Kurs szyciaPoradniki
Asterisk

Jakie narzędzia są potrzebne do szycia ubrań?

18/06/2018 Ania z CottonBee w Kurs szycia / Brak komentarzy

Szycie to kreatywne, przyjemne (choć często frustrujące, szczególnie kiedy trzeba pruć i poprawiać) ale również przydatne zajęcie. Często w kilka chwil potrafisz przygotować sobie wyjściowy top na przyjęcie, przebranie na bal karnawałowy dziecka czy praktyczne woreczki na bieliznę, które pomagają utrzymać ład i porządek w szafie – takie hobby to prawdziwy skarb! Szycie to również sposób na wyrażenie siebie. Stworzysz sobie i najbliższym niepowtarzalne ubrania i akcesoria. Uczucie dumy, kiedy wszyscy będziecie nosić rzeczy uszyte przez Ciebie jest nie do przecenienia. 

Jeśli jesteś początkujący i dopiero uczysz się szycia, z pewnością przyda się skompletować małą wyprawkę – aby w połowie pracy nad wymarzonym projektem (a możliwe, że również w środku nocy) nie zabrakło w domu tej jednej, maleńkiej, niezbędnej rzeczy. Oto subiektywna, ale zdecydowanie sprawdzona lista akcesoriów do szycia ubrań, w które warto się wyposażyć, zanim zaczniesz swoją szyciową przygodę.

 

Narzędzia do szycia ubrań – niezbędnik:

1. Maszyna do szycia

narzędzia do szycia ubrań
Niekwestionowana królowa każdej pracowni. Jej wybór przysparza sporo trudności początkującym. Wybór maszyn do szycia wśród różnych producentów jest bardzo duży, instrukcje i specyfikacje niejasne, a niektóre ceny przyprawiają o zawrót głowy. Na początek wystarczy zupełnie podstawowa maszyna. Kilka bazowych ściegów i stopek, łatwość w konserwacji i czytelna instrukcja – na te sprawy zwróć uwagę, wybierając pierwsze narzędzie do szycia ubrań.

2. Nożyczki krawieckie

narzędzia do szycia ubrań

Ciężko wyobrazić sobie szycie bez ostrych, sprawnych nożyczek. Jeśli wybierzesz te słabsze, cięcie materiału stanie się problematyczne – brzegi będą się strzępić, a grubszy materiał może stawić znaczący opór i zwyczajnie nie dać się przeciąć. Przy szczegółowych wykrojach nie ma miejsca na narzędzia do szycia ubrań o niskiej jakości wykonania. Wybierz dobre, krawieckie nożyczki – do kupienia w pasmanteriach stacjonarnie i online.

3. Miarka

narzędzia do szycia ubrań

Czy dobrze odrysowałam wykrój? Na jaką szerokość uszyć dla siebie bluzkę? Na te pytania odpowiedzieć może nam jedynie miarka krawiecka, zwana popularnie centymetrem. Wybierz gumową lub skórzaną – posłużą dłużej niż papierowa.

 

4. Szpilki i naparstek

szpilki - akcesoria do szycia ubrań

To drobne akcesoria do szycia ubrań, ale bez nich nie uszyjesz nawet najmniejszej rzeczy – a już na pewno nie zrobisz tego dobrze w początkowej fazie nauki szycia. Szpilki przytrzymają materiał do szycia dokładnie w tym miejscu, które chcesz zszyć. Naparstek za to przyda się, kiedy musisz coś wykończyć ręcznie – szczególnie przy grubszym materiale.

 

5. Mydełko lub pisaki

narzędzia do szycia ubrań - pisaki

Mydełko lub znikający pisak to narzędzie do szycia ubrań, które w tym zdecydowanie pomoże w efektywnym szyciu. Możesz spróbować kilku różnych opcji zanim zdecydujesz, która pasuje Ci najbardziej.

 

6. Nóż krążkowy i mata do cięcia – niezastąpione narzędzia do szycia ubrań

niezbędne akcesoria do szycia ubrań

W alternatywie do nożyc krawieckich stoi ten duet: nóż i mata. Nóż bardzo precyzyjnie wytnie zarówno proste, jak i krzywe długie linie w wykroju. W dodatku tnąc nożem krążkowym nie musisz przesuwać materiału, a to duże ułatwienie. Mata zabezpieczy stół przed ostrym nożykiem, a umieszczona na niej miarka pomoże w równym krojeniu. Jeśli tylko masz dostęp do dużego stołu w swojej pracowni (albo możesz taki stół zaaranżować), to nie wahaj się ani chwili – te dwa narzędzia do szycia ubrań to naprawdę znaczące ułatwienie w pracy.

 

Oto nasza niezbędna szóstka, jeśli chodzi o wyposażenie pracowni dla początkującego krawca czy krawcowej. Macie takie akcesoria u siebie, a może doskonale sobie bez niektórych radzicie? Podzielcie się z nami opiniami w komentarzach!

A po materiały zapraszamy oczywiście do CottonBee! Druk na materiałach to najlepszy sposób na to, żeby Twoje pierwsze projekty były zupełnie wyjątkowe.

Sprawdź druk na tkaninie lub druk na dzianinach, żeby zaprojektować swoje wymarzone materiały do szycia, które na pewno uprzyjemnią naukę szycia!

Separator

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *