Dlaczego popelina bawełniana jest tak popularna?

Pewnie nie raz w sklepie odzieżowym czy sklepie z tkaninami rzuciła Ci się w oczy popelina. Tkanina z każdym rokiem zyskuje na popularności, a szczególnie często można ją zauważyć w miesiącach wiosennych i letnich. Czemu popelina bawełniana, choć wytwarzana od ponad 500 lat, to właśnie teraz cieszy się tak dużą popularnością? 

Spis treści

Wydrukuj swój wzór na popelinie!

Popelina – jaki to materiał?

Popelina to tkanina o płóciennym splocie, który jest dosyć wyraźnie widoczny na powierzchni materiału. Popelina była wytwarzana z rozmaitych włókien, w tym wełny, jedwabiu oraz bawełny. Jednak to właśnie popelina bawełniana zyskała największą popularność. To gęsto tkana i wytrzymała tkanina bawełniana, która jest przy tym bardzo przewiewnym materiałem. Obecnie, widząc w sklepie odzieżowym czy na metce produktu nazwę “popelina” nie musisz już sprawdzać składu, tylko możesz mieć pewność, że to tkanina 100% bawełniana. Popelina ma długą historię, a nazwa tkaniny powstała prawdopodobnie w XV wieku. Co najczęściej szyto wtedy z popeliny? Popelina bawełniana była niezmiernie popularnym wyborem na papieskie szaty, i to właśnie temu zastosowaniu popelina zawdzięcza swoją nazwę. 

Popelina – tkanina o wielu zastosowaniach

Największym plusem popeliny jest jej duża wytrzymałość, nawet w przypadku tkaniny o niskiej lub średniej gramaturze. Popelina bawełniana ładnie się układa, jest prosta w pielęgnacji i szyciu, a wykonana z bawełny organicznej jest świetnym fundamentem do budowania przyjaznej środowisku garderoby czy oferty marki. Zarówno do uszycia eleganckiej koszuli, jak i lekkiej, letniej sukienki rewelacyjnie sprawdzi się popelina. Tkanina doskonale nadaje się na przewiewną odzież, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wykorzystać ją do stworzenia pościeli, przepuszczającej światło zasłonki czy dekoracyjnego obrusu, który uświetni każdy posiłek jedzony w domu. 

Czy popelina bawełniana nadaje się na sukienki?

Jeżeli masz w planach szycie letnich sukienek, powinna zainteresować Cię popelina. Materiał bez trudu zszyjesz na domowej maszynie lub nawet ręcznie, a drukowana popelina pozwoli Ci stworzyć sukienkę w każdym kolorze i z dowolnym wzorem. Zanim zabierzesz się za szycie popeliny, pamiętaj, żeby najpierw zdekatyzować tkaninę. Po pierwszym praniu wymiary tkanin bawełnianych mogą delikatnie się zmienić, dlatego żeby uniknąć sytuacji, gdzie uszyjesz z popeliny przepiękną sukienkę, która po pierwszym praniu okaże się zbyt ciasna, koniecznie poddaj materiał dekatyzacji. 

Czy popelina się gniecie?

Niestety, jak w przypadku niemal każdej tkaniny bawełnianej, popelina nie jest materiałem odpornym na zagniecenia. Popelina będzie gnieść się najbardziej przy siedzeniu, więc chociaż po całym dniu w biurze nie będzie prezentować się zbyt atrakcyjnie, może być doskonałym wyborem na popołudniowy spacer w letnie i wiosenne miesiące. Mocniejsze zagniecenia na materiale rozprasujesz żelazkiem – pamiętaj jednak, żeby w przypadku drukowanej popeliny prasować ją zawsze po lewej, niezadrukowanej stronie. 

Jak popelina bawełniana wygląda po praniu?

Drukowana popelina bawełniana wymaga szczególnego traktowania. Nie pierz tej tkaniny bawełnianej w zbyt wysokiej temperaturze – 40 stopni w zupełności wystarczy. Drukowanych materiałów nie zapieraj, jeśli zabrudzą się na powierzchni. W ten sposób możesz nieodwracalnie zniszczyć pigmentowy zadruk na materiale. Żeby uniknąć mocnych zagnieceń po praniu zmniejsz prędkość wirowania do 400 obrotów na minutę, a wilgotny materiał zaraz po praniu równo rozwieś do wyschnięcia. Do drukowanej popeliny nie stosuj żadnych wybielaczy. 

Jakie wzory najlepiej drukować na popelinie?

Powierzchnia popeliny jest gładka z widocznym splotem płóciennym. Na tym materiale z powodzeniem wydrukujesz delikatne, jasne wzory, ale jeśli masz ochotę na bardziej nasycone, intensywne kolory, możesz mieć pewność, że również będą wyglądały przepięknie. Nasza organiczna popelina bawełniana posiada certyfikat GOTS oraz OEKO-TEX Standard 100 Klasy I, dzięki czemu drukowany materiał spełnia wszystkie kryteria ekologiczne, został przebadany na obecność 100 najbardziej szkodliwych dla człowieka substancji i jest bezpieczny w kontakcie ze skórą oraz śliną dzieci poniżej 3. roku życia.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij