Tkaniny z certyfikatem – na co zwracać uwagę?

Kiedy kupujesz ubrania czy materiały do szycia  to zupełnie normalne, że zwracasz uwagę na ich skład lub kraj pochodzenia. Równie istotnym jak skład materiału jest fakt, czy tkanina, którą zamierzasz kupić posiada certyfikaty świadczące o jakości tekstylnych produktów. Oznaczenia certyfikatów znajdziesz dziś nie tylko na metkach gotowych ubrań. Logo certyfikatów zauważysz też na rolkach tkanin u producentów tekstylnych lub w sklepach i hurtowniach. Czym właściwie są tkaniny z certyfikatem? Przygotowaliśmy przegląd najczęściej spotykanych certyfikatów tekstylnych z wyjaśnieniami co tak naprawdę oznaczają dla użytkownika. 

Spis treści


Tkaniny z certyfikatem OEKO-TEX

Najczęściej na materiałach do szycia lub gotowej odzieży spotkasz oznaczenie certyfikatu OEKO-TEX. Chociaż istnieje wiele rodzajów tego certyfikatu, wydawanych zarówno na sam tekstylny produkt jak i na proces jego wytwarzania (OEKO-TEX STeP), najczęściej na rynku znajdziesz obecnie OEKO-TEX Standard 100. Ten certyfikat informuje konsumenta o tkaninie wolnej od szkodliwych dla zdrowia substancji chemicznych. Certyfikaty OEKO-TEX wydawane są również na wyroby skórzane (OEKO-TEX Lether Standard) a także na substancje chemiczne, w tym pigmenty i substancje wykańczające wykorzystane w barwieniu (Eco Passport). 

Posiadamy certyfikat OEKO-TEX® Standard 100 na materiały z bawełny organicznej i konwencjonalnej.

Drukując materiały w CottonBee masz pewność, że końcowy produkt spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi standardów OEKO-TEX® i GOTS. Nasze drukowane materiały z bawełny konwencjonalnej zostały poddane szeregowi testów na obecność szkodliwych dla człowieka substancji.

Sprawdź także: Jak wydrukować wzór na tkaninie lub dzianinie?

Organiczne materiały do szycia 

Organiczne tkaniny od kilku lat podbijają rynek tekstylny stając się doskonałym fundamentem dla marek dbających o środowisko i równowagę ekologiczną. Również pośród materiałów organicznych znajdziesz te certyfikowane. Certyfikat GOTS, czyli Globas Organic Textile Standard obejmuje wszystkie etapy produkcji wyrobów tekstylnych, od surowca po gotowy produkt. Taki certyfikat gwarantuje, że oznaczone nim wyroby zostały wyprodukowane z poszanowaniem praw pracowników oraz naturalnego środowiska. 


Sprawdź także: Tkaniny – czym kierować się przy ich wyborze?

Certyfikat GOTS – kategorie

Certyfikat GOTS dzieli się na dwie główne kategorie.

Organic, dla produktów wykonanych z co najmniej 95% włókien certyfikowanych jako ekologiczne.

Made with (x%) organic, w przypadku produktów wykonanych z co najmniej 70% włókien ekologicznych oraz nie więcej niż 10% włókien syntetycznych.

W przypadku odzieży sportowej, skarpet i legginsów dopuszcza się 25% włókien syntetycznych w składzie. 

Jesteśmy certyfikowani zgodnie ze standardem GOTS!

Drukując materiały w CottonBee masz pewność, że końcowy produkt spełnia wszystkie rygorystyczne wymogi standardów GOTS i OEKO-TEX®. Nasze drukowane materiały z bawełny organicznej posiadają certyfikat GOTS, co świadczy o tym, że na każdym etapie ich produkcji przestrzegamy norm w zakresie czynników środowiskowych.

Materiały do szycia z recyklingu 

W próbach redukcji odpadów tekstylnych powstają tekstylia z recyklingu. Choć nadal zaledwie niewielki procent odpadów tekstylnych poddaje się recyklingowi, również tego typu tkaniny są certyfikowane. Na rynku tekstyliów spotkać można dwa główne certyfikaty obejmujące produkty z recyklingu. 


Tkaniny z certyfikatem GRS

Certyfikat GRS, czyli Global Recycled Standard określa konkretne wymagania względem włókien pochodzących z recyklingu. Certyfikatem GRS mogą być opatrzone wyroby, w których skład wchodzi co najmniej 20% materiałów pochodzących z recyklingu. Do oznaczenia produktu oficjalnym logo wymagane jest jednak minimum 50%. Aby finalny produkt mógł szczycić się posiadanym certyfikatem, na każdym etapie przetwarzania i pozyskiwania surowca muszą być przestrzegane wymogi GRS. Materiały z recyklingu muszą pochodzić tutaj z zaufanych źródeł. Producent tkanin musi spełnić kryteria dotyczące stosowania środków chemicznych, kryteria środowiskowe a nawet socjalne. Certyfikacji GRS poddaje się tekstylia oraz papier. 


Materiały do szycia z certyfikatem RCS

Certyfikat RCS (Recycled Claim Standard) weryfikuje zawartość włókien z recyklingu w produkcie końcowym. Certyfikat przyznawany jest, kiedy spełnione zostaną dwa warunki. Po pierwsze, produkt musi zawierać co najmniej 5% włókien pochodzących z recyklingu. Następnie sprawdza się, czy na każdym etapie pozyskiwania i przetwarzania surowca przestrzegane są wymogi RCS. W porównaniu do certyfikatu GRS, RCS nie obejmuje jednak kwestii środowiskowych lub kryteriów odnośnie zastosowania środków chemicznych w procesie produkcji. 

Materiały specjalnego przeznaczenia

Pod hasłem tkaniny z certyfikatem nie kryją się wyłącznie materiały do szycia wytwarzane bez użycia sybstancji chemicznych czy te z włókien z recyklingu. Poza materiałami oznaczanymi jako bezpieczne w kontakcie z ludzką skórą istnieje jeszcze cały szereg tkanin opatrzonych certyfikatem przez wzgląd na ich specjalistyczne przeznaczenie. Producenci tekstyliów w swojej ofercie posiadają tkaniny certyfikowane do specjalistycznych zastosowań, tj. materiały przeznaczone na ubrania dla służby zdrowia, tkaniny w konkretnym kolorze na mundury, jak również materiały kwasoodporne i ognioodporne przeznaczone na odzież ochronną. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Materiały do szycia – gdzie je kupić?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij