3 najlepsze programy graficzne do tworzenia wzorów do druku

Chcesz mieć swój własny wzór na materiale, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Jakie programy warto znać i jak najlepiej przygotować swoje pliki do druku? Nic się nie martw, mamy odpowiedzi! Sprawdź nasz krótki poradnik, jaki program graficzny wybrać do stworzenia gotowej do druku grafiki. 

Spis treści

Grafika komputerowa – jak ją drukować?

Zaczniemy od podstaw, czyli od stworzenia nowego dokumentu. Kiedy tworzysz nowy dokument od razu ustal jego wymiary, rozdzielczość oraz przestrzeń kolorów. Modele kolorystyczne dzieli się na RGB oraz CMYK. Z reguły przyjmuje się, że przestrzeń RGB dedykowana jest do urządzeń cyfrowych. Na takich kolorach pracują skanery, aparaty czy monitory. Kolory w przestrzeni RGB (Red Green Blue) powstają na zasadzie mieszania się kolorowych wiązek światła i zwykle charakteryzuje je żywa barwa oraz efekt “świecenia”. Przestrzeń CMYK kojarzona jest zwykle z poligrafią. CMYK, czyli Cyan, Magenta, Yellow, BlacK to nazwy kolorów, które można zauważyć na atramentach. Z tych kolorów, czy raczej ich procentowych wartości, powstają inne barwy w wydrukach. Jeśli projektujesz grafiki, które docelową mają zostać wydrukowane, zacznij tworzyć już w palecie CMYK. Dzięki temu kolory wydruku będą maksymalnie zbliżone do kolorów zaprojektowanej przez Ciebie grafiki. 

Przeczytaj też 👉 Jak zaprojektować bezszwowy wzór

Plik wektorowy czy rastrowy? 🤔

Grafika rastrowa bazuje na siatce punktów, a dokładnie pikseli o tej samej wielkości. Każdy piksel ma swój unikalny kolor i położenie. Grafikę rastrową można kompresować, niestety jest to zazwyczaj kompresja stratna, w której obraz traci na jakości. Grafika rastrowa do pewnego stopnia jest skalowalna, niestety przy dużych powiększeniach obraz traci na ostrości. W porównaniu do grafiki rastrowej, grafika wektorowa powstaje na bazie prostych elementów graficznych, na podstawie których komputer może dowolnie skalować wektor bez straty jego jakości. 

Dobre praktyki w druku wzorów

Wzory na materiałach drukujemy z plików w formacie zamkniętym, czyli rastrowych. Mimo to wzory warto projektować w programie, który umożliwia tworzenie plików wektorowych, przykładowo w Illustratorze. Dzięki temu, w każdej chwili możesz dowolnie pomniejszać lub powiększać swój wzór, a następnie eksportować go w formacie .jpg, .png lub.tiff bez obawy, że będzie nieostry. Grafika wektorowa pozwoli Ci także z łatwością łączyć elementy z różnych wzorów i tworzyć z nich nowe projekty do druku. Gotowy projekt zapisz w formacie .tiff, rozdzielczości minimum 150 dpi i palecie kolorów CMYK, w profilu CMYK: U.S. Web Coated (SWOP) v2. 

Jaki program graficzny wybrać?

Od razu zaznaczamy, że nie ma jednego, uniwersalnego programu graficznego, w którym zaprojektujesz wszystko, od stron plannera do wydruku, po grafikę 3D. Choć często programy graficzne pozwalają eksperymentować z formatami i przeznaczeniem pliku i co bardziej kreatywne osoby potrafią maksymalnie wykorzystać ich możliwości, weź pod uwagę fakt, że jeden program graficzny na pewnym etapie Twojego procesu twórczego może zacząć Cię ograniczać. Dlatego, jeżeli chcesz maksymalnie rozszerzyć swoje możliwości, te 3 programy graficzne powinny znaleźć się na Twojej liście do opanowania. 

1. Procreate 

Masz w domu Ipada i szkicowniki pełne rysunków? Zacznij rysować na tablecie i twórz ze swoich prac pliki do druku. Procreate jest najłatwiejszym do opanowania i najtańszym z listy programem graficznym. Interfejs jest intuicyjny, a dzięki jego popularności, znajdziesz wiele tutoriali, które pomogą Ci zgłębić wszystkie tajniki aplikacji. Procreate to jednorazowy wydatek rzędu 50 zł, dlatego to bezsprzeczny faworyt początkujących grafików. To tania i całkiem rozbudowana aplikacja do digital artu. Duża możliwość customizacji pozwala Ci edytować domyślne pędzle, albo tworzyć je od zera. Dodatkowo bazę fontów i pędzli możesz dowolnie rozszerzać o znalezione online zasoby, choć tutaj musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami.

Jednak już nawet w całkowicie bazowej wersji Procreate pozwoli Ci stworzyć rysowane grafiki rastrowe, które do złudzenia będą przypominać szkice ołówkiem, węglem lub prace wykonane farbami akwarelowymi czy olejnymi. W aplikacji możesz bawić się typografią i kaligrafią, w przyjemny sposób tworzyć cyfrowe kolaże i wzory bezszowe. Aplikacja pozwoli Ci eksportować swoje prace do formatów .psd, .tiff, .pdf i .jpg., dzięki czemu bez trudu możesz kontynuować pracę z nimi na komputerze. Oczywiście Procreate daleko do idealnego programu graficznego. Aplikacja ogranicza liczbę warstw – im wyższe DPI i rozdzielczość pliku, tym mniej warstw możesz stworzyć w swoim projekcie. 

➕ Plusy: 

 • tania (jednorazowa płatność)
 • łatwa w obsłudze 
 • duże możliwości personalizacji 
 • przenośna, możesz tworzyć w dowolnym miejscu
 • eksport plików do formatów: .psd, .tiff, .pdf, .jpg.

➖ Minusy:

 • ograniczona ilość warstw
 • wyłącznie do grafiki rastrowej
 • maksymalnie 300 dpi
 • może zwolnić przy większych plikach

2. Photoshop 

Program, którego nikomu nie trzeba przedstawiać. Od lat oprogramowanie Adobe wiedzie prym pośród grafików i nic w tym dziwnego. Photoshop daje ogrom kreatywnych możliwości w pracy z plikami graficznymi. W programie możesz niemal dowolnie manipulować obrazkiem, wykonać profesjonalny retusz fotografii, zaprojektować identyfikację wizualną marki czy projekt do druku wielkoformatowego. Photoshop zapewnia pełne wsparcie szeregu tabletów graficznych na rynku, dzięki którym uzyskasz większą precyzję w pracy z programem.

Oprogramowanie Adobe nie należy do najłatwiejszych do opanowania, daje jednak niemal nieskończone możliwości w profesjonalnej pracy z grafiką, jak i w hobbystycznym projektowaniu graficznym czy digital arcie. Program pozwala na zapis plików w 25 różnych formatach, w tym: .psd, .png, .jpg, .tiff, .gif, .eps. Zanim zdecydujesz się na pracę w Photoshopie weź pod uwagę dwie rzeczy – czas, jakiego będziesz potrzebować na zaznajomienie się z oprogramowaniem, oraz koszty, jakie musisz ponieść. Adobe Photoshop dostępny jest w formie miesięcznej subskrybcji w cenie 24,59 euro. Żeby móc w pełni wykorzystać możliwości programu dolicz do wydatków jeszcze tablet graficzny. 

➕ Plusy: 

 • rozbudowane narzędzie do pracy z grafiką, zdjęciami, typografią
 • nieograniczone możliwości edycji obrazu
 • umożliwia projektowanie wielkoformatowe 
 • 25 dostępnych formatów zapisu
 • rozmaite typy warstw

➖ Minusy: 

 • kosztowna subskrypcja
 • jego opanowanie może być czasochłonne
 • wymaga dobrego procesora, karty graficznej, pamięci operacyjnej 

3. Illustrator

Potrzebny Ci program graficzny, w którym stworzysz zarówno grafiki wykorzystywane wyłącznie w obiegu cyfrowym, jak i te, przeznaczone do druku w wielkim formacie? Program Illustrator pozwoli Ci tworzyć oraz modyfikować grafiki wektorowe. W tym programie stworzysz logotypy, ilustracje, wizualizacje produktów, etykiety, okładki etc. Do osiągnięcia wysokiej jakości wydruków w grafice rastrowej potrzebne są pliki o dużej rozdzielczości, a to przekłada się na dużą wagę takich plików. Grafika wetrowa tworzona jest na podstawie złożonych kształtów oraz krzywych, dzięki czemu można ją dowolnie skalować, a projekt zachowa ostrość i pozostanie czytelny. Stworzone w Illustratorze logo, ilustracje lub znaki możesz dowolnie powiększać czy pomniejszać i nigdy nie stracisz ich wyjściowej jakości. Illustrator umożliwia zapis plików w formacie .svg, .ai, .eps, .jpg, .png, .bmp, czy .tif. 

➕ Plusy:

 • umożliwia tworzenie grafiki wektorowej, które można dowolnie skalować
 • bogaty wachlarz narzędzi i możliwości
 • waga plików jest znacznie mniejsza, niż w przypadku grafiki rastrowej

➖ Minusy: 

 • miesięczna subskrypcja w wysokości 24,59 euro 
 • nie należy do najłatwiejszych do opanowania
 • bardzo ograniczone możliwości pracy z grafiką rastrową

Czy istnieje jeden, idealny program graficzny?

Trudno powiedzieć, czy jeden program graficzny spełni Twoje wszystkie oczekiwania. Jeżeli dopiero zaczynasz naukę grafiki komputerowej i nie masz pewności, czy to dziedzina, w której się odnajdzesz, początkowo postaw na powszechnie dostępne, darmowe oprogramowania albo tańsze programy i aplikacje. Pamiętaj też, żeby dobierać program do rodzaju prac, jakie robisz najczęściej. Jeżeli rysujesz i uwielbiasz tworzyć ze swoich prac wzory bezszwowe, warto sięgnąć po Procreate. Do tworzenia wykrojów lub paneli do druku pod konkretny wymiar, wygodniejszym rozwiązaniem może okazać się Photoshop lub Illustrator.  Wybrane przez nas programy nie są jedynymi na rynku, z których możesz wybierać – zarówno pośród darmowych, jak i wymagających wykupienia licencji czy subskrybcji oprogramowań, znajdziesz coś idealnego dla siebie.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij