Tkaniny – czym kierować się przy ich wyborze?

Odpowiednia tkanina – co to właściwie znaczy? Jak zdecydować, które tkaniny do szycia wybrać i jakie kryteria brać pod uwagę? Czy wraz ze wzrostem ceny rośnie i jakość wyrobów tekstylnych? Odpowiednie materiały do szycia to klucz do zadowolenia Twojego lub Twoich klientów. Dlatego zanim zdecydujesz się na zakup rolki poliestru w atrakcyjnej cenie, zwróć uwagę na kilka istotnych szczegółów. Oto kilka porad jak wybierać właściwe tkaniny. 

Spis treści

Tkaniny i dzianiny wydrukowane w CottonBee

Krok pierwszy – włókno 

Zrezygnuj z podziału na dobre lub złe włókna. Z perspektywy wytwarzania ubrań lub produktów tekstylnych każdy rodzaj materiału do szycia ma swoje wady i zalety. Poliester, choć nie jest najlepszą opcją na garderobę na letnie upały, jest jedynym włóknem, które sprawdza się w druku sublimacyjnym. Tkaniny do szycia wykonane z włókien celulozowych, jak wiskoza lub lyocell (znany również jako tencel) mogą być dobrą alternatywą dla włókien sztucznych, jednak w procesie druku są wyjątkowo problematyczne i wymagają specjalnego procesu wykańczania, żeby utrwalić nadruk. Z włókien naturalnych jak bawełna i len powstają oddychające tkaniny, które dodatkowo doskonale przyjmują barwniki w druku pigmentowym, jednak ich proces produkcyjny daleki jest od ekologicznego. Plantacje bawełny wymagają odpowiedniego nawodnienia – do wyprodukowania kilograma bawełny potrzeba około 20 tysięcy litrów wody. 


Krok drugi – kraj produkcji 

Rynek tekstylny jest zdominowany przez liderów, którzy odpowiadają za największą produkcję w skali globalnej. Do końca lat 80. na pierwszym miejscu pod względem produkcji materiałów do szycia stał Związek Radziecki. Od lat 90. prym w produkcji tekstylnej wiodły Stany Zjednoczone. W roku 2002 na pozycję lidera wysunęły się Chiny, które na chwilę obecną pozostają największym producentem tekstylnym na świecie – ich udział na rynku szacuje się na 726 mld dolarów w roku 2017. Oczywiście powyższe dane nie oznaczają wcale, że dostępne na rynku tkaniny do szycia pochodzą wyłącznie z krajów liderów tekstylnej produkcji, ale z pewnością łatwiej będzie odnaleźć poliester chiński niż ten rodzimej produkcji. Kraj produkcji tkaniny może grać dużą rolę w strategii marketingowej Twojej marki – stawiając na lokalny patriotyzm nie będziesz przecież sięgać po tkaniny z Włoch czy Indii. W wielu przypadkach za krajem produkcji stoi też kolejny aspekt – przestrzeganie zasad sprawiedliwego handlu. Choć oczywiście w tej chwili zasady fair trade grają coraz większą rolę na rynku tekstylnym, nadal nie są przestrzegane przez wszystkich i wszędzie. 

Sprawdź także: Cyfrowa drukarnia tkanin – jak ją wybrać? Zwróć uwagę na te 7 rzeczy

Źródło zdjęcia: freepik.com

Krok trzeci – recykling

Każdego roku około 8 milionów ton odpadów plastikowych trafia do oceanu. Plastik wystawiony na działanie czynników zewnętrzych, takich jak słońce, wiatr oraz woda, rozpada się na drobne cząstki. W takiej formie, nazywanej mikroplastikiem, trafia do każdego zakątka świata, od najwyższego szczytu Mount Everest, do najdalszych głębin Rowu Mariańskiego. Szansą na zmniejszenie zanieczyszczenia plastikiem jest poddawanie go recyklingowi. Z recyklingowanych butelek PET powstaje poliester. Jednak to nie tylko kwestia plastiku. Odpady tekstylne to kolejna problematyczna kwestia, której skalę można zmniejszyć dzięki ponownemu wykorzystaniu. Bawełna recyklingowana pojawia się coraz częściej na sklepowych półkach jako bardziej ekologiczna alternatywa. I choć upłyną jeszcze lata zanim model zamkniętego obiegu mody (ang. circular fashion), gdzie nowe tekstylia powstają wyłącznie z włókien z recyklingu, zastąpi całkowicie obecną skalę produkcji odzieżowej, warto o działaniach na rzecz naszego środowiska myśleć już dzisiaj.  Zatem jeśli zależy Ci na ekosystemie i chcesz być jak najbardziej odpowiedzialny w tej dziedzinie, postaw na tkaniny recyklingowane. 

Źródło zdjęcia: freepik.com

Krok czwarty – certyfikaty 

Certyfikaty to doskonały argument w dyskusji jakiego dostawcę tkanin do szycia wybrać. Na rynku tekstylnym możesz spotkać się z dwoma głównymi certyfikatami, którymi mogą być opatrzone belki tkanin – OEKO-TEX oraz GOTS. Certyfikaty te poświadczają o jakości wyrobu włókienniczego oraz o jego konkretnych właściwościach. OEKO-TEX to szereg certyfikatów wydawanych na gotowe produkty teksylne lub skórzane ale także na sam proces produkcyjny a nawet same zakłady produkcyjne. Tak przykładowo certyfikat OEKO-TEX Standard 100 wystawiany jest na wszystkie produkty tekstylne wolne od szkodliwych substancji chemicznych. OEKO-TEX Made in Green to natomiast certyfikat na produkty, które powstały w procesie nienaruszającym równowagi ekologicznej. W przypadku certyfikatów GOTS pod uwagę również bierze się zawartość szkodliwych substancji bielących oraz barwników, ale tutaj równie istotne jest włókno, z którego wykonano tkaninę. Aby ubiegać się o certyfikat GOTS materiał do szycia musi być wytworzony z minimum 70% włókien organicznych. Rosnące znaczenie w tekstyliach odnotowuje również certyfikat GRS (Global Recycle Standard), który poświadcza o zawartości materiałów z recyklingu w produkcie. 

Sprawdź także: Tkaniny z certyfikatem – na co zwracać uwagę?

Krok piąty – uszlachetnienia

Uszlachetnienie materiału to nic innego jak poprawianie jego wyglądu i właściwości. Dla przykładu tkaniny bawełniane mogą zostać poddane merceryzacji, czyli wystawione na działanie roztworu wodorotlenku sodu, w celu zwiększenia jej elastyczności, wytrzymałości oraz połysku. Uszlachetnieniem może być nałożenie na tkaninę powłoki o konkretnych właściwościach oraz rodzaju powierzchni. W procesach uszlachetniających tkaniny zyskują odporność na wodę, drapanie a czasem nawet na płomienie. Jednym z procesów uszlachetniających jest także apreturowanie, która zapewnia lepszy chwyt pigmentu w drukowaniu na tkaninach. Warto jednak pamiętać, że wszystkie metody poprawiania funkcjonalności tkanin, to metody chemiczne. Na chwilę obecną nie ma żadnych danych odnośnie szkodliwości substancji uszlachetniających dla skóry. 

Tkaniny wydrukowane w CottonBee. Wzory dostępne są na stronie ctnbee.com

Decyzja, na którą tkaninę z szerokiego wachlarza się zdecydować nigdy nie będzie łatwa. Dodatkowo czasem trzeba zrezygnować z jednej właściwości materiału na rzecz drugiej. Dobór właściwej tkaniny to rozważenie każdego “za” oraz “przeciw” by znaleźć opcję, która nie tylko spełni wymagania, lecz również zmieści się w zaplanowanym budżecie. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij