Proste tricki, jak zmniejszyć rozmiar pliku do druku

Chcesz wydrukować własny projekt, ale plik w Photoshopie ma ponad 1 GB? Szukasz niezawodnych sposobów zmniejszenia rozmiaru pliku, aby Twoje prace były łatwiejsze w zarządzaniu? Duży rozmiar pliku do druku potrafi być niepraktyczny w codziennej pracy z grafiką. Pożegnaj się z długimi czasami wgrywania pliku, czas znaleźć kilka prostych sztuczek, jak zapisywać pliki do druku, by nie zajmowały tak dużo miejsca na dysku.

Spis treści

Słowniczek

Zanim zaczniemy mówić o zmniejszaniu rozmiaru obrazu, zapoznajmy się ze wszystkimi zmiennymi, z którymi będziesz pracować. 

Rozmiar obrazu odnosi się do fizycznego rozmiaru i rozdzielczości obrazu mierzonego w pikselach. Możesz na przykład zmienić ustawienie rozmiaru obrazu w aparacie, aby uzyskać większy obraz i większy rozmiar pliku. Im mniejszy rozmiar obrazu, tym mniejszy obraz i mniejszy rozmiar pliku.

Rozmiar pliku to termin używany do opisania ilości miejsca, jakie plik zajmuje na karcie pamięci lub w dowolnej pamięci wewnętrznej. Rozmiar pliku jest mierzony w megabajtach (MB). Rozmiar pliku zależy od jakości obrazu.

Jakość obrazu będzie określać stopień kompresji używanej podczas rejestrowania informacji o pliku. Jakość obrazu odnosi się do poziomu dokładności, z jaką systemy obrazowania mogą przechwytywać, przetwarzać, przechowywać i kompresować plik, aby następnie przesłać go i wyświetlić w postaci obrazu. Jakość obrazu można czasem opisać jako połączenie wszystkich wizualnie istotnych atrybutów obrazu.

Ipad z plikami do druku

Co odgrywa największą rolę w rozmiarze pliku?

Istnieje kilka elementów rozmiaru pliku, na które możesz zwrócić szczególną uwagę podczas eksportowania grafiki w dowolnym programie graficznym. 

Największy wpływ na rozmiar pliku do druku mają:

  • rozdzielczość obrazu
  • format eksportu pliku.

Rozdzielczość wpłynie głównie na rozmiar końcowego obrazu, więc zadbaj o ustawienie właściwiej rozdzielczości zanim zaczniesz pracę z plikiem. Format eksportu odgrywa równie dużą rolę w ostatecznym rozmiarze obrazu, ale może również wpływać na jakość.

Rozdzielczość

Aby zmniejszyć rozmiar pliku obrazu, użyj minimalnej liczby pikseli potrzebnej do wydrukowania dobrej jakości obrazu. W przypadku drukowania na tkaninach, aby obraz był ostry i szczegółowy, wymagana jest rozdzielczość co najmniej 150 dpi. Nie ma potrzeby zwiększania dpi do 400, gdy tworzysz raport wzoru bezszwowego. Downsampling obrazów do druku doskonale sprawdza się w przypadku plakatów lub dekoracji ściennych oglądanych z pewnego dystansu. W większości sytuacji 150 dpi w zupełności wystarcza, więc gdy walczysz o każdy kilobajt, możesz spróbować wyeksportować swój obraz w rozdzielczości 150 dpi.

Format eksportu

Format pliku może znacząco wpłynąć na jego rozmiar. Formaty takie jak .png, .bmp i .gif w przypadku większych obrazów mogą skutkować niepotrzebnie dużymi rozmiarami plików, które nie będą miały żadnego wpływu na ich jakość (w porównaniu do plików eksportowanych w formatach o bezstratnej kompresji). Możesz zapisać obraz w formacie .jpg, a obraz będzie szczegółowy i nasycony. Prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem, jeśli chodzi o kompresję bezstratną, jest format .tiff. Wyeksportuj obraz jako TIFF i pamiętaj, aby włączyć kompresję LZW. Dzięki temu Twój plik będzie znacznie mniejszy i nada się do drukowania na materiale.

Rozmiar pliku do druku - sprawdź, jak go zmienić!

Czy kompresory online to dobry pomysł by zmniejszyć rozmiar pliku do druku?

Istnieje mnóstwo stron internetowych, które możesz wybrać, gdy chcesz skompresować obraz, ale jeśli planujesz wydrukować swój projekt, są lepsze metody na zmniejszenie rozmiaru pliku. Narzędzia do kompresji obrazu online zwykle opierają się na kompresji stratnej i nie ma wielu ustawień, które można zmienić. Chociaż mogą świetnie sprawdzać się w przypadku obrazów przesyłanych na bloga, witrynę internetową lub sklep internetowy, lepiej trzymaj się od nich z daleka, próbując zmniejszyć rozmiar pliku, który planujesz drukować.

Co zrobić, gdy rozmiar pliku do druku jest zbyt duży, aby wgrać go na stronie CottonBee?

Nasza strona internetowa umożliwia przesłanie pliku o maksymalnym rozmiarze 25 MB. Czy to oznacza, że ​​nie możesz wydrukować większego projektu? Nie martw się, jest na to sposób. Jeśli Twój plik przekracza maksymalny, dopuszczalny rozmiar, który umożliwia nasza strona internetowa, po prostu złóż zamówienie z obrazem zastępczym. Prześlij swój projekt do chmury, przykładowo. Dropbox, Google Drive, Wetransfer lub iCloud i umieść link do pobrania w sekcji komentarzy do zamówienia. W ten sposób możesz drukować z większych plików, ale upewnij się, że obraz nie przekracza 1 GB.

Po co zawracać sobie głowę zmniejszaniem rozmiaru pliku?

Zmniejszając rozmiar pliku do druku, zaoszczędzisz czas poświęcony na eksportowanie czy przesyłanie pliku na Dysk Google, lub do konkretnej drukarni, w której zlecasz druk. Przy mniejszych plikach nie potrzebujesz też dysku o dużej pojemności w swoim komputerze stacjonarnym, laptopie lub Ipadzie. Pliki o niższej wadze szybciej pobierzesz też ze swojego Dysku Google, Dropboxa lub iCloud, gdy będziesz ich znowu potrzebować.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij