Jak zaprojektować bezszwowy wzór do wydruku na materiale

Projektowanie bezszwowych wzorów to bardzo ciekawa umiejętność – pozwala stworzyć całkowicie spersonalizowane ubrania – nie tylko pod względem kroju, ale też własnoręcznie zaprojektowanego wzoru! Jesteś gotowy, żeby zostać artystą i wydrukować na materiale do szycia swój własny, niepowtarzalny wzór? Z tego wpisu dowiesz się, jak zaprojektować bezszwowy wzór do druku na materiale

Sposobów na projektowanie wzorów jest co najmniej kilka. Możesz skorzystać z programu Adobe Illustrator do grafiki wektorowej, lub tak jak my, użyć programu Photoshop. Pokażemy dzisiaj jak stworzyć własny wzór na materiale do szycia i przygotować plik gotowy do druku. Taki rysunek możesz wgrać w aplikacji CottonBee i wydrukować go na materiale do szycia!

PS. W tutorialu korzystamy z wersji programu Photoshop CC 2018. Rysujemy kwiatowy, wiosenny wzór, ale Ciebie wyobraźnia może ponieść wszędzie 🙂 Zaczynajmy!

Sprawdź także: Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?

1. Skanowanie rysunku

Na białej, czystej kartce narysuj kilka elementów. Wybraliśmy kwiaty – nie ma nic lepszego niż lekki, kwiatowy wzór 🙂 Możesz śmiało narysować, na co tylko masz ochotę. Dla ułatwienia używaj grubego, czarnego mazaka – wyraźne rysunki lepiej się skanują. Jeśli użyłeś ołówka do naszkicowania elementów, zetrzyj go przed włożeniem rysunku do skanera. Zeskanuj swój obrazek w rozdzielczości 300 DPI.

2. Tworzenie pliku w Photoshopie

Trochę technikaliów: ustawprawidłowe parametry pliku.
Stwórznowy plik w Photoshopie o optymalnej rozdzielczości 300 DPI. My tworzymy plik o wymiarach 30×30 centymetrów. Plik w pikselach będzie miał wymiar 3543×3543 px.
Uwaga: Minimalna rozdzielczość pliku do druku to 150 DPI.
Jeśli ma być to plik do druku np na papierze lub tkaninie, tryb kolorów powinien być ustawiony w CMYK.

3. Umieszczanie skanu rysunku w pliku

Do pliku wrzuć skan rysunku. W niektórych wersjach Photoshopa, kiedy ładujesz grafikę do programu, staje się ona automatycznie obiektem inteligentnym. Obiektu takiego nie można w prosty sposób edytować. Aby to zmienić, taką warstwę z grafiką trzeba zrasteryzować, klikając prawym przyciskiem na warstwę. Następnie należy wybrać pozycję “Rasteryzuj warstwę”.
Teraz poprawmy jakość skanu – ustaw poziomy tak, aby rysunek był jak najwyraźniejszy. Lewym suwakiem przyciemniasz rysunek, a prawym rozjaśniasz tło.
Możesz odnaleźć tą funkcję, klikając w Obraz > dopasowania > poziomy.

4. Separowanie elementów

Wytnij z tej warstwy wszystkie elementy (u nas są to kwiaty) przy pomocy narzędzia “zaznaczenie prostokątne”. Służy ono do zaznaczenia elementu. Następnie za pomocą przycisków CTRL+J – wytnij element – w ten sposób staje się on osobną warstwą. Powtórz czynności na wszystkich elementach i wyłączamy warstwę ze skanem, zostawiając widoczne tylko kwiaty.

5. Usuwanie tła

Dodaj kolorową warstwę pod elementy, tak aby widzieć dokładnie, gdzie się znajdują. Wybierz narzędzie “różdżka” w panelu po lewej stronie i na warstwie z elementem zaznacz białe tło. Utwórz teraz maskę warstwy (w miejscu zaznaczonym na zdjęciu) a następnie odwróć maskę. Powtórz na wszystkich elementach.

6. Czyszczenie pliku

Na masce warstwy pojedynczego elementu trzeba usunąć wszystkie pozostałości. Robimy to za pomocą pędzla. Czarny pędzel zakrywa, a biały odkrywa rysunek. Powtórz czynności na wszystkich elementach.

7. Kolorowanie elementów

Pokoloruj środek elementów kwiatów za pomocą narzędzia “wiadro z farbą”. Pamiętaj o wybraniu konkretnej warstwy, na której znajduje się element. Pomalowane w ten sposób powinny zostać wszystkie elementy.

8. Tworzenie wzoru seamless – część 1

Wyłącz warstwę tła (u nas to ta różowa, ale mogłeś ją zrobić w dowolnym kolorze). Przesuń część elementów na górną i lewą krawędź pliku. Będą one znajdować się po przeciwnej stronie pliku. To nasze graniczne elementy we wzorze.

9. Tworzenie wzoru seamless – część 2

Na miarce na górze strony ustaw jednostkę miary “centymetry”. Skopiuj warstwę z elementem (kwiatem) po lewej stronie. Naciskamy przyciski CTRL +T i zmień położenie skopiowanego elementu w osi X (poziomej) o 30 cm. Narzędzia do zmiany położenia elementu znajdują się w lewym górnym rogu (zaznaczone na rysunku). To samo należy zrobić z innymi granicznymi elementami.
Następnie powtarzamy wszystkie czynności, zmieniając położenie wszystkich elementów w osi Y (pionowej) o 30 cm.
Uwaga: Zmieniamy położenie o 30 cm, ponieważ rozmiar naszego pliku to 30×30 cm. W tym kroku należy uwzględnić wielkość swojego pliku.

10. Końcowe szlify

Poprzesuwaj elementy w środku według uznania – tak, aby tworzyły zadowalającą kompozycję. Mogą być to regularne odstępy lub coś zupełnie szalonego. Wzór jest gotowy!
Pamiętajmy, żeby zapisać plik w formacie PSD z zachowaniem warstw. Umożliwi to późniejszą pracę nad wzorem. Dobrą praktyką jest zapisywanie efektów swojej pracy w trakcie – uchroni Was to przed utratą danych.

Uwaga: to jest finalny plik ze wzorem! Jeśli chcecie wgrać swój wzór do aplikacji Cottonbee, zapisz swój plik do druku jako TIFF (spłaszczony z kompresją LZW), JPG lub PNG w minimalnej rozdzielczości 150 DPI. 

11. Czy mój wzór jest seamless?

Zanim wgrasz swój plik do naszej aplikacji możesz sprawdzić, czy Twój wzór prawidłowo i bezszwowo się łączy. Rozwiń menu Edycja, wybierz pozycję “Zdefiniuj wzorek”. Stwórz nowy plik o wymiarze np. 50×50 cm. Wielkość pliku dobierz tak, aby był większy od rozmiaru twojego wzoru. W nowym pliku dodaj jedną warstwę i nałóż na nią aplę koloru za pomocą „wiadra z farbą” (nie można nałożyć wzoru na pustą warstwę). Na warstwę z kolorem nałożymy wzorek z rozwijanego menu w prawym dolnym rogu (fx) “Dodaj styl warstwy”. Kiedy menu się rozwinie, wybierz pozycję “nałożenie wzorka”. Wybierz swój wzorek z listy.

12. Wzorek jest gotowy!

Tak prezentuje się Twój wzór. Sprawdź, czy dobrze się łączy. W każdej chwili możesz zmienić wzór, edytując właściwy plik ze wzorem.

Uwaga: Ten plik z nałożonym wzorem nie nadaje się do druku, służy tylko do podglądu Twojego wzoru. Do druku użyj pliku z wcześniej przygotowanego raportu.
Plik przygotowany do druku może być wgrany do aplikacji CottonBee i po wybraniu tkaniny lub dzianiny bazowej – wydrukowany na materiale do szycia!

Sprawdź także: Cyfrowa drukarnia tkanin – jak ją wybrać? Zwróć uwagę na te 7 rzeczy

Nasz kwiatowy wzór wgrany do aplikacji i wydrukowany na bawełnianym płótnie a’la len prezentuje się tak: 

A teraz NIESPODZIANKA! Chcesz zaprojektować swój własny wzór, ale najpierw wolisz sprawdzić, jak pattern zachowuje się w aplikacji i jakie są możliwości wydruku wzoru? Pobierz wzór z naszego tutorialu w formacie JPG gotowy do wgrania w aplikacji CottonBee! POBIERZ WZÓR DO DRUKU. Następnie wgraj go w aplikacji projektowania. Teraz możesz zacząć zabawę! Sprawdź opcje rozmiaru wzory i różne sposoby powtarzania. Kiedy będziesz zadowolony z efektu, możesz składać zamówienie – wystarczy wybrać materiał, na którym chcesz mieć wydrukowany wzór i wielkość zamówienia. Tak, to takie proste 🙂

Sprawdź także: Jak prawidłowo przygotować plik do druku na materiale?

Gosia z CottonBee

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jak prawidłowo przygotować plik do druku na materiale?

Rozdajemy ciastka! Używamy plików cookies m.in w celach statystycznych. Więcej informacji znajdziesz w naszej polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij