Co to jest bawełna organiczna? 7 faktów, które musisz znać

Uwielbiasz modę, ale szukasz przyjaznych środowisku alternatyw dla ubrań od marek fast fashion? A może potrzebujesz przyjemnych i przewiewnych materiałów do swojej letniej garderoby? Postaw na bawełnę organiczną! Zastanawiasz się, czemu bawełna organiczna to najlepszy wybór dla Ciebie i środowiska? Sprawdź naszą listę 7 faktów o bawełnie organicznej, które musisz znać. 

Spis treści

co to jest bawełna organiczna

Co to znaczy, że bawełna jest organiczna?

Zastanawiasz się, co to jest bawełna organiczna? Bawełna organiczna to nic innego, jak naturalne włókno, które zostało wyprodukowane z poszanowaniem środowiska oraz zaangażowanych w proces pracowników. Organiczne włókna wyróżniane są certyfikatem GOTS, którego warunki są bardzo restrykcyjne i świadczą o najwyższej jakości organicznych włóknach pochodzenia naturalnego. 

Zalety bawełny organicznej

Jeśli lubisz nosić bawełniane ubrania, z pewnością docenisz bawełnę organiczną. Włókno zachowuje się dokładnie tak samo, jak konwencjonalny odpowiednik, ale to zdecydowanie lepszy wybór z perspektywy troski o środowisko naturalne. 

Produkcja bawełny organicznej zużywa mniej wody 

Czy wiesz, że do wyprodukowania kilograma konwencjonalnej bawełny potrzeba nawet 20 tysięcy litrów wody? Bawełna organiczna na polach uprawnych jest nawet w 80% podlewana przy użyciu wody deszczowej. Jeśli chcesz zbudować ekologiczną garderobę albo budujesz markę, która ma szanować równowagę ekologiczną, organiczna bawełna będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem. 

Na plantacjach nie stosuje się chemii 

Lubisz mieć świadomość, że Twoje ubranie powstaje bez udziału szkodliwych substancji chemicznych? Gdy decydujesz się na bawełnę organiczną możesz spać spokojnie. Na jej plantacjach nie stosuje się żadnych substancji chemicznych, środków owadobójczych ani pestycydów. Organiczna bawełna jest wolna od wszelkich metali ciężkich, formaldehydu, szkodliwych wybielaczy i barwników. Dzięki temu okoliczne zbiorniki wodne nie są skażone chemią. To 100% naturalne włókno, a jego proces produkcyjny przebiega z myślą o naturze i przyrodzie. 

Lepsze warunki pracy na plantacji 

Brak chemii na plantacjach to zaleta nie tylko dla środowiska naturalnego. Pracownicy plantacji mogą pracować w lepszych warunkach – nie są przez cały dzień wystawieni na działanie szkodliwych substancji chemicznych. Włókna z certyfikatem GOTS muszą powstawać z poszanowaniem kwestii ekologicznych oraz społecznych. Dlatego też pracownicy plantacji zawsze mają zapewnione odpowiednie warunki pracy oraz zatrudnienia. 

co to jest bawełna organiczna

Bez organizmów modyfikowanych genetycznie 

Skoro już o naturze mowa, to warto wspomnieć, że na plantacjach bawełny organicznej nie stosuje się organizmów modyfikowanych genetycznie. Dzięki temu do środowiska nie uwalniają się żadne GMO i nie dochodzi do niekontrolowanego przechodzenia genów na inne organizmy i gatunki. Stosowanie GMO w uprawie roślin zawsze wiąże się z ryzykiem, że cechy roślin modyfikowanych mogą przenieść się na uprawy naturalne i tym samym mieć negatywny wpływ na faunę i florę. GMO może bowiem być szkodliwe dla ptaków, owadów, płazów a nawet wpływać na organizmy glebowe i morskie ekosystemy. Genetycznie modyfikowane organizmy w dużym stopniu wpływają również na zmniejszanie bioróżnorodności przyrody. 

Zachowuje wszystkie właściwości bawełny konwencjonalnej 

Bawełna konwencjonalna rośnie w naturalnych warunkach, na polach uprawnych nie rozpyla się żadnych substancji chemicznych, ale produkt końcowy to nadal to samo włókno i ten sam materiał. Bawełna organiczna nie odstaje jakościowo od bawełny konwencjonalnej i zachowuje się dokładnie tak samo, jak jej konwencjonalny odpowiednik. To wciąż przewiewny materiał, który rewelacyjnie sprawdza się w codziennym użytkowaniu. Z bawełny przyjemnie się szyje, a jeszcze przyjemniej się ją nosi lub wykorzystuje się w niemal każdym pomieszczeniu w domu. 

Nie uczula i nie podrażnia 

Bawełna organiczna, jako włókno wolne od wszelkich substancji chemicznych oraz GMO, nie uczula ani nie podrażnia nawet najwrażliwszej skóry. Przez wyeliminowanie wszelkich możliwych alergenów udało się osiągnąć naturalny i bezpieczny materiał, który znajdzie zastosowanie w odzieży dla niemowląt, alergików oraz świadomych konsumentów mody. 

Jest powszechnie dostępna 

Bawełna organiczna to w tej chwili niesamowicie popularny materiał, który znajdziesz w ofercie niemal każdej marki odzieżowej, hurtowni tekstylnej czy drukarni tkanin. Zatem jeśli chcesz stworzyć swoją ekologiczną markę, wprowadzić przyjazne dla środowiska produkty do swojego eko sklepu lub stworzyć swoją garderobę w duchu sustainability wybierz bawełnę organiczną. 

Przykłady materiałów z organicznej bawełny 

Organiczną bawełnę znajdziesz zarówno w tkaninach, jak i dzianinach. Mogą to być materiały o 100% zawartości tego włókna lub mieszanki ze sztucznymi domieszkami, jak lycra czy poliester.

 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij