Cyfrowa drukarnia tkanin – jak ją wybrać? 7 istotnych rzeczy

Świadomość konsumenta branży tekstylnej rośnie z roku na rok. Amator mody i designu szuka nowych i unikalnych produktów, których nie znajdzie na rynku fast fashion. W duchu slow fashion coraz częściej stawia się na ubrania, dekoracje czy zabawki uszyte własnoręcznie lub używane. Cyfrowa drukarnia tkanin to odpowiedź na rosnącą potrzebę tworzenia niepowtarzalnych projektów. Niezależnie, czy oferowana usługa ma być świadczona dla małego, średniego czy dużego przedsiębiorcy. Jak jednak wybrać tę odpowiednią dla siebie?

Spis treści


Zaczniemy od typów cyfrowych drukarni tkanin, z którymi spotkasz się przy wyborze tej, której zechcesz zlecić wydruki swoich tekstyliów. Cyfrowy druk na tkaninach można podzielić ze względu na rodzaj barwnika użytego w procesie druku na druk pigmentowy, , druk sublimacyjnydruk reaktywny oraz druk barwnikami kwasowymi.

1. Cyfrowa drukarnia tkanin – wielkość zamówienia

Wybór odpowiedniej drukarni tkanin i dzianin rozpoczyna się od decyzji, ile będziesz drukować i jak szybko chcesz mieć zamówienie u siebie. Cyfrowe drukarnie pigmentowe oferują najszybszy czas realizacji, ale często realizują stosunkowo niewielkie zamówienia: od kilku metrów bieżących tkaniny do kilku rolek materiału. W przypadku konieczności zamówienia dużych ilości hurtowych, tj. kilkunastu lub kilkudziesięciu belek tkanin, drukarnie reaktywne bądź sublimacyjne mogą okazać się lepszym wyborem. Chociaż należy wziąć tu pod uwagę, że dłuższy będzie w takim przypadku czas oczekiwania na materiały.

Sprawdź także: Drukowanie na materiałach – jaką technologię druku wybrać?

2. Rodzaj tkanin wykorzystanych w druku

Kolejnym krokiem wyboru internetowej drukarni tkanin, która spełni Twoje oczekiwania, jest rodzaj materiałów, na jakich chcesz drukować. Pewne metody druku zarezerwowane są dla konkretnego rodzaju tkanin. Tak na przykład, chcąc skorzystać z drukarni sublimacyjnej musisz pogodzić się z faktem, że druk w tej technologii możliwy jest jedynie na materiale 100% poliestrowym lub na mieszance włókien o wysokiej zawartości poliestru. Druk barwnikami kwasowymi najlepiej sprawdza się na wełnie i jedwabiu, a w druku pigmentem najlepsze efekty osiąga się na tkaninach bawełnianych. Bardzo ważna jest jakość oraz pochodzenie tkanin. Zanim zdecydujesz się na wydruk belki tkaniny, sprawdź skąd pochodzą materiały oferowane w drukarni oraz czy posiadają np. certyfikat OEKO-TEX.

Próbnik tkanin i dzianin dostępnych w CottonBee.

3. Autorskie wzory

Tworzenie unikalnych tekstyliów z autorskich wzorów jest jednym z głównych powodów sięgania po usługi cyfrowej drukarni tkanin. Jeśli właśnie ta usługa interesuje Cię najbardziej, nie można pominąć regulaminu lub praktyki, jaką drukarnie tkanin stosują odnośnie projektów zewnętrznych. Najczęściej projekty autorskie nie są wykorzystywane przez drukarnię w celach reklamowych i nie są dostępne dla innych klientów do druku, jeśli autor projektu nie wyrazi takiej zgody lub chęci. Może jednak okazać się, że drukarnie mogą zastrzegać sobie prawo do sprzedaży i wykorzystywania przesyłanych do nich wzorów i projektów. Jeśli nie możesz znaleźć takiej informacji na stronie, skontaktuj się z przedstawicielem firmy i zapytaj.

4. Przygotowanie projektu

Drukowanie tkanin w drukarni cyfrowej materiałów wymaga chociaż minimalnego obeznania w dziedzinie obróbki graficznej plików. Drukarnie oferują co prawda obszerne katalogi gotowych wzorów, ale jeśli jednak chcesz wydrukować spersonalizowaną tkaninę, musisz trochę popracować nad projektem. Przygotowanie własnego bezszwowego wzoru nie musi wymagać zaawansowanej znajomości Photoshopa czy Corela, natomiast zdecydowanie ułatwi to cały proces. Oczywiście możesz zlecić wykonanie swojego wymarzonego wzoru grafikowi lub zamówić wzór z katalogu oferowanego przez drukarnię. Wiele drukarni na swoich stronach zamieszcza szczegółowe instrukcje jak opracować plik do druku, które krok po kroku opisują każdy etap przygotowania odpowiedniego projektu.

Sprawdź także: Jak prawidłowo przygotować plik do druku na materiale?

Tkaniny wydrukowane w CottonBee.

5. Pielęgnacja drukowanych tkanin

Zamawiając tkaniny drukowane przez cyfrową drukarnię tkanin należy zastanowić się, do czego wykorzystane zostaną drukowane tkaniny. Różne techniki druku wymagają odpowiedniej pielęgnacji drukowanych tekstyliów, dlatego warto sprawdzić, czy materiał, z którego chcemy zrobić poszewki na poduszki, nie wymaga prania chemicznego. Tkaniny z wzorami wydrukowanymi pigmentem są podatne na uszkodzenia przy pocieraniu na mokro, dlatego należy zawsze prać je na delikatnym cyklu i unikać suszenia mechanicznego. Tę drobną wadę rekompensuje fakt, że w druku pigmentem można uzyskać płynne przejścia tonalne oraz szeroką gamę kolorów, co będzie wyjątkowo istotne w druku fotografii.

6. Wykorzystanie do celów komercyjnych

Drukarnie tkanin i dzianin mogą być bardzo atrakcyjnym dostawcą usług, szczególnie dla małych i średnich przedsiębiorców oraz klientów indywidualnych, którzy mogą zamówić nadruk wybranego wzoru na tkaninie i z niej tworzyć unikalne produkty. W takim wypadku należy jednak sprawdzić, czy oferowane w katalogu drukarni wzory mogą być wykorzystane do celów komercyjnych. Czasem, szczególnie w przypadku zamówień poniżej 1 metra bieżącego, zakupiony materiał nie może zostać odsprzedany czy wykorzystany w projektach komercyjnych.

W ofertach drukarni tkanin możesz również natknąć się na kolekcje licencyjne z materiałami na licencji, przykładowo Disney’a czy Warner Bros. Tego rodzaju tkaniny mogą być wykorzystane wyłącznie w celach prywatnych – nie mogą być sprzedawane ani wykorzystywane w celach reklamowych. Jeśli planujesz z zamówionej tkaniny tworzyć asortyment swojego sklepu, zamów minimum metr bieżący tkaniny lub upewnij się, jakimi zasadami kieruje się dana drukarnia.

7. Druk przyjazny środowisku

Kiedy planujesz w swoim życiu czy biznesie ograniczać produkcję odpadów oraz zużycie zasobów warto poszukać drukarni, która będzie możliwie jak najbardziej eko. Drukarnie pigmentowe do utrwalania wydrukowanych na tkaninach wzorów nie wykorzystują żadnych szkodliwych dla środowiska substancji chemicznych oraz wpływają na zmniejszanie zużycia wody przez branżę tekstylną, gdyż w całym procesie nie jest wykorzystywana ani jedna jej kropla.

Wybór właściwej drukarni tkanin zapewni Ci zadowolenie z końcowego efektu wydruku. Pamiętaj, żeby dobrać metodę druku do planowanej eksploatacji tkaniny, dzięki czemu unikniesz ewentualnych rozczarowań oraz niezadowolenia potencjalnych klientów. Szeroki wachlarz usługodawców z dziedziny druku na tkaninach pozwoli Ci odpowiednio dobrać drukarnię do swoich potrzeb oraz nawiązać owocną współpracę na lata.

Sprawdź także: Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Drukowanie na materiałach – jaką technologię druku wybrać?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij