Najczęstsze błędy popełniane podczas szycia

Szycie na maszynie to wyjątkowo twórczy proces, podczas którego dostaje się możliwość nadania starym rzeczom nowego życia lub stworzenia nieszablonowego elementu stylizacji od podstaw. Własnoręczne uszycie sukienki, spodni czy żakietu gwarantuje duże poczucie dumy oraz redukuje do zera szansę spotkania kogoś w identycznym outficie. Zobacz nasze rady, a unikniesz najczęstszych błędów popełnianych podczas szycia!

Spis treści

sewing machine

 

Wybierz odpowiedni materiał

fabric with print

Pierwsze dni pracy z maszyną do szycia w większości przypadków oznaczają euforię i nieopisaną chęć do działania z powodu zakupu nowego, wymarzonego sprzętu. Często wstępna ekscytacja może popchnąć do niekoniecznie racjonalnych działań, takich jak wybór wyjątkowo trudnego wykroju czy najdroższej tkaniny w całym sklepie. Warto wziąć pod uwagę, że nowicjusz będzie najprawdopodobniej testował możliwości sprzętu na zasadzie prób i błędów, w związku z czym materiał może bardzo szybko stać się bezużyteczny. Pierwszy poligon doświadczalny w postaci starej koszulki lub innego nienoszonego elementu ubioru nie spowoduje dużych strat finansowych, a być może uda się nadać mu przypadkiem nowe życie.

Z drugiej strony początkowe niepowodzenia mogą wiązać się również ze sztywnością i trudnością szycia w materiale najniższej i najgorszej jakości. Wybór pierwszego “płótna”, na którym powstaną dzieła w postaci amatorskich ściegów, powinien przestrzegać zasady złotego środka i według niej być selekcjonowany. Postaw na bawełniane tkaniny do szycia, które sprawią, że szybko nauczysz się opanowywać podstawowe czynności szyciowe. A może wypróbuj druk na tkaninie?

Sprawdź także: Jakie materiały do szycia wybrać? Krótki przewodnik po tkaninach i dzianinach

Przeczytanie instrukcji oznacza gwarancję sukcesu

reading sewing instructions

Do jednego z najczęstszych błędów popełnianych podczas szycia należy zbyt duża niechęć wobec instrukcji obsługi lub poradników w internecie czy książkach. Maszyna do szycia to nie telewizor, który po podłączeniu odpowiednich kabli zacznie transmitować obraz czy samochód, który po przekręceniu kluczyków w stacyjce po prostu zacznie jeździć. Aby skutecznie pracować należy najpierw nawlec nić, a często również zaprogramować w przypadku elektronicznych i nowoczesnych modeli. Nie wszyscy zdają sobie również sprawę z tego, jakich akcesoriów wymaga stworzenie ich wymarzonego wykroju. Stopka czy szpilki to nie jedyne z nich. Tylko instrukcja pomoże odnaleźć się w ich gąszczu i skutecznie zaplanować kolejne kroki.

Pośpiech i niechlujstwo to źli doradcy

sewing accessories

Przed pierwszym wbiciem igły w materiał należy upewnić się w stu procentach czy wykrój jest odrysowany na papierze do kalkowania z chirurgiczną precyzją, co do milimetra. Wówczas wszystkie elementy złożą się w schludną bryłę, a późniejsze działania przebiegną bezproblemowo i wyjątkowo przyjemnie. Każde niechlujstwo i pozorne przyspieszenie pracy w początkowych fazach wraca ze zdwojoną siłą w najbardziej nieoczekiwanym momencie i najprawdopodobniej zniweczy cały plan działania, który będzie wymagał zmiany.

Zapas igieł jest niezbędny

extra needle for a sewing machine

Przygotowując się do pracy nie wolno zapomnieć o sporym zapasie igieł. Podczas pierwszych dni pracy ich łamanie stanowi jeden z największych problemów. Ulegają zniszczeniu z wielu powodów, takich jak nieprawidłowe wkręcenie, źle zamontowana stopka czy źle włożona szpulka. Zdecydowanie warto przygotować się na to, zdobywając zapas sprzętu awaryjnego. Nikt nie chciałby zostać w połowie pracy bez akcesoriów, które umożliwiają dokończenie projektu.

Najczęstsze błędy popełniane podczas szycia mogą skutecznie zniechęcić i popsuć dobry, twórczy nastrój. Warto się na nie przygotować i radykalnie zmniejszyć szansę na początkowe niepowodzenia. Wkrótce miną najtrudniejsze dni obcowania z maszyną, a później dzień bez szycia będzie dniem straconym! Szybko sięgniesz po druk na materiałach – a wtedy Twoje kreacje staną się naprawdę niepowtarzalne!

Szybko zmienisz stare koszulki na druk na dzianiach w CottonBee! 

Gosia z CottonBee

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jak szyć na maszynie?

extra needle for a sewing machine
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij