Pościel dla dziecka: jak uszyć ją samodzielnie?

W sklepach dostępnych jest bardzo wiele modeli pościeli, jednak zakup fabrycznych produktów nie sprawia takiej satysfakcji, jak próba uszycia własnego kompletu, który dostosuje się dokładnie do indywidualnych potrzeb. Pościel dla dziecka może skrzyć się feerią barw, mieć nadzwyczajne printy i dodatki oraz atrakcyjny krój – jak zabrać się do uszycia takiego domowego dzieła sztuki?

Spis treści

Według niektórych uszycie własnej pościeli to jedna z prostszych misji, ponieważ pracuje się na łatwych wykrojach materiałów. Jednak biorąc pod uwagę dodatki do pościeli, czyli na przykład zamek czy wypustkę, taki rodzaj szycia może nie być wcale prosty dla początkujących i dopiero wraz ze zdobytą wprawą stworzenie własnego kompletu pościelowego będzie czymś, co będzie iść jak z płatka. Na jakie w takim razie kwestie warto zwrócić uwagę przed przystąpieniem do szycia własnego kompletu pościeli?

Jaki materiał wybrać na własną pościel?

Podstawową sprawą przed przystąpieniem do działań z maszyną do szycia jest zdecydowanie się na odpowiedni materiał na pościel dla dziecka. Jeśli chcemy stworzyć poszewki na już istniejące kołdry i poduszki warto wybrać lekkie i miękkie tkaniny jak bawełna, satyna bawełniana lub len. Do wykonania dziecięcych kołder i poduszek z wypełnieniem dobrze mogą sprawdzić się dzianiny bawełniane bez dodatku włókien syntetycznych, jak interlock lub single jersey, które są przyjemne w dotyku i nadadzą się idealnie do kontaktu z delikatną skórą maluchów. Przy grubszych kocykach dresówka pętelkowa o wyższej gramaturze może zapewnić dobry materiał bazowy, dzięki któremu do wykonania koca możemy wykorzystać mniej wypełnienia.

Wzór dostępny do druku na ctnbee.com

Sprawdź także: Dzianina dresowa – jak i co można z niej uszyć?

Niepolecane są za to wszelkie sztuczne materiały, ponieważ dziecko podczas snu powinno mieć najwyższy możliwy komfort, a nie pocić się w nieprzyjemnej pościeli. Kupując tkaniny, warto zwrócić uwagę na ich gramaturę, której odpowiedni dobór pozwoli na stworzenie zestawu pościeli letniej lub zimowej. Najważniejszą jednak kwestią, szczególnie w kontekście tekstyliów przeznaczonych dla dzieci, jest odpowiedni print, który pokocha maluch. Najlepiej wspólnie wybrać ciekawe wzory, dzięki którym dziecko poczuje się w swojej pościeli, jak w tajemniczej krainie.

Przystąpienie do szycia pościeli

Zwykle kołderki i poduszki dla dzieci nie są zbyt duże, dlatego, aby wykonać odpowiednią pościel dla najmłodszych będzie potrzebowało się około 3 metrów kwadratowych tkaniny. Należy zaplanować, czy część spodnia i wierzchnia mają mieć taki sam print oraz, czy mają być one wykonane z tego samego materiału. Ciekawym rozwiązaniem jest połączenie na przykład bawełny i satyny lub dwóch różnych kolorów czy też wzorów.

Sprawdź także: Podstawowe techniki szycia – przegląd

Warto także zaplanować, w jaki sposób pościel będzie otwierana i zamykana. Jeśli wybór padnie na tak zwaną zakładkę, wtedy należy poszerzyć wykrój o dodatkową przestrzeń. Gdy jednak chce się, aby pościel posiadała rzepy, guziki, zatrzaski (napy) czy też zamek błyskawiczny, wystarczy pozostawienie 1-2 cm na szew. Przed przystąpieniem do szycia należy zdekatyzować materiał, czyli wyprać go lub wyprasować żelazkiem z generatorem pary. Pozwoli uniknąć to skurczenia się pościeli w przyszłości, co mogłoby spowodować to, że przestałaby się do niej mieścić kołdra czy poduszka.

Po wycięciu materiału, zszycie dwóch części tkaniny nie należy do trudnych zadań. Warto jednak pamiętać o tym, aby po połączeniu części spodniej i wierzchniej, obrębić materiał, aby się nie strzępił. Można wykonać to owerlokiem lub tradycyjnym sprzętem, stosując szycie zygzakiem. Niektóre domowe maszyny ze średniej i wyższej półki wyposażone są w szwy owerlokowe, które w połączeniu z dedykowaną do nich stopką tworzą estetyczne wykończenie surowych krawędzi materiału. Szycie poszewki na kołdrę i poduszkę przebiega podobnie, a dla osób które pragną zwiększyć stopień trudności, pozostaje wszycie zamka lub zdecydowanie się na tak zwaną wypustkę, która jest estetycznym dodatkiem do pościeli. Za to ze ścinków materiału, które pozostały, można wykonać przytulankę pasującą do uszytego kompletu.

Sprawdź także: Jakie materiały do szycia wybrać? Krótki przewodnik po tkaninach i dzianinach

Dlaczego warto zdecydować się na uszycie własnej pościeli?

Poza tym, że szycie w domu daje niezwykłą satysfakcję, pozwala także na większą pewność co do jakości i bezpieczeństwa użytych materiałów. Składu tkanin, które posłużyły do stworzenia pościeli sklepowych, nigdy nie można sprawdzić w stu procentach. Gdy jednak kupuje się tkaniny w internecie, można bardzo dokładnie przeanalizować ich zawartość. Daje to każdemu rodzicowi większe zaufanie wobec materiałów, które posłużą do uszycia ubrań czy też poszewek używanych przez dzieci.

Kolejną kwestią jest rozmiar pościeli – modele sklepowe występują zwykle w bardzo standardowych rozmiarach, a domowe szycie pozwala na stworzenie poszew do kołder i poduszek o różnej wielkości. Nie bez znaczenia jest także wybór printu – kupując gotową pościel, trzeba zgodzić się na te przygotowane przez projektantów. Zupełnie inaczej ma się sprawa wtedy, gdy miłośnik czy miłośniczka szycia zaopatruje się w internetowej drukarni materiałów, w której można wydrukować dowolny wzór na zamówienie. W takim przypadku można wybrać tysiące różnych zaskakujących printów i wzorów lub przygotować własne. Pościel ze zwierzęcym lub roślinnym wzorem, poduszka z ulubionym motywem z bajki lub ciekawą abstrakcją? Wszystko jest możliwe, gdy ma się maszynę do szycia, umie się z niej korzystać i wybiera się tkaniny najlepszych gatunków z ciekawymi printami. Warto pamiętać o tym, że dzieci uwielbiają pościel, przygotowaną na ich specjalną prośbę!

Sprawdź także: Jak zacząć szyć na maszynie? Przewodnik krok po kroku

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Jakie tkaniny na zabawki dla dzieci wybrać?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij