Nie popełniaj tych błędów projektując swój wzór bezszwowy

Od kilku godzin siedzisz z oczami wlepionymi w interfejs Photoshopa czy Procreate. Rysujesz, obracasz, duplikujesz i powoli, pomału na ekranie wyłania się wzór bezszwowy. Przyglądasz mu się, analizujesz elementy, ale coś jest nie tak. Czegoś jakby brakuje, coś się nie zgadza. Jeżeli tak wyglądają Twoje doświadczenia z projektowaniem wzorów bezszwowych, koniecznie sprawdź, jakich błędów nie popełniać!

Spis treści

Przykład poprawnie zaprojektowanego wzoru

Szybkie przypomnienie – co to takiego wzór bezszwowy? 

Wzór bezszwowy to grafika zaprojektowana w taki sposób, by po jej powieleniu motyw łączył się ze sobą bez wyraźnych linii łączenia. Wzory bezszwowe wykorzystuje się w druku na rozmaitych powierzchniach, w tym na materiałach do szycia. Z odpowiednio przygotowanym plikiem graficznym możesz wydrukować dowolny motyw na tkaninie lub dzianinie. W ten sposób możesz tworzyć personalizowane dekoracje wnętrza, ubrania czy akcesoria. 

📰 Jak zaprojektować bezszwowy wzór

Najczęstsze błędy w projektowaniu wzorów bezszwowych

Zaprojektowanie ciekawej grafiki, która dodatkowo połączy się ze sobą w jednolity wzór po powieleniu raportu to nie lada wyzwanie. Jak każdy projekt graficzny, wzór bezszwowy musi być przemyślany pod względem kompozycji, zastosowanej palety kolorów, a przede wszystkim odpowiednio się ze sobą łączyć. Jakich błędów nie popełniać projektując wzór bezszwowy? Poniżej lista najgorszych przewinień. 

Wzór się nie łączy

Nikogo nie powinno dziwić, że wzór bezszwowy, który się ze sobą nie łączy, to źle zaprojektowany wzór bezszwowy. Kiedy projektujesz najmniejszy wycinek wzoru, tj. raport, od samego początku musisz pilnować rozmieszczenia elementów na płótnie. Najważniejsze są elementy, które wychodzą poza krawędź pola roboczego w programie graficznym. Ich pozycja musi zgadzać się co do piksela, żeby wszystkie elementy układanki do siebie pasowały. Zwróć szczególną uwagę na wszystkie elementy wzoru i to, jak się ze sobą łączą, gdy tworzysz rozbudowane i skomplikowane wzory. Kiedy niemal całe płótno masz zapełnione drobnymi elementami, pewne detale mogą umykać, gdy wpatrujesz się w ekran od wielu godzin. Zrób przerwę, wróć do projektu za jakiś czas i odbij płótno. Dzięki tej sztuczce łatwiej zauważysz elementy, które warto poprawić lub zmienić, żeby kompozycja była spójna. 

Wzór bezszwowy, w którym elementy niepoprawnie się łączą

Za dużo tych samych elementów

Nie zawsze powtarzanie tego samego elementu we wzorze bezszwowym będzie błędem. Kiedy tworzysz minimalistyczną kompozycję, w którym powtarzasz jeden element, nie będzie to błąd. Minimalistyczne wzory na ogół są bardzo proste, nie dzieje się na nich dużo, chociaż tu też można pokusić się o niewielką wariację. Natomiast w przypadku bardziej złożonego wzoru, gdzie chcesz osiągnąć efekt różnorodności, budowanie tego typu kompozycji na jednym, powtarzającym się elemencie poskutkuje monotonnym wzorem. Zmieniaj wielkość i położenie elementów, a żeby nawet bardziej urozmaicić projekt, stwórz kilka wariacji głównego motywu. Tworzysz wzór kwiatowy? Uwzględnij we wzorze kwiaty w różnej fazie rozkwitu, o innej ilości płatków czy w innym kolorze. 

Zbyt dużo powtórzeń tego samego elementu wprowadza monotonię

Za dużo pustej przestrzeni

Pusta przestrzeń to ważny element całej kompozycji, nie tylko wzoru bezszwowego. To dzięki niej projekt zyskuje pewnego rodzaju równowagę, sprawia wrażenie w pełni przemyślanego. Jak właściwie z każdym aspektem naszego życia, w przypadku pustej przestrzeni w kompozycji trzeba znaleźć złoty środek. Zbyt mało światła sprawi, że elementy będą bardzo ze sobą stłoczone, jakby poupychane na siłę. Z kolei zbyt dużo wolnej przestrzeni może poskutkować wzorem, który będzie wydawał się niedokończony, jakbyśmy porzucili projekt w połowie pracy nad nim. Pustą przestrzeń między większymi, głównymi elementami wzoru, możesz uzupełnić drobniejszymi, dekoracyjnymi elementami. Takie dekoracje również powinny być zróżnicowane – przygotuj przynajmniej 3 różne wariacje. 

Nadmiar pustej przestrzeni daje efekt niedokończonej pracy

Źle dobrana paleta kolorów

Kolor jest nierzmiernie ważnym elementem każdego projektu graficznego. Dobrze dobrana paleta barw nada życia niemal każdemu projektowi. Z kolei nieprzemyślane połączenie kolorystyczne zadziała na niekorzyść nawet najpiękniejszej kompozycji. W dobieraniu palet kolorów bardzo pomocna może być teoria koloru, ale i bez niej można stworzyć wyjątkową i spójną paletę. W rozmaitych programach graficznych znajdziesz wiele predefiniowanych palet, albo możesz skorzystać z narzędzi dostępnych online. Zaczynasz swoją pracę z kolorem we wzorach? Postaw na palety monochromatyczne, dzięki którym każdy projekt będzie wyglądał spójnie. 

Nasycone tło gryzie się z elementami w mocnych kolorach

Rób próby, zanim wyślesz plik do drukarni

Przed ostatecznym eksportem pliku do druku, sprawdź, jak Twój motyw prezentuje się powielony i w różnych rozmiarach. W ten sposób ostatecznie przetestujesz, czy raport prawidłowo się ze sobą łączy i czy kompozycja zaprezentuje się atrakcyjnie na belce materiału albo innej powierzchni. 

Zapisz plik we właściwym formacie

Plik do druku zapisz w rozdzielczości minimum 150 dpi, najlepiej w formacie TIFF. W opcjach zapisu TIFF włącz kompresję LZW, pamiętaj o zapisaniu spłaszczonej grafiki bez warstw, dzięki czemu waga pliku będzie mniejsza.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij