Jak szyć na maszynie?

Ekstrawagancja i odwaga? A może ukłon w stronę klasyki? Dowiedz się, jak szyć na maszynie! Obojętnie od preferencji i gustów, samodzielnie uszyta kreacja będzie jedynym w swoim rodzaju wyrazem osobowości i charakteru – w końcu też niepowtarzalnych. Jeszcze większej wyrazistości dodadzą jej unikatowe wzory drukowane na indywidualne zamówienie. Bo szycie na maszynie to nie tylko praktyczne rzemiosło i użyteczna wytwórczość. To umiejętność, której efektem może być oryginalnie wykreowany wizerunek!

jak szyć na maszynie

Za stworzeniem unikalnej garderoby stoi jednak cały proces i szereg decyzji do podjęcia – projektowanie, szycie, a jeszcze wcześniej dobór materiału. Początki mogą wydawać się trudne, ale regularne szycie pozwoli na zdobycie wprawy i niezbędnego doświadczenia. W końcu praktyka czyni mistrza!

Sprawdź także: Jak zacząć szyć na maszynie? Przewodnik krok po kroku

Zanim jednak zaczniesz swoją przygodę z maszyną, zapoznaj się z krótkim przewodnikiem i dowiedz się, jak szyć na maszynie.

Kobieta trzymająca materiały do szycia

Szycie na maszynie – krok po kroku:

  1. Wybór maszyny

Funkcjonalność sprzętu powinna być przede wszystkim dostosowana do poziomu umiejętności lub nawet ich braku. W każdym przypadku dobrze jest poradzić się znawcy czy znajomej krawcowej.

Ważne: Dobra maszyna do szycia wcale nie musi generować astronomicznych kosztów!

  1. Poznaj swoją maszynę

Choć zabrzmi to mało atrakcyjnie, zwłaszcza w zestawieniu z twórczymi wizjami, to naprawdę opłaca się czytać instrukcję obsługi. Z jej treści dowiesz się wszystkiego o funkcjach i zasadach działania urządzenia. Warto to zrobić, bo z pozoru banalne nawlekanie nici może okazać się niemałym problemem, przyprawiając o frustrację już na samym początku.

  1. Rozgrzewający trening

Przygodę z szyciem warto zacząć od prostych ćwiczeń, które pomogą nabyć najbardziej fundamentalne umiejętności, jak np. wykonanie prostego ściegu. Zestawy przykładowych ćwiczeń bez problemu znajdziesz w internecie, gdzie nie brakuje tematycznych stron i blogów. Skorzystaj również z filmików instruktażowych.

  1. Pierwsze próby

Wreszcie czas na praktykę. Po żmudnym ćwiczeniu warsztatu uszyj coś prostego – woreczek na suszone grzyby albo poszewkę na poduszkę. Nie musisz przy tym wydawać fortuny w pasmanterii na ekskluzywne materiały i wytworne nici. Wykorzystaj raczej starą bawełnianą koszulkę albo prześcieradło.

  1. Wykorzystaj zdobyte umiejętności

Teraz już możesz spróbować swoich sił do uszycia pierwszego ubrania. Na początku warto jednak korzystać z gotowych wykrojów – wybierz prosty top albo spódnicę.

wybieranie materialu na sukienke

  1. Doskonalenie warsztatu

Stopniowo możesz przechodzić do realizacji coraz bardziej skomplikowanych i trudniejszych projektów. Pamiętaj jednak, że nie od razu stworzysz krawiecki poemat. Nawet największe sławy igły długo uczyły się, jak szyć na maszynie. Nie rezygnuj jednak z dalszego rozwoju i nie zniechęcaj się – drobne (czy nawet te trochę większe) niepowodzenia nie są powodem do rozpaczy.

A przede wszystkim ciesz się szyciem!

jak szyć na maszynie - akcesoria

Bez wątpienia szycie na maszynie daje ogromną satysfakcję, ale niekiedy jest również przydatną umiejętnością (bo kto nigdy nie kupił za długich spodni?), czasami urasta do rangi pasji, a może nawet sposobu na życie.

Sprawdź także: Najczęstsze błędy popełniane podczas szycia

Zdobycie krawieckich umiejętności wprawdzie nie jest proste, ale nie leży też całkowicie poza twoim zasięgiem. Zresztą włożony wysiłek szybko owocuje, dając w zamian szczególny sposób na oryginalność, która wyróżni cię z tłumu sieciowych, jednolitych stylizacji. Twój unikatowy image dodatkowo wzmocnią druk na materiałach autorskich wzorów – a w tym przypadku jedynym ograniczeniem będzie już tylko twoja wyobraźnia! 🙂 Później pozostaje wybrać druk na tkaninach lub druk na dzianinach i wybór unikalnego wzoru do wydruku na materiale 🙂

 

Gosia z CottonBee

Powrót do góry
Przeczytaj również

Podstawowe techniki szycia – przegląd

przeglad sciegow do szycia
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij