Stawiasz swoje pierwsze kroki w drukowaniu na tkaninach? Masz już wiedzę ogólną z zakresu stosowanych technologii druku, ale potrzebujesz więcej szczegółów? W dzisiejszym wpisie omówimy druk reaktywny, jego główne zalety oraz wady.
Spis treści
- Trwałość
druku reaktywnego - Druk na wiskozie
- Doskonałe nasycenie kolorów
- Skomplikowany i drogi proces
- Duże zużycie wody
- Druk reaktywny i substancje chemiczne
Na naszym blogu opisaliśmy już wszystkie dostępne na rynku metody druku, zarówno analogowe jak i cyfrowe. Tutaj skupiamy się jednak na jednej konkretnej metodzie druku cyfrowego, mianowicie druku reaktywnym.
Jak zwykle wpis o druku zaczniemy od krótkiego przypomnienia. Druk cyfrowy możemy podzielić na kategorie ze względu na rodzaj zastosowanego barwnika. Zgodnie z tym podziałem wyróżniamy druki:
- pigmentowy, gdzie najczęściej stosuje się pigmenty na bazie wody, a nadruk nanoszony jest bezpośrednio na materiał
- reaktywny, w którym chemiczne pigmenty wiążą się bezpośrednio z włóknem tkaniny
- kwasowy, w którym kwasowe barwniki stosuje się na jedwabiu lub wełnie
- sublimacyjny, gdzie nadruk nanosi się na materiał w procesie sublimacji (przejścia ze stanu stałego w stan gazowy z pominięciem stanu wodnego) bezpośrednio na tkaninę lub z zastosowaniem papieru transferowego.
Ze wszystkich technologii druku cyfrowego, druk reaktywny jest najczęściej stosowaną w przemyśle odzieżowym metodą druku. Barwniki reaktywne to aż 30% wszystkich barwników stosowanych w druku tekstylnym. Z czego wynika popularność tej technologii druku?
Trwałość druku reaktywnego
Druk reaktywny zapewnia jedne z najbardziej trwałych nadruków na materiałach ze wszystkich stosowanych obecnie metod. Barwniki reaktywne w procesie druku reagują z włóknem tkaniny tworząc wiązania kowalencyjne, dzięki czemu barwniki nie rozpuszczają się nawet we wrzącej wodzie. W druku reaktywnym barwniki stają się częścią tkaniny, co czyni je odpornymi na blaknięcie w praniu lub pod wpływem słońca. Nadruki reaktywne są również odporne na ścieranie.
Druk na wiskozie
W niewielu metodach druku można uzyskać zadowalające efekty z wykorzystaniem wiskozy czy innych tkanin z włókien celulozowych. Druk reaktywny pozwala na doskonałej jakości zabarwienie materiałów takich jak wiskoza lub tencel, które są jednymi z najbardziej pożądanych tekstyliów w przemyśle odzieżowym. Poza wiskozą wykorzystuje się również tkaniny bawełniane oraz poliamid.
Doskonałe nasycenie kolorów
Żywe i nasycone kolory to nadal jedna z największych zalet druku reaktywnego. Doskonałe odwzorowanie kolorów, które pozostają tak samo nasycone po wielu cyklach prania sprawia, że ta technologia druku wiedzie prym na rynku barwienia i drukowania tekstyliów.
Skomplikowany i drogi proces
Pomimo wielu swoich zalet, druk reaktywny nie jest metodą idealną. W porównaniu do choćby druku pigmentowego, reaktywny nie jest opłacalny w druku krótkich serii. Na proces druku oraz wykańczania tkanin składa się o więcej etapów. Materiały muszą być odpowiednio przygotowane, następnie zadrukowane, później odpowiednio wykończone. Tkaniny drukowane reaktywnie wymagają parowania, prania a na końcu stabilizacji w trakcie suszenia poprzez naciągnięcie materiału na odpowiednią ramę. To wszystko wpływa na stosunkowo wysokie koszty druku oraz czyni małe zamówienia, krótkie serie i sample nieopłacalnymi zarówno dla klienta jak i wykonawcy. Długi czas realizacji zamówienia sprawia, że szybkie wprowadzenie nowego produktu na rynek jest utrudnione. Druk reaktywny sprawdzi się doskonale w zamówieniach wielu belek tkanin, jeśli jednak potrzebujesz pojedynczych wydruków lub zamówień na maksymalnie kilka metrów bieżących rozważ druk pigmentowy.
Sprawdź także: Cyfrowa drukarnia tkanin – jak ją wybrać? Zwróć uwagę na te 7 rzeczy
Duże zużycie wody
Wszystkie etapy w procesie druku, jak przygotowanie podłoża oraz wykańczanie zadrukowanych tkanin, zużywają duże ilości wody. Drukowane reaktywnie tkaniny muszą zostać wyprane w końcowym etapie, dodatkowo często przechodzą proces napawania, tj. są zanurzane w wodnym roztworze z dodatkami substancji chemicznych. Wymienione powyżej procesy skutkują nadrukami odpornymi na ścieranie i blaknięcie.
Druk reaktywny i substancje chemiczne
Procesy pre- oraz post-treatmentu w druku reaktywnym są związane jeszcze z jednym aspektem, mianowicie wykorzystaniem substancji chemicznych. Jako, że barwniki reaktywne rozpuszczają się w wodzie, druk reaktywny odpowiada za znaczne zanieczyszczenie zbiorników wodnych, do których trafiają odpady z produkcji barwionych tekstyliów. Takie odpady mogą zawierać chlor, sól, substancje zmieniające pH wody a nawet metale ciężkie.
Druk reaktywny pozwala osiągnąć doskonałe nasycenie kolorów oraz trwałość druku na tkaninach. Warto jednak pamiętać, że stosowany jest zazwyczaj w przypadku druku dużych zamówień. Zatem najczęściej z druku reaktywnego korzysta sektor odzieżowy. Jest to również technologia druku o znacznej szkodliwości dla środowiska, dlatego jeśli poszukujesz przyjaznej dla środowiska metody druku na tkaninach sprawdź zalety i wady druku pigmentowego.
Sprawdź także: Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?