nowym procesem w branży tekstylnej – metodę opatentował już w 1850 roku J. Mercer. 

Jak wygląda merceryzowana bawełna?

Kiedy merceryzowana bawełna leży obok zwykłej tkaniny bawełnianej, łatwo wskazać, który z materiałów został poddany procesowi uszlachetniania. Merceryzacja bawełny sprawia, że tkanina staje się gładka i lśniąca. Ubrania z merceryzowanej bawełny będą subtelnie lśniące, o głębokim odcieniu, a po ich noszeniu lub praniu możesz spodziewać się na tkaninie mniej zagnieceń. Różnicę zauważysz także przy prasowaniu – merceryzacja bawełny znacznie ułatwia rozprasowanie drobnych zagnieceń na materiale. Uszlachetniona tkanina bawełniana jest też bardziej solidnym, wytrzymałym materiałem, może wręcz wydawać się elastyczna. W porównaniu do dowolnej tkaniny bawełnianej, bawełny merceryzowanej nie da się tak łatwo rozedrzeć. 

Czy merceryzacja bawełny zmienia jej właściwości?

Poddana procesowi uszlachetniania tkanina, choć zyskuje dodatkowe właściwości, nadal zachowuje pierwotne cechy materiału z naturalnego włókna. Merceryzacja bawełny nie wpływa na jej przepuszczalność powietrza, dzieki czemu ubrania z merceryzowanej bawełny nadadzą się na każdą porę roku, od mroźnej zimy do upalnego lata. Tkanina merceryzowana wciąż jest bardzo przyjemnym do szycia materiałem, który nie będzie wyzwaniem nawet dla najprostszych maszyn domowych. Merceryzacja tkanin nie zmienia niczego w pielęgnacji materiału – merceryzowaną satynę bawełnianą wypierzesz w pralce, w 40 stopniach.

Merceryzacja i sanforyzacja – niezawodny duet

Kiedy decydujesz się na tak elegancki materiał, jak merceryzowana bawełna satynowa, zanim pomyślisz o jej krojeniu, pamiętaj o sanforyzacji. Czym właściwie jest sanforyzacja materiału? Choć nazwa brzmi, jak kolejny, skomplikowany proces uszlachetniania, sanforyzacja to znana wszystkim dekatyzacja materiału. Po pierwszym praniu tkaniny i dzianiny zmieniają odrobinę swoje wymiary, dlatego żeby nie rozczarować się nowo uszytym ubraniem, które okaże się za małe po pierwszym praniu, koniecznie zdekatyzuj materiał przed szyciem. Sanforyzacja materiału w domowych warunkach polega na jego wypraniu lub uprasowaniu z udziałem pary wodnej. Pod wpływem temperatury i wilgoci materiał wykurcza się i osiąga swój ostateczny wymiar. 

Na jakie kroje sprawdzi się merceryzowana bawełna?

Subtelny połysk merceryzowanej tkaniny bawełnianej czyni z tego materiału idealnego kandydata do szycia ekskluzywnych ubrań, jak eleganckie koszule, wyjściowe sukienki lub wyjątkowe dodatki do garnituru, w tym krawaty, muchy i poszetki. Gładka i miękka satyna merceryzowana to doskonały materiał do kontaktu ze skórą, więc sprawdzi się idealnie do szycia ubrań, bielizny lub wysokiej jakości pościeli. Tkanina merceryzowana może uświetnić obiad lub kolację – z tej pięknej i lśniącej tkaniny możesz stworzyć luksusowe serwety czy obrusy. 

Druk na satynie merceryzowanej

Jeśli w druku na materiałach zależy Ci na wyraźnych detalach i nasyconych, żywych kolorach, do swoich projektów wybierz merceryzowaną satynę bawełnianą. Na gładkiej, lekko lśniącej powierzchni satyny kolory wydają się jeszcze bardziej nasycone i żywe. Tkanina prezentuje się niezmiernie elegancko, a swój połysk zachowuje nawet po wielokrotnym praniu.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij