Pranie materiałów, a druk pigmentowy. Pielęgnacja tkanin i dzianin

Materiały zadrukowane pigmentem wymagają odrobinę więcej uwagi w pielęgnacji niż jednokolorowa tkanina lub dzianina. Twój materiał z personalizowanym nadrukiem może wyglądać tak samo dobrze po pierwszym, jak i po trzydziestym praniu. Przestrzegaj tych 5 prostych zasad pielęgnacji tkanin i dzianin i ciesz się drukowanymi materiałami przez lata. 

Spis treści


Temperatura prania materiału zadrukowanego pigmentem

Na naszej stronie internetowej, blogu i ulotce z przepisem prania zamieściliśmy dokładny opis, jak powinna przebiegać pielęgnacja tkanin i dzianin. Znajdziesz tam informację, żeby drukowane tkaniny i dzianiny prać w temperaturze nie wyższej niż 40 stopni. Cyfrowy druk pigmentowy jest narażony na wypłukiwanie w praniu, zatem im niższa temperatura prania, tym dłuższy cykl żywotności tkaniny. Wysoka temperatura prania szkodzi nie tylko nadrukom, lecz także strukturze tkaniny. Dzianiny mogą z czasem tracić na swojej elastyczności lub się odkształcać. Natomiast w tkaninach o niższej gramaturze można zauważyć prześwity spowodowane degradacją nici wątku i osnowy. Oczywiście jednorazowe pranie w wyższej temperaturze nie powinno zupełnie zniszczyć materiału, jednak im częściej będziemy prać w temperaturze wyższej niż zalecana, tym prędzej zauważymy defekty w materiale lub nadruku. 

Do każdej paczki w CottonBee dokładamy instrukcję pielęgnacji naszych tkanin

Spieranie i usuwanie miejscowych zabrudzeń

Nadruki pigmentowe źle znoszą pocieranie na mokro. Jest to powierzchniowa metoda barwienia tkaniny, więc zapierając plamę na poduszcze lub torbie wydrukowanej pigmentem można nieodwracalnie zniszczyć nadruk. W przypadku tkanin z pigmentowymi nadrukami pranie ręczne nie jest rozwiązaniem idealnym, to wręcz niewskazana pielęgnacja tkanin i dzianin. Jeśli wystąpi miejscowe zabrudzenie na materiale zadrukowanym pigmentem, najlepiej usunąć jego nadmiar suchą chusteczką lub papierowym ręcznikiem delikatnie naciskając w miejscu zabrudzenia. Czynność powtórzyć z delikatnie zwilżonym ręcznikiem czy szmatką, nie pocierać. Lekkie miejscowe zabrudzenie można skutecznie wywabić namaczając je w roztworze wody i delikatnego detergentu lub mydła. 

Pielęgnacja tkanin i dzianin w pralce 

Nie musisz obawiać się, że pralka zrujnuje tkaninę lub dzianinę z pigmentowym nadrukiem. Pielęgnacja tkanin i dzianin w pralce automatycznej wymaga jedynie większej uwagi przy wyborze cyklu. Pamiętaj, żeby zawsze ustawić cykl prania dla tkanin delikatnych, lub skorzystać z woreczków do prania tkanin delikatnych. Unikaj prania ubrań, akcesoriów lub dekoracji wnętrz wykonanych z materiałów zadrukowanych pigmentem, w maksymalnie zapełnionej pralce. Materiały ocierają się o siebie, przez co może dojść do uszkodzenia nadruku pigmentowego. Zrezygnuj z wirowania lub ustaw najniższą prędkość, na jaką pozwala Twoja pralka (najlepiej nie więcej jak 400 obrotów na minutę). 


Właściwe środki piorące do pielęgnacji tkanin i dzianin

Pielęgnacja tkanin i dzianin zadrukowanych pigmentem opiera się na delikatnych środkach czyszczących. Zrezygnuj z wybielaczy i odplamiaczy. Postaw na detergenty, które w składzie nie zawierają fosforanów. Jeżeli korzystasz z kapsułek do prania lub innych środków piorących, które umieszczasz w bębnie pralki, zadbaj by nierozcieńczone detergenty nie miały bezpośredniego kontaktu z materiałem zadrukowanym pigmentem. 

Niektóre materiały dostępne w naszej ofercie wymagają specjalnej pielęgnacji, tj. prania chemicznego. W przypadku takich materiałów jak gabardyna, panama oraz sofia zalecamy pranie chemiczne detergentami, które nie zawierają perchloroetylenu, przy użyciu programu dla tkanin delikatnych. 

Suszenie 


Zadbaj o odpowiednią pielęgnację tkanin i dzianin i nie susz ich w suszarce bębnowej. To kolejny przypadek, w którym nadruk na mokrym materiale narażony jest na zniszczenia poprzez pocieranie. Rozwieś równo materiał i pozwól mu wyschnąć w temperaturze pokojowej. Jeśli suszysz ubrania z materiału zadrukowanego pigmentem, zawieś je na wieszaku i dopiero później na suszarce. Kiedy suszysz większe elementy, jak pościel czy tkaninę po dekatyzacji, ułóż materiał pomiędzy dwoma ręcznikami i zawieś razem z nimi na suszarce. Na tkaninach i dzianinach drukowanych pigmentem mogą powstawać wyraźne zagniecenia i odbarwienia w miejscu kontaktu mokrego materiału z linkami suszarki. 

Materiały zadrukowane pigmentem wymagają odrobinę więcej uwagi w codziennej pielęgnacji. Właściwa pielęgnacja tkanin i dzianin pozwoli Ci cieszyć się swoimi materiałami dłużej.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również

Druk pigmentowy na tkaninie – dlaczego rośnie w siłę?

Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij