Tkaniny w kratę – szczypta szyku i ponadczasowy styl

Kółko i krzyżyk, szkocki kilt czy tweedowy płaszcz? Pewne materiały do szycia budzą tysiące skojarzeń i można je wykorzystać zgodnie ze współczesnymi trendami, jak i w oparciu o kreatywne rozwiązania. W zależności od sposobu krzyżowania się linii na materiale oraz koloru tkanina w kratę może mieć swoją specyficzną nazwę. Ile rodzajów kraty, tyle możliwych jej zastosowań. 

Wzór dostępny do wydruku w CottonBee.

Bogata historia krawiectwa zna takie kratki, jak między innymi burberry, tartan, buffalo, windowpane, pepitka, vichy. Miłośnicy i miłośniczki szycia przez lata poznają różnego rodzaju kratki i uczą się, jak prawidłowo zszyć materiał, aby została zachowana ciągłość linii. Tkaniny w kratę to często twardy orzech do zgryzienia. Warto ćwiczyć się w tej materii, aby po dłuższym treningu tworzyć wspaniałe realizacje z ponadczasowym printem.

Wzór dostępny do wydruku w CottonBee.

Dzianiny w kratkę – rzucić wyzwanie jesieni

Choć tkaniny w kratę mogą kojarzyć się z letnią porą – na przykład sukienka w kratkę vichy, to jednak najlepiej wybrzmiewają one, kiedy znów wracają chłody, deszcze, mgły i kolorowe liście, które unosi wiatr przez dżdżyste ulice. Aby zmierzyć się z jesienią, potrzebne są bardzo ciepłe stroje, które przy okazji sprawiają wizualną przyjemność. Płaszcze, palta, szaliki, grube garnitury, marynarki w kratę to ubrania, na których świetnie prezentują się przecinające się linie w różnych kolorach i o różnych szerokościach. Szkocka krata, glen, windowpane czy shepherd’s plaid to typy krat, które sprawdzą się jako print jesiennych strojów. Ciemne kratki pięknie zgrywają się z przymglonym słońcem, kolorowymi liśćmi i są wspaniałym dodatkiem do ubrań przeznaczonych na leśne czy też miejskie wycieczki.

Wzór dostępny do wydruku w CottonBee.

Uwolnić tekstylia w kratkę

Nie tylko stroje mogą zyskać dzięki zastosowaniu tkanin w kratkę. ponieważ można z nich uszyć także torby czy plecaki. Do tworzenia domowych tekstyliów mogą się przydać dzianiny w kratę, aby uzyskać interesujący wizualnie efekt. Koce, prześcieradła, firanki czy obicia mebli dobrze się prezentują wraz z gustownymi printami, przedstawiającymi przecinające się linie. Mało jest tak uniwersalnych materiałów, jak te w kratkę, które jednak budzą natychmiastowe skojarzenia z angielską modą, arystokratycznymi strojami czy eleganckim płaszczem, zobaczonym raz na kimś podczas jesiennej zawieruchy. Uwolnić styl zza krat czy ukradkiem uszyć dla kogoś szalik w kratkę? W szerokiej ofercie internetowej drukarni tkanin można znaleźć całe zatrzęsienie spektakularnych materiałów, które pozwolą na ujawnienie jesiennego stylu lub przygotowanie dekoracji domowych w angielskim wydaniu.

Sprawdź także: Świąteczne wzory – gdy zbliża się ten magiczny czas

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Kolekcja materiałów lata 60. – styl retro w nowoczesnym wydaniu

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij