Jakie narzędzia są potrzebne do szycia ubrań?

Szycie to kreatywne, przyjemne (choć często frustrujące, szczególnie kiedy trzeba pruć i poprawiać) ale również przydatne zajęcie. Często w kilka chwil potrafisz przygotować sobie wyjściowy top na przyjęcie, przebranie na bal karnawałowy dziecka czy praktyczne woreczki na bieliznę, które pomagają utrzymać ład i porządek w szafie – takie hobby to prawdziwy skarb! Szycie to również sposób na wyrażenie siebie. Stworzysz sobie i najbliższym niepowtarzalne ubrania i akcesoria. Uczucie dumy, kiedy wszyscy będziecie nosić rzeczy uszyte przez Ciebie jest nie do przecenienia. 

Jeśli jesteś początkujący i dopiero uczysz się szycia, z pewnością przyda się skompletować małą wyprawkę – aby w połowie pracy nad wymarzonym projektem (a możliwe, że również w środku nocy) nie zabrakło w domu tej jednej, maleńkiej, niezbędnej rzeczy. Oto subiektywna, ale zdecydowanie sprawdzona lista akcesoriów do szycia ubrań, w które warto się wyposażyć, zanim zaczniesz swoją szyciową przygodę.

Spis treści

Narzędzia do szycia ubrań – niezbędnik:

1. Maszyna do szycia

narzędzia do szycia ubrań

Niekwestionowana królowa każdej pracowni. Jej wybór przysparza sporo trudności początkującym. Wybór maszyn do szycia wśród różnych producentów jest bardzo duży, instrukcje i specyfikacje niejasne, a niektóre ceny przyprawiają o zawrót głowy. Na początek wystarczy zupełnie podstawowa maszyna. Kilka bazowych ściegów i stopek, łatwość w konserwacji i czytelna instrukcja – na te sprawy zwróć uwagę, wybierając pierwsze narzędzie do szycia ubrań. Jeśli jednak nie chcesz za kilka miesięcy wymieniać maszyny na nową, sięgnij po rozwiązanie ze średniej półki. Poszukaj maszyny oferującej odrobinę więcej ściegów, szukaj ściegów elastycznych, ewentualnie owerlokowych. Maszyna umożliwiająca zainstalowanie podwójnej igły okaże się zbawieniem, kiedy zaczniesz szyć z dzianin.

2. Nożyczki krawieckie

narzędzia do szycia ubrań

Ciężko wyobrazić sobie szycie bez ostrych, sprawnych nożyczek. Jeśli wybierzesz te słabsze, cięcie materiału stanie się problematyczne – brzegi będą się strzępić, a grubszy materiał może stawiać znaczący opór i zwyczajnie nie dać się przeciąć. Przy szczegółowych wykrojach nie ma miejsca na narzędzia do szycia ubrań o niskiej jakości wykonania. Rozbuduj swoją wyprawkę o porządną parę nożyczek krawieckich, nożyczek ząbkowanych i nożyczki do przycinania nitek. Pamiętaj, żeby nigdy nie ciąć nożyczkami krawieckimi niczego innego niż materiał – nawet wycinanie papierowych wykrojów może stępić ich ostrza.

3. Miarka

narzędzia do szycia ubrań

Czy dobrze odrysowałam wykrój? Na jaką szerokość uszyć dla siebie bluzkę? Na te pytania odpowiedzieć może nam jedynie miarka krawiecka, zwana popularnie centymetrem. Wybierz gumową lub skórzaną – posłużą dłużej niż papierowa. Porządna metalowa lub drewniana linijka to również doskonały dodatek do swojej pracowni – ułatwi rysowanie prostych linii na tkaninie. Metalowa linijka będzie również pomocna w wycinaniu prostych linii przy użyciu nożyka krążkowego. Jeśli planujesz jego zakup, pamiętaj o odpowiedniej linijce.  

4. Szpilki i naparstek

szpilki - akcesoria do szycia ubrań

To drobne akcesoria do szycia ubrań, ale bez nich nie uszyjesz nawet najmniejszej rzeczy – a już na pewno nie zrobisz tego dobrze w początkowej fazie nauki szycia. Szpilki przytrzymują materiał do szycia dokładnie w tym miejscu, które chcesz zszyć. Naparstek za to przyda się, kiedy musisz coś wykończyć ręcznie – szczególnie przy grubszym materiale. Pracujesz z materiałami, w których nie chcesz zostawiać dodatkowych dziur? Zaopatrz się w komplet klipsów krawieckich, które przytrzymają materiał bez dziurawienia go. Dodatkowo są bardzo pomocne przy szyciu kilku grubszych warstw tkaniny, przez które szpilka może mieć problem się przebić.

5.  Narzędzia do kopiowania wykrojów

narzędzia do szycia ubrań - pisaki

Mydełko lub znikający pisak to narzędzie do szycia ubrań, które zdecydowanie pomoże w odrysowaniu wykroju. Możesz spróbować kilku różnych opcji zanim zdecydujesz, która pasuje Ci najbardziej. Zaopatrz się w kilka kolorów, dzięki temu unikniesz problemu z liniami mydełka, które wtapiają się w kolor tkaniny. Jeśli korzystasz z komercyjnych wykrojów z czasopism samo mydełko jednak nie wystarczy. Wykroje z magazynu najlepiej kopiować na papier półpergaminowy – wystarczy położyć arkusz na wykroju i odrysować ołówkiem. Alternatywą może być radełko krawieckie. Dzięki niemu możesz przenieść wykrój na brystol lub wszelkie materiały, na których powstałe dziurki będą dobrze widoczne, jak choćby skórę.

6. Nóż krążkowy i mata do cięcia – niezastąpione narzędzia do szycia ubrań

niezbędne akcesoria do szycia ubrań

W alternatywie do nożyc krawieckich stoi ten duet: nóż i mata. Nóż bardzo precyzyjnie wytnie zarówno proste, jak i krzywe długie linie w wykroju. W dodatku tnąc nożem krążkowym nie musisz przesuwać materiału, a to duże ułatwienie. Mata zabezpieczy stół przed ostrym nożykiem, a umieszczona na niej miarka pomoże w równym krojeniu. Jeśli tylko masz dostęp do dużego stołu w swojej pracowni (albo możesz taki stół zaaranżować), to nie wahaj się ani chwili – te dwa narzędzia do szycia ubrań to naprawdę znaczące ułatwienie w pracy.

7.Żelazko

Choć zazwyczaj każdy ma je już w domu, żelazko to konieczny dodatek do krawieckiej wyprawki. Jeżeli masz ograniczoną przestrzeń w swojej pracowni i ustawienie stałego stanowiska do prasowania szwów nie wchodzi w grę zaopatrz się w żelazko turystyczne. Jest na tyle małe, że nie będzie przeszkadzać na stole czy biurku, a kiedy go nie używasz, schowasz je śmiało do szuflady. Dodatkowa zaleta małego żelazka? Pozwoli rozprasować nawet najmniejsze elementy i szwy.

Sprawdź także: Jakie materiały do szycia wybrać? Krótki przewodnik po tkaninach i dzianinach

Oto nasza niezbędna siódemka, jeśli chodzi o wyposażenie pracowni dla początkującego krawca czy krawcowej. Macie takie akcesoria u siebie, a może doskonale sobie bez niektórych radzicie? Podzielcie się z nami opiniami w komentarzach!

A po materiały zapraszamy oczywiście do CottonBee! Druk na materiałach to najlepszy sposób na to, żeby Twoje pierwsze projekty były zupełnie wyjątkowe.

Sprawdź druk na tkaninie lub druk na dzianinach, żeby zaprojektować swoje wymarzone materiały do szycia, które na pewno uprzyjemnią naukę szycia!

Gosia z CottonBee

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jak szyć na maszynie?

extra needle for a sewing machine
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij