Cyfrowy druk na tkaninach: co czeka nas w przyszłości?

Przyszłość druku na tkaninach stoi pod znakiem wzrostu. Dane z najnowszego branżowego raportu The Future of Digital Textile Printing to 2023 wskazują na szacowany wzrost wartości rynku do 4.9 miliardów euro w roku 2023. Choć cyfrowy druk na tkaninach wciąż odpowiada za zaledwie 5% udział w produkcji drukowanych tkanin, według Smithers Pira pozostawia to znaczną część rynku, którą można obrać za swoją grupę docelową. Szacuje się, że w ciągu najbliższych 10-15 lat udział cyfrowego druku wzrośnie z 5% do 50%.  


Spis treści

Cyfrowy druk na tkaninach dzielimy na kategorie ze względu na rodzaj barwnika wykorzystanego w procesie druku. W druku pigmentowym są to wodne tusze pigmentowe, które maszyny drukujące nanoszą na wierzchnią warstwę tkaniny. Druk pigmentem możliwy jest niemal na każdej powierzchni – bawełnie, jedwabiu, wełnie czy mieszankach włókien naturalnych i syntetycznych. Druk reaktywny lub kwasowy wykorzystuje barwniki chemiczne, które wnikają w tkaninę, co pozwala drukować na tkaninach z włókna celulozowego, jedwabiu lub nawet wełnie. W druku sublimacyjnym natomiast barwniki przechodzą ze stanu stałego w gazowy (z pominięciem stanu ciekłego) i łączą się z syntetycznymi włóknami tkaniny w fazie wygrzewania.

Sprawdź także: Drukowanie na materiałach – jaką technologię druku wybrać?

Wysokie krawiectwo i druk na tkaninach

W porównaniu do analogowego druku na materiałach cyfrowy druk na tkaninach wciąż pozostaje droższą metodą, o ile nie mówimy o produkcji krótszych serii tkanin. I choć ma swoje niekwestionowane zalety, jak choćby najkrótszy czas realizacji zamówień w całej branży tekstylnej czy minimalny koszt wejścia, wciąż przy rosnących wielkościach zamówienia druk cyfrowy daleki jest od najbardziej ekonomicznej opcji. Celem na najbliższe lata jest zatem odnalezienie takich sektorów rynku, w których wyższą cenę można łatwo usprawiedliwić. Haute couture (fr. wysokie krawiectwo) czyli luksusowe krawiectwo miarowe to tylko jeden z największych sektorów, korzystających z druku cyfrowego i to między innymi w nim pokłada się największe nadzieje. Do największych beneficjentów druku cyfrowego zalicza się światowe marki odzieżowe, producentów strojów kąpielowych oraz odzieży sportowej. W roku 2018 te cztery sektory odpowiadały za ¾ wartości rynku druku cyfrowego, osiągając kwotę 2.13 miliardów euro. Zgodnie z raportem Smithers Pira ten stan ma się utrzymać do roku 2023. 

Przybory do szycia

Jednak cyfrowy druk na tkaninach to nie tylko haute couture i światowe marki odzieżowe. Coraz więcej małych i średnich przedsiębiorców decyduje się na korzystanie z usług drukarni tkanin, żeby stworzyć wyjątkowe produkty, które przyciągną klientów stawiających na oryginalność.

Materiały reklamowe a druk na tkaninach

Raport zakłada również znaczny wzrost udziału tkanin drukowanych cyfrowo w sektorze tekstyliów domowych a nawet w druku banerów tekstylnych do użytku zewnętrznego. Wraz ze wzrostem dostępności barwników odpornych na działanie promieni UV rosną możliwości z zakresu produkcji flag i banerów reklamowych przy użyciu druku cyfrowego. Nadruki wciąż cechować będzie doskonała reprodukcja kolorów, znakomite przejścia tonalne oraz szeroka gama dostępnych w druku barw, które dodatkowo nie będą blaknąć w najostrzejszym słońcu. 


Druk cyfrowy to również atrakcyjny sektor rynku dla wiodących marek poligraficznych. Rozbudowa oferty o kolejne powierzchnie do druku wydaje się tutaj logicznym posunięciem, które ma potencjał generowania sporych zysków. W kwietniu tego roku marka HP wypuściła na rynek pierwsze w swojej historii drukarki sublimacyjne. Producent oprogramowania SAi, którego głównym produktem jest oprogramowanie do projektowania i drukowania banerów reklamowych planuje dostosować platformę Flexi tak, by już istniejące drukarnie materiałów reklamowych w naturalny sposób mogły poszerzyć ofertę o druk sublimacyjny czy pigmentowy, bez zbędnych zmian w oprogramowaniu. 

Druk na tkaninach a rozwój branży tekstylnej 

Oczywiście mówiąc o rozwoju technologii druku nie można pominąć jego wpływu na branżę modową i tekstylną. Udogodnienia płynące z cyfrowego druku na tkaninach wpływają na kształt sektora mody i innowacyjne rozwiązania, które projektanci mody oraz marki odzieżowe chętnie implementują. Największym udogodnieniem dla producentów i projektantów odzieży zdecydowanie jest personalizacja produktu przez klienta. Brak minimalnej wielkości zamówień pozwala na indywidualność. Małe zamówienia (nawet pojedynczych sztuk) są w druku pigmentem wyjątkowo opłacalne, dzięki czemu modele odzieży print on demand (ang. druk na zamówienie) dobrze prosperują i rozwijają się. Możliwość zakupu spersonalizowanego dobra ma wpływać na wydłużenie cyklu użytkowania produktu przez konsumenta. Zakłada się, że klient dłużej będzie cieszył się z jedynego w swoim rodzaju produktu, dzięki czemu mniej tekstyliów ma lądować na wysypiskach. Mniej odpadów to mniejszy całkowity udział branży tekstylnej w zaśmiecaniu środowiska. 


Sprawdź także: Cyfrowa drukarnia tkanin – jak ją wybrać? Zwróć uwagę na te 7 rzeczy

W trosce o środowisko

Przyszłość druku na tkaninach zakłada cztery główne ulepszenia. Druk ma być szybszy, ma pochłaniać mniejszą ilość zasobów ludzkich, energetycznych oraz wodnych. Ekologia to trend, którego popularność wzrasta z roku na rok, dlatego coraz więcej przedsiębiorców ma na uwadze praktyki przyjazne dla środowiska i ograniczanie produkcji odpadów oraz swojego śladu węglowego. W druku analogowym, konkretnie sitodruku, nie da się uniknąć generowania odpadów szkodliwych dla środowiska. W druku cyfrowym każda kropla barwnika jest precyzyjnie nanoszona na tkaniny, bez nadmiaru, którego należy się pozbyć. Druk cyfrowy pozwala na oszczędność wody i energii, która potrzebna jest w sitodruku do czyszczenia ekranów pomiędzy kolejnymi etapami druku. Cyfrowy druk pigmentem to wysoce ekologiczna metoda druku, gdyż w całym procesie nie używa się ani kropli wody a japońskie wodne tusze pigmentowe nie zawierają szkodliwych substancji chemicznych, co czyni je przyjaznymi dla środowiska oraz bezpiecznymi dla skóry.

Sprawdź także: Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?

Szybka realizacja

W realizacjach dla klientów druk cyfrowy pozwala na większą konkurencyjność. Korzystając z usług cyfrowej drukarni tkanin próbki oraz prototypy wykonasz taniej i szybciej, dzięki czemu klient może otrzymać wysokiej jakości gotowy produkt niższym kosztem w znacznie krótszym czasie. Cyfrowy druk pigmentowy to nie tylko wspaniała jakość wydruku, ale również bawełniane tkaniny z certyfikatami OEKO-TEX


Przyszłość druku na tkaninach nie jest łatwa do nakreślenia. Choćby dlatego, że już na dzień dzisiejszy obserwujemy udogodnienia płynące z tej technologii, które jeszcze kilka lat temu były dostępne wyłącznie dla największych producentów tekstylnych. Jednak już teraz można pokusić się o stwierdzenie, że druk pigmentem to technologia przyszłości. Ze wszystkich dostępnych metod druku pigment jest najbardziej ekologiczny i oferuje największą ilość możliwych do zadruku powierzchni oraz najkrótszy czas realizacji. Zaprojektowany wzór możesz wydrukować na materiale i już w 5 dni roboczych cieszyć się wyjątkową tkaniną do szycia. 

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Cyfrowa drukarnia tkanin – jak ją wybrać? 7 istotnych rzeczy

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij