Jak wydrukować zdjęcie na materiale (zdjęcie na panelu)?

Wydrukowanie zdjęcia na materiale to jeden z prostszych pomysłów na stworzenie unikalnego wzoru na tkaninie lub dzianinie. Aby mieć efektowny i spersonalizowany materiał nie musisz więc nawet posiadać umiejętności plastycznych. Żeby jednak z fotografii powstał intrygujący i estetyczny wzór, trzeba trochę popracować z aparatem i programem graficznym.

Spis treści

 

Zdjęcie na materiale – jakie użyć?

Na samym początku kwestie techniczne. Zdjęcie musi być w dobrej rozdzielczości. Mówimy tu o minimum 150 dpi. Maksymalna waga nie może przekroczyć 25 MB, a wymiar nie może być większy niż 10 000 x 10 000 px. Obraz zapisać najlepiej w formacie TIFF rozpoznawanym przez szeroki wachlarz programów graficznych, chociaż może być także przesłane w formie JPG lub PNG. Kolory zdjęcia należy zapisać w palecie CMYK korzystając z profilu kolorów CMYK: U.S. Web Coated (SWOP) v2.

Sprawdź także: Jak prawidłowo przygotować plik do druku na materiale?

Mapa kolorów drukowana na tkaninach i dzianinach w CottonBee.

Wielki format do wydruku

Załóżmy, że na karcie pamięci aparatu nie masz jeszcze fotografii, którą chcesz wydrukować. To może być zaleta, ponieważ mając na uwadze późniejsze przeznaczenie zdjęcia, łatwiej będzie Ci zdecydować, co chcesz fotografować. Możliwości są dwie: możesz wydrukować jedno zdjęcie na całej długości materiału lub powtórzyć je na tkaninie lub dzianinie wielokrotnie w formie wzoru bezszwowego.

Jeśli nie czujesz się na siłach, żeby modyfikować zdjęcie w Photoshopie, możesz wydrukować je na całej długości tkaniny jako jeden raport, czyli najmniejszy element wzoru, który powielany jest na materiale. Tutaj należy jednak pamiętać o przygotowaniu pliku z myślą o jego docelowym rozmiarze. W tym przypadku szykuj się na małą powtórkę z matematyki. Przykładowo, jeśli zdjęcie ma być wydrukowane na kretonie, którego maksymalna szerokość zadruku wynosi 147 cm, należy tę długość podzielić przez 2,54 cm (1 cal wyrażony w systemie metrycznym), a następnie wynik pomnożyć przez 150 (ilość pikseli na cal). Otrzymujesz w ten sposób rozdzielczość pliku potrzebną do wydrukowania go na całej długości belki bez konieczności powtórzenia motywu.

Wzór prosto z aparatu

Drugą możliwością wykorzystania zdjęcia do wydruku na materiale, jest stworzenie wzoru bezszwowego (z ang. seamless), w którym elementy z fotografii płynnie się ze sobą połączą, bez większej lub żadnej manipulacji obrazem. W tym przypadku sprawdzą się geometryczne formy, które wypełnią cały kadr od brzegu do brzegu i od góry do dołu. Ceglany mur, szeregowe domy, okna tworzące rytm na fasadzie budynku, kafelki na podłodze albo klocki – to będą wymarzeni modele. Poniżej znajdziecie inspirację do tworzenia z fotografii geometrycznych wzorów do druku.

Garnitur ze zdjęciem klocków wydrukowanym na satynie bawełnianej w CottonBee. Fot. agnieszkalisiewicz.wordpress.com.

W sytuacji, w której zależy Ci na bardziej organicznych formach, musisz pamiętać, że jakaś manipulacja obrazem będzie tutaj konieczna. Ze zdjęcia błękitnego nieba z chmurami lub kadru w pełni wypełnionego kwiatami można śmiało stworzyć bezszwowy wzór, zaznaczając pojedyncze elementy i przesuwając je poza granice fotografii.

Sprawdź także: Jak prawidłowo przygotować bezszwowy wzór do wydruku na materiale?

Kolaż = print

Oczywiście na tym możliwości drukowania fotografii na tkaninie się nie kończą. Zdjęcie na materiale może stać się elementem składowym większego wzoru, z którego później powstaną t-shirty z nadrukiem (ang. graphic tee). Kolaż zdjęć z rodzinnej imprezy czy ważnego wydarzenia pozwoli stworzyć wzór na tkaninę, z której powstaną pamiątkowe bluzy. Możesz tworzyć ze swoich fotografii gigantyczne naszywki, które naszyjesz później na plecach jeansowej kurtki – możliwości ogranicza jedynie Twoja kreatywność.

Sprawdź także: Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?

Teoria w praktyce

Warto poświęcić kilka minut na zapoznanie się z podstroną Wgraj plik w drukarni tkanin CottonBee.

zrzut ekranu ze strony ctnbee.com
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie.

Wystarczy wgrać dowolne zdjęcie, które stanie się raportem i pobawić się różnymi sposobami powtórzenia wzoru. Wgrajmy zatem do narzędzia swoje zdjęcie i sprawdźmy, jak będzie wyglądało przy wydruku jako jeden raport.

Na przykładzie doskonale widać, że rozdzielczość pliku jest zbyt mała, więc dopasujemy rozmiar wzoru i skorzystamy ze standardowego sposobu powtórzenia raportu.

standardowe-powtorzenie-wgraj-plik
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie.

Geometryczne wzory na fotografiach bez żadnej obróbki w programie graficznym nadają się do stworzenia wzoru bezszwowego. Ale załóżmy, że materiał w cegły nie jest szczytem Waszych marzeń i wolelibyście wydrukować coś innego, na przykład kwiaty.

kwiaty-wgraj-plik-standardowe-powtorzenie
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie.

Przy standardowym powtórzeniu w tym wypadku wyraźnie widać linie łączenia zdjęć. Wystarczy sposób powtórzenia zmienić na lustrzane pełne, żeby uzyskać intrygujący wzór z fotografii.

wgraj-plik-kwiaty-lustrzane-pelne
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie.

Możliwości druku zdjęć na materiale na tym się rzecz jasna nie kończą. O ile tylko zdjęcie spełnia wymogi techniczne, możesz wydrukować cokolwiek.

Jaką metodę wybrać do druku zdjęcia?

Niezależnie od tego, czy chcesz wydrukować zdjęcie kwiecistej łąki czy tortu z trzydziestej rocznicy ślubu rodziców – dobranie odpowiedniej metody druku to klucz do zadowolenia z efektu końcowego. W przypadku drukowania fotografii, gdzie kluczowe jest jak najwierniejsze odtworzenie barw, najlepiej sprawdzi się druk cyfrowy. W przypadku tej formy druku do wyboru są dwa jego rodzaje – druk reaktywny oraz pigmentowy.

Druk reaktywny to trwalsza metoda barwienia tkanin, gdyż chemiczne barwniki reagują z włóknami tkaniny, w którą wnikają. Druk reaktywny zapewnia bardzo dobre nasycenie kolorów. Natomiast jeśli nie planujesz zamówienia minimum belki materiału ze zdjęciem swojego kota w wannie, druk reaktywny nie będzie odpowiednim rozwiązaniem.

W druku pigmentowym barwnik pozostaje na górnej warstwie tkaniny, nie wnikając w jej wnętrze. Bawełna zadrukowana pigmentem i właściwie traktowana (pranie w pralce na delikatnym programie, ze środkiem nie zawierającym silnych detergentów lub jedynie chemicznie, bez użycia wody) pozwala przez długi czas cieszyć się pięknym wzorem. Druk pigmentowy ma tę przewagę nad drukiem reaktywnym, że pozwala na krótkie terminy realizacji i umożliwia składanie małych zamówień, które w przypadku pozostałych metod druku są nieopłacalne. W druku pigmentem nie wykorzystuje się wody ani chemikaliów, zatem pod względem ekologiczności jest wysoko na liście.

Drukując zdjęcia na materiale z tyłu głowy trzeba mieć myśl, że kolory, które widzimy na monitorze mogą odbiegać nieznacznie od tych naniesionych na tkaninę bądź dzianinę. Możliwość zakupu próbnego wydruku o wymiarach 20 cm x 20 cm lub kuponu materiału o wymiarach 48 cm x 48 cm oszczędzi rozczarowań efektem końcowym i nie zrujnuje Waszego budżetu jak zamówienie 5 metrów bieżących tkaniny, której do niczego ostatecznie nie wykorzystasz.

Więcej informacji o konkretnych metodach druku znajdziecie w naszym wpisie o drukowaniu na materiałach.

Wybierając zdjęcie jak i metodę druku warto kierować się pożądanym efektem końcowym. Odrobina planowania nigdy nie zaszkodzi, nawet w procesie twórczym. Wszelkie pytania z zakresu drukowania zdjęć na materiale możesz kierować na adres [email protected].


Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij