Bawełna organiczna a bawełna konwencjonalna. Poznaj różnice

Bawełna to powszechnie stosowane włókno w przemyśle odzieżowym – jej udział w przemyśle tekstylnym szacuje się na 50%. Roczna produkcja bawełny sięga 27 milionów ton. Naturalne materiały bawełniane są przewiewne, idealne zarówno na upały, jak i chłodniejsze dni. Chociaż bawełna to świetny materiał do codziennego noszenia, jej proces produkcyjny odciska znaczne piętno na środowisku naturalnym. Zatem co będzie lepsze, bawełna organiczna czg bawełna konwencjonalna? Bardziej ekologiczną alternatywą jest bawełna organiczna

Spis treści

bawelna-material

Czym jest bawełna organiczna? 

Bawełna organiczna to włókno, którego proces produkcji przebiega z zachowaniem równowagi ekologicznej. W całym procesie stosuje się wyłącznie naturalne metody oraz substancje. Do upraw bawełny ekologicznej nie stosuje się pestycydów oraz środków owadobójczych, w procesie produkcji nie biorą udziału żadne genetycznie modyfikowane organizmy. Dzięki temu wpływ na środowisko jest minimalny, a gleby zachowują swoją żyzność. 

bawełna organiczna

Bawełna organiczna a bawełna konwencjonalna – różnice

Na pierwszy rzut oka nie tak łatwo powiedzieć, czy dowolny materiał bawełniany to bawełna organiczna czy bawełna konwencjonalna. Nawet najbardziej wprawne oko raczej nie wychwyci różnic między tekstyliami z tych włókien. Zatem dlaczego bawełna organiczna jest lepsza od zwykłej bawełny?

Proces przyjazny środowisku 

Do produkcji kilograma konwencjonalnej bawełny potrzeba około 20 tysięcy litrów wody. Bawełna organiczna pozwala znacznie zredukować roczne zużycie wody przez przemysł tekstylny. Szacuje się, że uprawy bawełny organicznej w 80% są podlewane deszczówką. Do 2025 roku nawet ⅔ populacji świata mogą doświadczyć ograniczeń w dostępie do wody. Dlatego redukcja wpływu przemysłu tekstylnego na zasoby wodne jest niezmiernie istotnym aspektem. Bawełna organiczna uprawiana jest bez udziału substancji chemicznych, dzięki czemu żadne szkodliwe substancje nie dostają się do obiegu wodnego. 

bawełna organiczna czy bawełna konwencjonalna
Drukuj na bawełnie z troską o środowisko! Sprawdź naszą ekologiczną metodę druku!

Bezpieczne środowisko pracy 

Podczas uprawy bawełny organicznej farmerzy nie maja do czynienia z żadną chemią, która może okazać się szkodliwa dla ich zdrowia. Przy pracy na polach z bawełną organiczną farmerzy obchodzą się wyłącznie z substancjami pochodzenia naturalnego, które nie zanieczyszczają ich środowiska ani lokalnych zbiorników wodnych. Dzięki temu nie tylko oni, ale również ich rodziny mogą żyć oraz pracować w bezpiecznych i nieszkodliwych warunkach.  

Certyfikaty OEKO-TEX® i GOTS

Materiały organiczne wytwarzane są z ogromną dbałością o czynniki ekologiczne oraz społeczne. Proces produkcji bawełny organicznej nie narusza równowagi ekologicznej, a wszyscy pracownicy mogą liczyć na pracę w dobrych, bezpiecznych warunkach oraz adekwatną płacę. Dodatkowym potwierdzeniem, że materiały z bawełny organicznej wytwarzane są z poszanowaniem wszystkich powyższych zasad jest certyfikat GOTS. Możesz trafić także na materiały organiczne opatrzone certyfikatem OEKO-TEX® Standard 100, czyli tekstylia przebadane na obecność 100 najbardziej szkodliwych dla człowieka substancji. Klasa I certyfikatu Standard 100 wydawana jest na tekstylia bezpieczne w kontakcie ze skórą oraz śliną niemowląt i dzieci do 3. roku życia.

Produkt wart swojej ceny

bawełna organiczna czy bawełna konwencjonalna

Bawełna organiczna wymaga więcej pracy i zaangażowania, niż jej konwencjonalny odpowiednik. Kupując organiczną bawełnę inwestujesz w ochronę zbiorników wodnych oraz gleby, czystsze powietrze i lepszy standard życia farmerów. Bawełna organiczna jest zwykle droższa od konwencjonalnej bawełny, to jednak materiał o znacznie wyższej wartości i jakości. Rosnący popyt na organiczną bawełnę pozwala na wprowadzanie nowych rozwiązań, które w ostatecznym rozrachunku mogą wpłynąć na niższą cenę końcowego produktu. 

Gdzie można zastosować bawełnę organiczną? 

Bawełna organiczna ma szeroki wachlarz zastosowań, podobnie jak jej konwencjonalny odpowiednik. To włókno, które sprawdza się doskonale w odzieży, gdyż nie uczula wrażliwej skóry, zapewnia przepływ powietrza i nie podrażnia. Bawełna z organicznych upraw sprawdza się rewelacyjnie w tekstyliach domowych, takich jak pościel, poduszki, zasłony czy obrusy.

 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Tkaniny z certyfikatem – na co zwracać uwagę?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij