Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?

Druk pigmentowy, pomimo nadal rosnącej popularności zdążył już na stałe wpisać się do przemysłu tekstylnego, stając się jego nieodłączną częścią. Udział tej metody barwienia i drukowania tkanin aktualnie sięga około 3% na rynku tekstylnym, jednak szacuje się, że jego popularność będzie wciąż wzrastać. Jakie są mocne strony tej technologii druku?

Spis treści

Druk pigmentowy to jedna z czerech metod druku cyfrowego na tkaninach. Druk cyfrowy dzielimy ze względu na rodzaj użytego barwnika i w tej grupie znajduje się właśnie druk pigmentem, druk sublimacyjny, druk barwnikami kwasowymi oraz reaktywnymi.

Sprawdź także: Drukowanie na materiałach – jaką technologię druku wybrać?

Szeroki wachlarz zastosowań: od barwienia tkanin po drukowanie wzorów sprawia, że technologia druku pigmentowego zagarnia coraz większy obszar rynku. Jednym z powodów jej sukcesu jest to, że usuwa wiele z dotychczasowych ograniczeń drukarskich. Umożliwia np. zadruk zarówno koszulki z nadrukiem, jak i belki tkaniny z wzorem – autorskim lub wybranym z katalogu.

Na jakich materiałach stosuje się druk pigmentem?

Choć obecnie ma nadal niewielki udział w metodach barwienia i drukowania tkanin, druk pigmentowy to w wielu przypadkach najbardziej pożądany sposób zadruku materiału. Umożliwia bowiem stworzenie wyjątkowych wzorów na dosyć szerokim wachlarzu tkanin, z rozmaitych włókien, choć rzecz jasna ma swoje ograniczenia. W praktyce przeważa druk na tkaninach bawełnianych, jednak nie wyklucza to stosowania tkanin poliestrowych lub z włókien celulozowych, jak lyocell lub Tencel. Natomiast tkaniny wodoodporne lub ekoskóra nie są przystosowane do druku pigmentem.

Druk na tkaninach wytworzonych z celulozy wymaga skomplikowanego procesu wykańczania takich tekstyliów w celu utrwalenia efektu ich barwienia. Ta procedura wymaga zarówno udziału wody, jak i środków chemicznych. Wiąże się to ze wzrostem kosztów produkcji, zużywaniem zasobów oraz zanieczyszczaniem środowiska, dlatego nie każda cyfrowa drukarnia materiałów oferuje druk np. na wiskozie. Na chwilę obecną najlepszą metodą druku na włóknach celulozowych pozostaje druk reaktywny.

Druk pigmentowy na tkaninie – co chcesz i ile chcesz

Próbniki tkanin i dzianin dostępnych w ofercie CottonBee.

Druk pigmentowy na tkaninach stwarza przede wszystkim ogromne pole do popisu dla małych i średnich przedsiębiorstw oraz dla klienta detalicznego. Teraz nie tylko duże firmy odzieżowe mogą stworzyć unikalne tekstylia do szycia. Dzięki cyfrowym drukarniom tkanin może to zrobić każdy. Można zaprojektować swój własny wzór z rysunku albo zdjęcia lub wybrać gotowy projekt z katalogu. Możliwości jest wiele, a sposobów na wykorzystanie takich tkanin jeszcze więcej. Z perspektywy małych przedsiębiorców to też atrakcyjna alternatywa do konieczności zamawiania całych belek tkanin i przechowywania ich w magazynach. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tworzyć krótkie serie wzorów, z których powstaną limitowane sztuki do kolekcji. Nawet stworzenie próbnych tekstyliów nie musi wiązać się z zamawianiem minimum kilku metrów bieżących tkaniny.

Koszty druku pigmentem

Z pewnością głównym plusem druku pigmentowego dla amatorów druku na tekstyliach będzie niski koszt. Cyfrowy druk pigmentowy wyklucza potrzebę wytworzenia drogich matryc, jak w przypadku sitodruku, dzięki czemu same koszty wykonania nadruku nie są wcale takie wysokie. Ponadto, klienta nie ogranicza minimalna wielkość zamówienia. W przypadku cyfrowego druku pigmentowego możliwe jest stworzenie już kilku centymetrów zadrukowanej tkaniny.

W CottonBee możesz zamówić próbny wydruk o wymiarach 20 cm x 20 cm lub kupon materiału o wymiarach 48 cm x 48 cm.

Szybkość realizacji

Brak konieczności tworzenia matryc wpływa również na czas realizacji zamówienia. Drukarnie tkanin wykorzystujące technologię druku sublimacyjnego lub reaktywnego przyjmują jedynie duże projekty, zazwyczaj z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem. W takim wypadku czas realizacji może znacznie się wydłużać. W przypadku korzystania z usług internetowej drukarni tkanin gotowe zamówienie możesz mieć w domu już do 5 dni roboczych. Nie jesteś też zobowiązany do składania zamówień na kilkanaście czy kilkadziesiąt metrów bieżących tkaniny.

Druk powierzchniowy

Technologia cyfrowego druku pigmentowego pozwala jedynie na powierzchniowe zabarwienie tkaniny. Kolorowy wzór mamy zatem na wierzchu materiału, natomiast spodnia jego warstwa pozostaje w naturalnym, zazwyczaj białym, kolorze. Barwniki nie wnikają we włókna tkaniny, jak w przypadku druku reaktywnego. To również wiąże się z trwałością takiego barwienia, która w porównaniu do sublimacji lub druku reaktywnego jest jednak niższa. Jako powierzchniowa technika nanoszenia wydruków, druk pigmentowy jest narażony na szybsze spieranie się. Po wielu praniach wzory mogą odrobinę tracić na intensywności. Tkaniny barwione pigmentem niezbyt dobrze znoszą pocieranie, szczególnie na mokro.

Próbnik spieralności tkanin wydrukowanych pigmentem w CottonBee.

Sprawdź także: Cyfrowy druk na tkaninach: co czeka nas w przyszłości?

Reprodukcja kolorów

Cyfrowy druk pigmentowy umożliwia drukowanie z bardzo szerokiej gamy kolorów i zapewnia doskonałe przejścia tonalne. Ma jednak pewne ograniczenia w kwestii reprodukcji barw. Jaskrawe kolory są w tej metodzie bardzo trudne do uzyskania, a kolory specjalistyczne jak metaliczne czy fluorescencyjne nie są w ogóle osiągalne. Ponadto, jest to technologia sprzyjająca jasnym, pastelowym nadrukom. Choć odtworzenie głębokiej czerni nie jest problemem, druk pigmentowy nie będzie najlepszym wyborem do wydrukowania głównie czarnego wzoru z białymi elementami.

Oferta cyfrowej drukarni materiałów będzie atrakcyjna dla klientów, którym zależy na szybkim terminie realizacji oraz na małych lub średnich ilościach zamówionego materiału. To doskonałe rozwiązanie dla małych firm, które wytwarzają krótkie serie produktów i nie mają przestrzeni magazynowych.

Sprawdź także: Cyfrowa drukarnia tkanin – jak ją wybrać? Zwróć uwagę na te 7 rzeczy

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Druk reaktywny na materiale – wady i zalety

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij