Jak wydrukować panel bawełniany? Jak przygotować plik do druku panelu?

Podobają Ci się ubrania z nadrukiem, ale szukasz czegoś bardziej subtelnego, niż bluza, koszulka czy spódnica ze wzorem? Szukasz sposobu na drukowanie personalizowanych haseł albo wyjątkowych grafik na t-shirtach albo torbach? Zobacz, jak wydrukować panel bawełniany i do czego możesz go wykorzystać? 

Spis treści

Drukowany na bawełnie panel bawełniany z motywem owadów.

Na początek podstawy, czyli czym jest panel bawełniany?

Panel bawełniany to kawałek materiału o konkretnym wymiarze, na którym wydrukowany został dekoracyjny motyw. W przeciwieństwie do wzoru bezszwowego, panelu nie powtarza się na szerokości czy długości materiału, żeby stworzyć z niego jednolity wzór. Panel bawełniany to zamknięta kompozycja, którą wycina się w całości z materiału i w takim kształcie wykorzystuje w projekcie. 

Jak przygotować projekt do druku paneli?

Żeby wydrukować panel bawełniany musisz prygotować projekt o konkretnym wymiarze wydruku. Przykładowo, jeśli planujesz wydrukować panel na poduszkę o wymiarach 40cm x 40cm, przygotuj projekt z uwzględnieniem rozmiaru poduszki i potrzebnego zapasu na szwy, więc projekt wielkości 41cm x 41cm. Jak przygotować taki plik? Część programów graficznych pozwala na ustawienie w nowym dokumencie jego wielkości w milimetrach lub centymetrach. Ale co jeśli program lub aplikacja pozwalają na ustawienie wielkości pola roboczego w pikselach? 

Do obliczenia wielkości projektu w pikselach posłuży nam prosty wzór. Wielkość motywu w centymetrach, w naszym przykładzie 41 cm, musimy podzielić przez 2,54 cm a następnie pomnożyć przez 150. Zatem 41 ÷ 2,54 × 150 = 2421. Dzięki temu prostemu obliczeniu wiemy już, że żeby wydrukować motyw wielkości 41cm x 41cm potrzebny nam plik o wielkości co najmniej 2421 x 2421 pikseli. 

Uważaj, wymiar może się różnić!

Przy druku paneli musisz pamiętać, że rzeczywisty wymiar wydruku, szczególnie w przypadku rozciągliwych dzianin, może się minimalnie różnić. Dlatego jeżeli do poszewki na poduszkę ma zmieścić Ci się poduszka o wymiarze 40 cm, uwzględnij w wydruku panelu od 0,5 do 1cm zapasu. Pamiętaj o zapasie w przypadku, gdy drukujesz panele na ubrania, żeby uniknąć sytuacji, gdzie po uszyciu ubrania z panelem bluza czy koszulka okażą się za ciasne. 

Jak wydrukować wiele paneli?

Potrzebujesz wydrukować kilka sztuk tego samego panelu? Wgraj swój plik na stronie https://ctnbee.com/pl/upload i zobacz, jak przy różnych ustawieniach powtórzenia wzoru układa się na materiale. Jeżeli masz przygotowany panel z uwzględnieniem zapasów na szwy, pomiędzy motywami będzie wystarczający zapas pustej przestrzeni, nawet gdy motywy będą się stykać ze sobą na materiale. 

Co zrobić, gdy nie podoba mi się, jak panele układają się w aplikacji na stronie?

W przypadku wydruku paneli nie zawsze udaje się jednak osiągnąć zamierzony efekt wgrywając pojedynczy motyw na stronie. Jeżeli masz panele różnych rozmiarów, albo kilka paneli z różnymi motywami, które chcesz umieścić na jednym materiale, możesz przygotować plik, w którym samodzielnie ułożysz wiele paneli na materiale. W ten sposób możesz na metrze materiału wydrukować kilka do kilkunastu sztuk paneli, w zależności od ich wymiarów. To od Ciebie zależy, jakie odstępy zachowasz między panelami. Oczywiście wtedy plik do druku będzie ważył więcej, niż w przypadku pojedynczego panelu, ale daje Ci to o wiele więcej swobody i możliwości. 

Panele bawełniane – do czego można je wykorzystać?

Drukowane na materiale panele bawełniane mają wiele rozmaitych zastosowań. To, jak wykorzystasz wydrukowany panel bawełniany zależy wyłącznie od Twojej kreatywności, ale jeżeli szukasz inspiracji, poniżej mamy przykłady najczęstrzych zastosowań drukowanych paneli. 

Panel na poduszkę

Panele poduszkowe to jedno z popularniejszych zastosowań paneli bawełnianych. Drukowany panel poduszkowy znacznie ułatwia uszycie dekoracyjnej poduchy czy poszewki na poduszkę. Wystarczy grafikę czy wzór przygotować pod wymiar poduszki (zwykle kwadrat 40x40cm) i wyciąć go z tkaniny z zapasem na szwy. Drukowany panel na poduszkę wystarczy połączyć z gładkim materiałem na tył poduszki i projekt gotowy. 

Panele pościelowe

Szycie pościeli nigdy nie było tak proste, jak z panelami pościelowymi. Na materiale drukujesz wzorzyste panele o dokładnych wymiarach poszew na kołdry czy poduszki. Po wydrukowaniu wystarczy dociąć je na rozmiar, zszyć, dodać guziki lub suwak i pościel gotowa. Z panelami pościelowymi możesz stworzyć nie tylko wzorzystą pościel, ale też poduszki czy kołdry z grafiką lub zdjęciem – na panelu możesz dokładnie wymierzyć miejsce, w którym umieścisz obrazek tak, by znalazł się idealnie na środku pościeli. 

Panele na obrazy

Drukowane na materiale panele możesz wykorzystać do stworzenia spersonalizowanych obrazów, którymi udekorujesz swoje mieszkanie. Zdjęcia i grafiki wydrukowane na gabardynie, panamie lub płótnie bawełnianym będą wyglądały profesjonalnie i elegancko w porównaniu do papierowych plakatów. 

Wydrukowany panel bawełniany zawieszony na ścianie  formie obrazu.

Panele na torbę

Panele bawełniane ułatwią Ci tworzenie wyjątkowych toreb. Możesz przygotować dekoracyjny panel na zewnętrzną kieszeń lub cały kształt torby z taką grafiką, jaką tylko chcesz. Gdy drukujesz panele na torbę możesz uwzględnić w nim też materiał na rączki torby w kontrastującym kolorze lub z pasującym motywem graficznym. 

Panele na ubrania

Na bawełnianych dzianinach możesz drukować też panele na ubrania. Z bawełnianych paneli możesz wykonać wzorzyste kieszenie, kontrastowe rękawy, bluzy z nadrukiem czy koszulki z dekoracyjnym motywem. Panele bawełniane drukowane na panamie, gabardynie lub płótnie bawełnianym mogą ozdobić plecy jeansowej kurtki lub koszuli. 

Panele na maskotki

Chcesz z wyjątkowej ilustracji stworzyć pluszaka? Na materiale możesz wydrukować dowolną postać z bajki, filmu albo ulubionego zwierzaka Twojej pociechy. Panel na maskotkę wystarczy zszyć z pluszowym materiałem i wypełnić go pianką, gąbką lub kulką silikonową. Do szycia maskotek przy użyciu paneli możesz zachęcić swoją pociechę i w ten sposób dawać dziecku pierwsze lekcje szycia. 

Panel bawełniany to tani sposób na poszerzenie swoich kreatywnych możliwości w dekoracji wnętrz oraz krawiectwie. Przekonaj się, jak możesz wykorzystać drukowane panele bawełniane w swoim domu lub garderobie!

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij