Jak uszyć poduszki na kanapę? Instruktaż krok po kroku

Zakupy, buszowanie między sklepowymi półkami czy poszukiwanie
upragnionego produktu to dla wielu ludzi przyjemne czynności. Nie da
się jednak zaprzeczyć, że najbardziej satysfakcjonujące jest stworzenie
czegoś własnoręcznie. Dlaczego warto uszyć samodzielnie poduszki na
kanapę i jak to zrobić?

Wzory dostępne do druku na ctnbee.com


Na uszycie poduszki ozdobnej w domowym zaciszu decyduje się bardzo dużo osób zainteresowanych dziedziną DIY. Nic w tym dziwnego, gdyż można dać tym samym upust swojej kreatywności i rozwinąć zdolności manualne, czerpiąc jednocześnie z szeregu innych korzyści. W odróżnieniu od gotowych produktów poduszka zrobiona własnoręcznie oferuje:

  • możliwość dobrania materiału o konkretnym wzornictwie,
  • dopasowanie rozmiaru odpowiadającego na indywidualne potrzeby,
  • uzyskanie gwarancji odnośnie do jakości komponentów,
  • dużą frajdę i satysfakcję związaną z uzyskanym efektem.

Wybór tego elementu wystroju wnętrz często nie jest przypadkowy.
Uszycie poduszki na kanapę to bowiem doskonały pomysł na rozpoczęcie przygody z maszyną do szycia u boku. Pracuje się wówczas bowiem na stosunkowo nieskomplikowanym wykroju. Cały proces jest prosty i nikomu nie powinien sprawić większego problemu. Jak zatem uszyć poduszkę?

Wzór ze zdjęcia dostępny do druku na ctnbee.com

Wybierz odpowiedni materiał przeznaczony na poduszkową poszewkę

Jeśli chcesz wzbogacić salon o unikalny akcent, uszyj oryginalną poszewkę na poduszkę. Wystarczy, że dokupisz wkład, który w niej umieścisz, aby móc położyć tę tekstylną ozdobę na kanapie, korzystając jednocześnie zarówno z jej walorów wizualnych, jak i użytkowych.

Sprawdź także: Jak wydrukować zdjęcie na materiale (zdjęcie na panelu)?

Pierwszym wyzwaniem, przed którym staniesz, jest dobór odpowiedniego materiału na poszewkę. W zależności od konkretnych preferencji może być nim gruba i nieco sztywniejsza tkanina lub miękka i lejąca się satyna. Istotną rolę odgrywa również gramatura. W przypadku poduszek na kanapę postaw na bardziej wytrzymałą bawełnę. Gabardyna, sofia czy panama zapewniają trwałość i zapobiegają zużyciu w ramach standardowego użytkowania. Satynowa lub kretonowa aura delikatności lepiej sprawdzą się, uzupełniając aranżację sypialni.

Tkaniny wydrukowane w CottonBee. Wzory dostępne na stronie ctnbee.com

W następnym kroku musisz wybrać wzornictwo. Polecamy skorzystać z oferty naszej cyfrowej drukarni gwarantującej najwyższy standard świadczonych usług. Wybór z miliona materiałów może być nieco problematyczny, ale z pewnością prędzej czy później znajdziesz to, czego szukasz. Co więcej, możesz zaproponować własny wzór, który następnie zostanie nadrukowany na konkretnym rodzaju tkaniny lub dzianiny. Zyskasz wówczas gwarancję unikalności, dzięki której aranżacja Twojego wnętrza będzie jedyna w swoim rodzaju. Zdecyduj samodzielnie, jak chcesz je udekorować.

Jak uszyć poduszki, będąc amatorem?

Najprostsza metoda na uszycie poszewki na poduszkę uwzględnia jeden
kawałek tkaniny i brak dodatkowych elementów w postaci suwaka czy nap. Nie martw się, wraz z rozwojem swoich umiejętności i zdobywaniem wprawy możesz znacząco urozmaicać swój projekt. Zacznijmy jednak od podstaw.

Sprawdź także: Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?

Dysponując materiałem do uszycia poduszki, należy poddać go dekatyzacji, czyli wyprać i wyprasować żelazkiem z generatorem pary. Poddanie włókien działaniu wody o wysokiej temperaturze oraz pary wodnej ma zapobiec kurczeniu się ich w przyszłości i niejako ją zabezpieczyć.

Jeśli masz już przygotowany wkład, zmierz go. Do otrzymanej długości dodaj 20 cm na zakładkę z lewej i 25 cm z prawej strony oraz po 1 cm zapasu przy każdym boku na szwy. Otrzymasz wówczas wymiary skrawka materiału na poszewkę. Po wycięciu podwiń i zaprasuj krótsze brzegi, a następnie przeszyj za pomocą maszyny do szycia. Rozłóż tkaninę prawą stroną do góry i umieść na niej poduszkę tak, aby zachować planowany wymiar zakładek. Nakryj nimi poduszkę, na zaszewkach przypnij szpilki, aby zapobiec przypadkowym przesunięciom. Gdy całość jest już zabezpieczona, wbij szpilki również na bocznych krawędziach. Zszyj je, pozostawiając poszewkę na lewej stronie, a później wykończ brzegi overlockiem lub jego alternatywą, czyli zygzakiem pojedynczym. Po wywinięciu poszewki na poduszkę na drugą stronę jest gotowa do umieszczenia w niej wkładu i ozdobienia Twojej kanapy.

Pamiętaj, że trening czyni mistrza szycia poduszek!

Jeśli chcesz zostać prawdziwym mistrzem w konkurencji szycia poduszek dekoracyjnych, musisz trenować. Nie zrażaj się niepowodzeniami, gdy takowe nastąpią. Sięgnij wówczas po kolejny skrawek materiału i spróbuj ponownie. Na naszej stronie widnieją miliony wzorów, które zachęcają do ksperymentów i testów. Oferujemy zakupy bez minimalnej wartości, dzięki czemu możesz nabyć tkaniny o naprawdę niewielkiej powierzchni. Poduszki handmade są doskonałym pomysłem na dekorację, ale także wyjątkowy prezent. Obdarowana osoba z pewnością doceni Twoje zaangażowanie oraz wkład pracy, który będzie zdecydowanie większy, niż w przypadku krótkiej wizyty w galerii. W ramach praktyki możesz uszyć spersonalizowane poszewki na poduszki dla wszystkich przyjaciół i bliskich!

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij