Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?

Rozwój technologii cyfrowego druku na materiałach sprawia, że technika ta jest coraz częściej wybierana zarówno przez przedsiębiorców z branży tekstylnej, jak i przez osoby szyjące na własne potrzeby. Nic dziwnego, ponieważ druk cyfrowy umożliwia drukowanie niepowtarzalnych wzorów własnego autorstwa lub gotowych projektów z katalogu – nawet w minimalnych ilościach. Sprawdź, jak łatwo jest drukować wymarzone wzory na tkaninie lub zamówić druk na dzianinach.

Spis treści

Wszystko, co indywidualne, jest wyjątkowe. Ta prosta prawda odnosi się również do produkcji odzieży, torebek, akcesoriów dziecięcych czy artykułów do dekoracji wnętrz – i to bez względu na to, czy mówimy o produkcji szeroko zakrojonej, czy na własne potrzeby. Dzięki bowiem technice druku cyfrowego możesz w łatwy sposób zostać dumnym twórcą wszystkiego, co tylko można stworzyć z materiałów.

Jak to działa?

Aby lepiej zrozumieć, jakie otwierają się przed Tobą możliwości dzięki drukowi cyfrowemu, wystarczy wspomnieć o podstawowych zaletach tej technologii. Druk na tkaninie to przyszłość! Do zalet zaliczymy:

 • Brak matryc, a więc brak dodatkowych kosztów początkowych
 • Proste i bezproblemowe przygotowanie plików do druku
 • Brak wymagań co do wielkości zamówień – możesz drukować nawet małe próbki materiałów
 • Pełna paleta kolorów do dyspozycji, bez wpływu na koszt wytworzenia
 • Szybkość realizacji zamówienia – zamówiony towar jest u Ciebie już po kilku dniach

W CottonBee masz także gwarancję, że cena nadruku zawsze będzie wliczona w koszt materiału – bez względu na to, jak duże będzie pole nadruku i ile tuszu zużyjemy.

Sprawdź także: Jak wydrukować zdjęcie na materiale (zdjęcie na panelu)?

Decydując się więc na druk cyfrowy, możesz drukować co chcesz i ile chcesz. W pierwszym kroku musisz jednak postanowić, czy chcesz wgrać do serwisu swój autorski wzór, czy wolisz wybrać gotowy wzór z katalogu.

Autorski wzór na materiale

Jeżeli zdecydujesz się na wzór autorski, najważniejszym zadaniem będzie jego przygotowanie. Jak to zrobić? Wzór możesz zaprojektować, korzystając z programów do grafiki wektorowej, takich jak Adobe Illustrator czy Corel Draw lub innych programów, np. Windows Paint. Jeżeli jednak brakuje Ci programów lub odpowiednich umiejętności, możesz na początku posłużyć się darmowymi narzędziami do projektowania wzorów, które dostępne są w Internecie.

projektowanie wzoru - drukowanie na tkaninach

Projektując wzór, zacznij od przygotowania raportu, czyli najmniejszego, powtarzalnego fragmentu wzoru, który powielisz na dowolnej długości materiału, łącząc go w jedną spójną całość. Sam zdecydujesz, jak wiele ma być powtórzeń raportu w pionie i poziomie. Istotne jest jednak, żeby brzegi wzoru były do siebie dopasowane tak, aby nie było widać połączeń na brzegach (tzw. seamless).

Sprawdź także: Jak zaprojektować bezszwowy wzór do wydruku na materiale?

Co istotne, raport może być dowolnej wielkości (od jednego cm do nawet pełnej szerokości materiału) – wszystko zależy od Twoich potrzeb i przeznaczenia projektowanego wzoru. Tworząc wzór, miej jednak zawsze w głowie, jak wyobrażasz sobie efekt finalny.

W zależności od sposobu powtórzenia i regularności raportu, możemy wymienić różne jego rodzaje. Do najpopularniejszych zaliczymy:

 • Standardowe powtórzenie – gdy zarówno w pionie, jak i w poziomie fragmenty tworzą regularne linie.
raport powtorzenie standardowe
 • Przesunięta kolumna – gdy fragmenty układają się w regularne pionowe kolumny, przy czym każda następna kolumna przesuwa się w pionie o połowę wysokości raportu.
raport przesunieta kolumna
 • Przesunięty wiersz – gdy fragmenty układają się w regularne poziome linie, ale każda kolejna linia przesuwa się o połowę szerokości raportu (na wzór muru z cegieł).
raport przesuniety wiersz
 • Lustrzane podstawowe – gdy duplikujesz fragment tylko w jednej linii, a następnie zaznaczasz opcję “Lustro” w programie do projektowania.
raport lustrzane odbicie podstawowe
 • Lustrzane pełne – gdy czynność opisaną powyżej powielasz zarówno w linii poziomej, jak i pionowej.
raport lustrzane odbicie pelne
 • Brak powtórzenia – gdy chcesz wydrukować raport tylko raz, bez dodatkowych powtórzeń. Z tego ustawienia możesz skorzystać na przykład wówczas, gdy chcesz wydrukować jeden duży element, np. fotografię na całej szerokości materiału.
raport brak powtorzenia

Pamiętaj, że Twój projekt nie ma ograniczeń. Możesz zawrzeć w nim dowolne elementy graficzne oraz fotografie. Podczas projektowania miej jednak na uwadze, że kolory, które widzisz na monitorze, mogą różnić się od tych, które zobaczysz na materiale. Wynika to m. in. ze sposobu kalibracji monitora, z technologii druku, rodzaju wybranego materiału czy sposobu zachowania się pigmentu na tkaninie lub dzianinie.

Zanim zdecydujesz się zatem na zamówienie większej ilości materiału, rozważ najpierw zakup wydruku próbnego w postaci próbki 20 cm x 20 cm lub kuponu o wymiarze 48 cm x 48 cm. Pozwoli Ci to nie tylko na sprawdzenie rzeczywistych kolorów, ale także przekonasz się, czy raport wzoru układa się w pożądany przez Ciebie sposób i czy odpowiada Ci jego wielkość.

Jeżeli już wiesz, w jaki sposób zaprojektować autorski wzór, sprawdź, jak prawidłowo przygotować plik do druku na materiale.

Gdy masz przygotowany wzór, pozostaje raptem kilka kroków do tego, aby cieszyć się nim na materiale:

 • nazwij plik z wzorem i wgraj go do naszego systemu (zrobisz to tutaj):
wgraj plik do systemu - drukowanie na materialach
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie
 • określ sposób powtórzenia wzoru:
sposob powtorzenia wzoru raportu - druk na tkaninach i dzianinach
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie
 • wybierz materiał, na którym chcesz wydrukować projekt:
wybor materialu do druku na materiale
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie
 • zdecyduj, jaki rozmiar ma mieć wybrana przez Ciebie tkanina lub dzianina:
wybierz rozmiar materialu z drukowanym wzorem
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie

I gotowe. Teraz pozostaje Ci tylko czekać na swoje zamówienie – maksymalnie do 5 dni roboczych.

Drukowanie wzorów z katalogu

Jeśli nie masz ochoty, potrzeby albo zdolności, aby samodzielnie zaprojektować wzór do wydruku na materiale, nic straconego. Możesz wybrać wymarzony, ale gotowy wzór z naszej wielotysięcznej bazy wzorów. Jak to zrobić? Proponujemy dwa sposoby:

 1. Możesz obejrzeć kolekcje wzorów do szycia z popularnymi motywami, takimi jak kwiaty, liście monstery, ananasy, paski czy pszczoły.
kolekcje wzorow do drukowania
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie

2.  Możesz wpisać w wyszukiwarkę na stronie ctnbee.com dowolny motyw (truskawka, samochód, agrafka, chmura, trójkąt itd.), a Twoim oczom ukaże się cała lista propozycji wzorów inspirowanych wpisanym hasłem.

wyszikiwarka wewnetrzna cottonbee
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie

Po wybraniu wzoru, pozostaje Ci tylko:

 • określenie sposobu jego powtórzenia:
jak okreslic powtorzenie wzoru - druk na materialach
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie.
 • wybór materiału, na jakim chcesz go wydrukować:
wybierz material do druku na materiale
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie
 • podjęcie decyzji co do pożądanego rozmiaru tkaniny lub dzianiny:
wybierz rozmiar materialu do druku na tkaninie lub dzianinie
Aby powiększyć zdjęcie, otwórz grafikę w nowej karcie

Po finalizacji zamówienia, wszystko w naszych rękach. Wyślemy do Ciebie paczkę z zamówieniem nie później niż w ciągu 5 dni roboczych.

kwiatowy wzor drukowany na zamowienie
Wzór dostępny jest na stronie ctnbee.com.

Podsumowanie

Drukowanie na materiałach jest zadaniem prostszym niż mogłoby się wydawać. Wystarczy zaledwie kilka kroków, aby marzenia o wyjątkowych i niepowtarzalnych tkaninach lub dzianinach stały się faktem.

Jeżeli coś jest dla Ciebie niejasne albo masz dodatkowe pytania dotyczące drukowania wzorów na materiałach, skontaktuj się z nami!


Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij