Jak prawidłowo przygotować plik do druku na materiale?

Cyfrowe drukowanie na materiałach atramentami pigmentowymi z każdym rokiem zdobywa coraz szersze grono zwolenników. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii, staje się również wiodącą na rynku techniką druku, która umożliwia niedrogie, ekspresowe i profesjonalne drukowanie dowolnych wzorów na materiałach. Jak zatem należy odpowiednio przygotować plik do drukowania tą techniką?

Spis treści

Zacznijmy od wyjaśnienia: Dlaczego mówi się, że cyfrowy druk na materiale to przyszłość branży druku tekstylnego? Ta technologia ma przede wszystkim stale poszerzającą sę paletę zalet. Zaliczymy do nich: brak matryc, stosunkowo niskie koszty produkcji, brak minimalnej wielkości zamówienia, brak ograniczeń co do ilości kolorów czy krótki czas realizacji. Jest to także metoda druku, która uchodzi za bardzo ekologiczną: w CottonBee barwimy materiały wysokiej klasy atramentami pigmentowymi zgodnymi z wymogami certyfikatu GOTS, a naniesione wzory utrwalamy tylko za pomocą wysokiej temperatury – bez stosowania środków chemicznych. Ponadto, materiały, na jakich drukujemy, to certyfikowane, naturalne tkaniny i dzianiny bawełniane polskiej produkcji. Materiały z zadrukiem spełniają rygorystyczne wymogi certyfikatów GOTS oraz OEKO-TEX Standard 100 (Klasy I). Pigmentowy druk na tkaninie to przyszłość!

Druk cyfrowy na tkaninach i dzianinach: co możesz wydrukować na materiale?

Cyfrowa technologia druku dostarcza wiele możliwości naniesienia nadruku. Możesz bowiem wydrukować w ten sposób każdy wymarzony, nawet najbardziej skomplikowany, wzór: własnego autorstwa, gotowy z katalogu lub zdjęcie – wszystko z wiernym zachowaniem przejść tonalnych, odpowiednim nasyceniem barw i najwyższą jakością wydruku. Co istotne, ilość kolorów nie wpływa na cenę zamówienia. Płacisz tylko za ilość wybranej tkaniny lub dzianiny (jeśli wybierasz druk na dzianinie), bez względu na wygląd grafiki. Jeżeli zaś zastanawiasz się, czy wybrany projekt będzie odpowiednio prezentował się na tkaninie lub dzianinie, to nic straconego: zamów najpierw próbkę wydruku o wielkości 20 x 20 xm lub kupon 48 x 48 cm.

W CottonBee nie jesteś ograniczony żadną formą: drukujesz na pełnej szerokości belki w metrach bieżących. Z otrzymanego materiału samodzielnie wycinasz dowolne formy do szycia: ubrania, pościel dla dziecka, zabawki, zasłony czy inne artykuły do dekoracji wnętrz.

Przygotowanie pliku do druku: krok po kroku

Jeżeli chcesz wydrukować samodzielnie zaprojektowany wzór na materiale, postępuj zgodnie z poniższymi wskazówkami:

1. Projektowanie wzoru

Zaprojektuj wzór, pamiętając o tym, że będziesz mógł go powtórzyć na dowolnej długości materiału w wybrany przez Ciebie sposób. Pojedynczy element wzoru powinien mieć dopasowane do siebie brzegi w taki sposób, aby przy dużej liczbie powtórzeń w pionie i poziomie tworzył zwartą całość, bez widocznych połączeń na brzegach, tzw. seamless.

Sprawdż także: Jak zaprojektować bezszwowy wzór do wydruku na materiale

wzor bezszwowy - jak zaprojektowac

Do projektowania wzoru polecamy programy do grafiki wektorowej (np. Adobe Illustrator albo Corel Draw), chociaż wzory możesz bez trudu tworzyć w Procreate, Photoshopie a nawet próbować w Canvie. W projekcie możesz zawrzeć dowolne elementy graficzne i fotografie.

2. Dopuszczalne formaty plików

W celu uzyskania jak najlepszego efektu wydruku, przygotuj plik graficzny w formacie TIFF o rozdzielczości co najmniej 150 dpi. W opcjach zapisu TIFF włącz kompresję LZW i zapisz spłaszczoną grafikę bez warstw – pomoże to zmiejszyć wagę pliku. Maksymalna waga załącznika, jaki możesz przesłać, wynosi 25 MB. Jego wymiar nie może przekroczyc zaś 10 000 x 10 000 px.

Akceptujemy także pliki w formatach JPG i PNG, ale w trakcie procesu przygotowawczego do druku i tak finalnie konwertujemy je do formatu TIFF.

Kolory koniecznie zapisz w palecie CMYK. Profil kolorów: CMYK: U.S. Web Coated (SWOP) v2.

Pamiętaj, że kolory, które widzisz na monitorze mogą różnić się od kolorów na wydrukowanym materiale. Różnica może wynikać ze sposobu kalibracji Twojego monitora, technologii druku, zastosowanego materiału, cech fizycznych pigmentu oraz tego, w jaki sposób pigment zachowa się na materiale.

3. Rozdzielczość plików

Minimalna rozdzielczość plików przyjętych przez nas do druku wynosi 150 dpi (150 punktów na cal, 1 cal = 2,54 cm). Abyśmy więc mogli wydrukować na materiale kwadrat o boku 2,54 cm, przesłany plik graficzny musi mieć co najmniej 150 x 150 pikseli.

Jeżeli motyw graficzny ma się powtarzać na materiale, w pliku koniecznie wyślij pojedyncze powtórzenie, a sposób powtórzenia zdefiniuj w naszej aplikacji. Jeżeli więc chcesz zamówić na przykład 3 metry bieżące materiału o szerokości 150 cm, nie wysyłaj nam pełnego projektu. Wystarczy nam mały fragment pojedynczego motywu, ponieważ jego ostateczną wielkość i sposób powtarzania zdefiniujesz w naszym serwisie podczas składania zamówienia.

Aby dokładniej wyjaśnić ten proces, posłużmy się przykładem:
Załóżmy, że chcesz, aby na materiale powtarzał się pojedynczy motyw graficzny o boku 10 x 10 cm. Plik, który do nas wobec tego wyślesz, powinien mieć wielkość co najmniej 591 x 591 pikseli.

10 cm / 2,54 cm * 150 = 591 pikseli

Wymiar na wydruku / 1 cal wyrażony w centymetrach * iloś pikseli na cal

4. Jaki rozmiar powinien mieć plik?

rozmiar pliku do druku na materiale

O ile DPI określa jakość docelowego wydruku, o tyle potrzebujemy jeszcze wiedzieć, jaki rozmiar ma mieć planowany nadruk. Nie mniej istotny więc od rozdzielczości jest również rozmiar plików, który zalecamy podawać w centymetrach.

Aby to zobrazować, omówmy to na przykładzie. Gdy masz grafikę o wymiarze 6000 x 4000 pikseli i zależy Ci na tym, aby wykonać druk na materiale w 150 DPI, to jej rozmiar będzie wynosił 101,6 (6000/150 * 2,54) x 67,7 (4000/150 * 2,54) cm.

Podsumowanie

W CottonBee nie obowiązuje minimalna wielkość zamówienia – jesteśmy elastyczni i dopasowujemy się do Twoich potrzeb. Możesz więc zamówić zarówno kilkadziesiąt centymentrów, jak i kilkadziesiąt metrów materiału.

tkaniny i dzianiny do drukowania
W CottonBee drukujemy na naturalnych tkaninach i dzianinach bawełnianych polskiej produkcji

Po złożeniu zamówienia nie pozostaje Ci nic innego, jak czekać na swoją przesyłkę. Dołożymy wszelkich starań, aby dotarła do Ciebie jak najszybciej – w zależności od rodzaju zamówionego materiału, wyślemy Ci go w przeciągu od 3 do 5 dni roboczych. Termin dostawy może ulec wydłużeniu w przypadku zamówień materiałów poliestrowych i jedwabnych.

Na koniec warto dodać, że rozwój cyfrowej technologii druku napędza cały biznes tekstylny, wnętrzarski i modę. Daje bowiem stylistom, projektantom i kreatorom możliwość łatwego jak nigdy dotąd realizowania artystycznych wizji na materiałach przeznaczonych zarówno do tworzenia odzieży, jak i artykułów dekoracji wnętrz. Możemy więc spodziewać się sukcesywnego rozwoju nowych styli i wzornictwa.

Sprawdź także: Drukowanie na materiałach – jaką technologię druku wybrać?


Gosia z CottonBee

Powrót do góry
Przeczytaj również

Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij