Komfort użytkowania i idealne dopasowanie do swoich potrzeb – tyle możesz sobie zapewnić poprzez sam wybór odpowiedniej tkaniny lub dzianiny. Ale jak to zrobić, nie wiedząc o materiałach nic lub wiedząc niewiele? Na początek należy poznać podstawowe różnice pomiędzy tkaniną a dzianiną, a później można dobierać materiały do szycia do indywidualnych preferencji. Jaki materiał wybrać i na co zwrócić uwagę? Pomożemy Ci podjąć decyzję.
Tkanina czy dzianina?
Zacznijmy od podstaw. Czym są tkaniny, a czym są dzianiny? Tkaniny powstają z dwóch rodzajów nici – osnowy i wątku. Nitki osnowy i nitki wątku ułożone są do siebie prostopadle. Tkaniny cechują się niewielką lub żadną rozciągliwością, dużo lepiej trzymają jednak kształt. Dzianiny natomiast powstają zazwyczaj z jednego rodzaju nitki, który układa się w oczka podobne do tych robionych na drutach. Dzianiny są rozciągliwe, dzięki czemu lepiej układają się na ciele, nie wymagają wykonywania zaszewek i skomplikowanych wykrojów. Nie oznacza to jednak, że są łatwiejsze do szycia. Ale do tego jeszcze wrócimy.
Naturalna czy syntetyczna?
Jeżeli komfort jest istotnym czynnikiem, wybieraj włókna naturalne. Materiały z bawełny czy lnu oddychają, nie uczulają i nie podrażniają. Główny minus? Szybciej powstają na nich zagniecenia. Niewielka zawartość włókien syntetycznych w dzianinach czy tkaninach pełni rolę stabilizującą – taki materiał ma dłuższy cykl życia i nie będzie odkształcał się w takim stopniu, jak wyroby stuprocentowo naturalne.

O ile mała zawartość włókien syntetycznych w tkaninach może przedłużyć proces ich eksploatacji i jest w wielu przypadkach pożądana, nikt nie lubi nosić na sobie plastiku, czyli materiałów wyłącznie syntetycznych.
Materiały do szycia z certyfikatem OEKO-TEX i GOTS
Pojęcie stosowane najczęściej w materiałoznawstwie, ale dla nas również bardzo istotne. Gramaturę wyrobu włókienniczego wyraża się w gramach na metr kwadratowy materiału. W ten sposób określamy jego grubość i ciężar. Tutaj warto zapamiętać, że gramatura nie jest związana z konkretnym typem tkaniny ani włóknem, z którego powstaje – dzianiny bawełniane, takie jak single jersey czy dresówka pętelkowa, również mogą występować w wielu różnych gramaturach.
Sprawdź także: Jak zacząć szyć na maszynie? Przewodnik krok po kroku
Pamiętaj też, że bawełna bawełnie nierówna. Przy wyborze materiału zwróć koniecznie uwagę na jego pochodzenie i proces, w którym powstaje. Materiały, które oferuje internetowa drukarnia tkanin CottonBee pochodzą od sprawdzonych dostawców oraz posiadają certyfikaty OEKO-TEX i GOTS. To oznacza, że są bezpieczne dla człowieka i środowiska. W procesie produkcji oraz finalnym produkcie z certyfikatem OEKO-TEX ogranicza się zawartość szkodliwych substancji chemicznych, takich jak formaldehyd, pestycydy, barwników alergizujących i chlorofenoli. Materiały z certyfikatem GOTS spełniają najwyższe kryteria środowiskowe – bawełnę urpawia się bez użycia chemii, w tym pestycydów i środków owadobójczych. Dodatkowo, na plantacjach bawełny organicznej nie stosuje się organizmów modyfikowanych genetycznie, a uprawy są nawet w 80% podlewane deszczówką. Z polskiego na nasze – są bezpieczne dla skóry i przyjazne dla środowiska.
Podstawową wiedzę, niezbędną do wyboru odpowiedniego materiału, mamy już usystematyzowaną. Przejdźmy zatem do konkretnych typów tkanin z naszej oferty i ich możliwych zastosowań. Materiały zostały podzielone na grupy – wiedząc, co chcesz uszyć, możesz od razu znaleźć odpowiednią do tego celu tkaninę lub dzianinę, wybrać wzór i zamówić druk na materiale.
Sprawdź także: Tkaniny z certyfikatem – na co zwracać uwagę?

Nowy t-shirt
Lekkie dzianiny o niższej gramaturze, takie jak interlock czy single jersey bez dodatków poliestru czy lycry, sprawdzą się przy prostych t-shirtach i wygodnych koszulkach. Na letnie topy i bluzki na ramiączkach wybierz organiczny single jersey – delikatny i przewiewny, a do tego idealny dla wrażliwej skóry i dbającego o środowisko wielbiciela mody i wygody. Idealnie nadadzą się też na ubranka dla dzieci (stąd też interlock zyskał miano „bodziakowego” – od dziecięcego body), są wygodne, miękkie i dobrze się układają. To materiały idealne dla wrażliwej skóry, gdyż nie będą podrażniać ani uczulać. Wyroby z takich dzianin pierzemy na delikatnym cyklu w temperaturze do 40°C. Łatwo zapamiętać.
Legginsy lub sportowa odzież
Single jersey o wyższej gramaturze i z dodatkiem lycry z powodzeniem nada się na legginsy i sportową odzież. Dzianinę tę często określa się właśnie jako legginsową. Lekkie legginsy do jogi czy fitnesu możesz uszyć z jerseyu z bawełny organicznej – to zdecydowany must-have w każdej eko-szafie.

Nawet przy dużym rozciągnięciu materiału zapewni wtedy krycie. Z tej dzianiny stworzycie także wszelkie elastyczne dodatki. Czapka na początek jesieni? Ozdobna opaska na włosy? A może nowy komplet ubrań do jogi? Dodatek lycry zagwarantuje ubiór dopasowany do ciała, który po wielu cyklach w pralce zachowa swój pierwotny kształt. Pamiętaj tylko o delikatnym programie prania i niskiej temperaturze.
Ciepłe bluzy
Dresówka pętelkowa to must-have (ang. musisz mieć) w garderobie na jesień. Uszyjesz z niej bluzy, a nawet pasujące dresowe komplety, które zapewnią dodatkową ochronę przed chłodem. A skoro już przy chłodzie jesteśmy, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby z dresówki stworzyć czapki, szaliki czy kominy. Poliestrowa przędza w materiale dodatkowo go stabilizuje, więc nie musisz obawiać się, że piękny wzorzysty komplet szalika z czapką wzbogaci Twoją jesienną garderobę tylko na jeden sezon. Jeżeli potrzebujesz wygodnej i ciepłej bluzy, którą możesz założyć do pracy, na spacer albo przejażdżkę rowerem, postaw na dresówkę pętelkową z organicznej bawełny. Bawełna organiczna jest wolna od wszelkiej chemii i GMO, a dzianina z domieszką lycry jest niesamowicie miękka i rozciągliwa.

Chociaż dzianiny wyjątkowo przyjemnie się nosi, ich szycie może sprawiać odrobinę więcej problemu, w szczególności niedoświadczonym adeptom krawiectwa. Podstawa to cierpliwość i igła do dzianin lub jerseyu. Taki typ igły ma zaokrąglone ostrze, przez co nie przecina oczek budujących strukturę materiału. Ustaw w maszynie ścieg elastyczny, jeśli jest w taki wyposażona. Jeśli nie, ścieg zygzakowy będzie najlepszą opcją.
Sprawdź także: Podstawowe techniki szycia – przegląd
Chustki, zwiewne sukienki, koszule
Zwiewny woal bawełniany idealnie sprawdzi się przy szyciu letnich sukienek, koszulek czy plażowych chust i sarongów. Woal jest tkaniną lekko prześwitującą i cienką, przez co może okazać się trudniejszym materiałem do szycia i noszenia. Zwróć uwagę na naprężenie nici i zmień igłę na cieńszą, do tkanin delikatnych. W sukienkach czy spódnicach z woalu warto pomyśleć o podszewce.
Koszule i pościel
Zarówno kreton, jak i satyna to odpowiednie materiały do szycia i z pewnością nadadzą się do stworzenia koszul, bluzek czy sukienek, którym chcemy zaszewkami i ozdobnymi szwami nadać konkretny kształt i charakter. Kreton ma wyraźny płócienny splot (czyli dobrze widoczne nici wątku i osnowy), dlatego nie sprawi nikomu, nawet początkującym, żadnego problemu przy szyciu. To tkanina o niemal wszechstronnym zastosowaniu. Widoczna struktura materiału pozwala łatwo wyznaczyć prostą linię cięcia materiału. Satynę charakteryzuje atłasowy splot, dzięki któremu tkanina jest miękka i delikatnie błyszcząca (ale nie śliska!) po jednej stronie. Satyna z bawełny organicznej to nie tylko materiał świetny na eleganckie komplety pościeli – to wyjątkowo przyjemna tkanina odzieżowa, której subtelny połysk podkreśli elegancję wykonanego z niej ubrania.

Zasypianie w takiej pościeli będzie czystą przyjemnością.
Odzież wierzchnia i wystrój wnętrz
W ostatniej grupie znajdują się tkaniny bawełniane o wyższej gramaturze, dla których znajdziesz całą masę zastosowań. Panama, półpanama organiczna czy gabardyna mogą posłużyć za materiał na przejściowy płaszcz, żakiet lub marynarkę. Wystarczy wszyć do nich podszewkę, lub w przypadku płaszcza pomyśleć o jakimś ociepleniu. Wszystkie powyższe tkaniny wykorzystasz bez najmniejszego problemu do uszycia plecaków lub toreb, mają też szeroką listę zastosowań w dekorowaniu wnętrz – od ozdobnych poduszek i kap, przez zasłony, aż po materiały obiciowe.

Warto jednak pamiętać, że chociaż wymienione wyżej tkaniny mogą być zastosowane jako obiciowe, nie znaczy to, że są to materiały typowo tapicerskie – nasze tekstylia wymagają szczególnej pielęgnacji. Płótno a’la len, sofię, panamę i gabardynę należy prać chemicznie, środkami bez perchloroetylenu, przy użyciu programu dla tkanin delikatnych. Weź to zatem pod uwagę, zanim obijesz nimi puf czy fotel.
Podsumowanie
W bogatej ofercie naszych materiałów z pewnością znajdziesz tkaninę lub dzianinę, która idealnie nada się do stworzenia Twojego wymarzonego projektu.
Pamiętaj, że jeśli nie wiesz, na jaki materiał się zdecydować, możesz zamówić na początek próbnik tkanin i dzianin CottonBee za 1 zł. Wyślemy go do Ciebie na nasz koszt.
