5 pomysłów, jak wykorzystać płótno bawełniane

Płótno bawełniane to wytrzymały, gęsto tkany materiał, który możesz wykorzystać w swojej pracowni na kilka różnych, a nawet zaskakujących sposobów. Płótno z bawełny organicznej świetnie wpisze się do garderoby lub oferty sklepu budowanej na fundamencie dbałości o środowisko naturalne. Jakie właściwości ma płótno bawełniane i do jakich zastosowań sprawdzi się najlepiej?

Spis treści

Drukuj na płótnie z bawełny organicznej!

Czym właściwie jest płótno bawełniane?

Płótno bawełniane to solidny materiał bawełniany o wyraźnym splocie płóciennym. To gęsto tkana i wytrzymała tkanina, która nie jest skomplikowana w szyciu. Średniej gramatury płótno bawełniane, nawet na grubszych szwach z kilku warstw materiału, nie powinno utrudnić pracy z materiałem, nawet na niedrogiej, domowej maszynie do szycia. Splot płócienny materiału ułatwia wyznaczenie na nim prostych linii cięcia. 

W jakich projektach sprawdzi się płótno bawełniane?

Płótno z bawełny organicznej wykorzystasz wszędzie tam, gdzie potrzebny Ci materiał o wyższej wytrzymałości, który nadal pozostaje przewiewny i bezpieczny w kontakcie ze skórą. Płótno bawełniane to doskonały materiał bazowy na torby zakupowe wielorazowego użytku, workoplecaki, lekkie zasłony albo dekoracyjne poszewki na poduszki lub narzuty na meble. Ale na tym zastosowania bawełnianego płótna się nie kończą.

Jak pielęgnować płótno z bawełny organicznej?

Płótno bawełniane jest wytrzymałym materiałem, który łatwo się nie przeciera ani nie rwie, wymaga jednak odpowiedniej pielęgnacji. Żeby nadruk na powierzchni tkaniny nie stracił na nasyceniu i swojej szczegółowości, pierz drukowane płótno z bawełny organicznej wyłącznie chemicznie. Pranie drukowanego płótna bawełnianego w pralce może prowadzić do powstania jasnych odbarwień w miejscach zagniecenia materiału. 

1. Akcesoria dla najmłodszych

Nasze drukowane płótno z bawełny organicznej posiada nie tylko certyfikat GOTS, ale i OEKO-TEX Standard 100 Klasy I. To oznacza, że zadrukowany materiał został przebadany na obecność 100 najbardziej szkodliwych dla człowieka substancji chemicznych. Klasa I certyfikatu OEKO-TEX Standard 100 wydawana jest na wyroby włókiennicze, które są w pełni bezpieczne w kontakcie ze skórą oraz śliną niemowląt oraz dzieci do 3. roku życia. Z tego wytrzymałego i bezpiecznego materiału możesz stworzyć przepiękne kostki lub książeczki sensoryczne. Na materiale możesz wydrukować już wszystkie grafiki i elementy ozdobne, co znacznie przyspieszy proces tworzenia książeczki i uatrakcyjni jej oprawę graficzną. Taka książeczka spokojnie posłuży latami – płótno jest wytrzymałym materiałem, więc nawet po wielu latach książeczka lub kostka mogą być rewelacyjną pamiątką z dzieciństwa.

2. Koc piknikowy

W lato relaks w parku lub nad wodą to czysta przyjemność. Komfort podczas takich wypadów zapewni jedynie wygodny i rzecz jasna, estetyczny koc piknikowy. Drukowane płótno bawełniane możesz uzupełnić wypełnieniem na poduszki i stworzyć w ten sposób miękki, pikowany koc pikninowy, który zimą możesz wykorzystać w domu jako dodatkową narzutę na kanapę. Pamiętaj tylko, żeby nie zapierać ręcznie miejscowych zabrudzeń na takim kocu, ani nie wrzucać go do pralki. 

3. Mata lub legowisko dla zwierzaka

Organiczne płótno bawełniane może doskonale sprawdzić się na lekkie legowisko dla pupila albo matę do zabawy dla kota. Materiały pozostałe z tworzenia kostek czy książeczek sensorycznych możesz wykorzystać do zrobienia interesującej maty dla mruczka. Podziel ją na cztery sekcje, w jednej z nich między warstwy materiału wstaw celofan, żeby mata szeleściła, kolejny element uzupełnij wypełnieniem poduszek i dosyp do niego odrobinę kocimiętki, a na brzegach wszyj wstążeczki i sznurki. Koty uwielbiają takie zabawki, a gdy się zmęczą, na macie mogą uciąć sobie drzemkę. 

4. Okładka książki lub organizera

Masz w domu małą pracownię introligatorską i szukasz nowych rozwiązań do tworzenia okładek? Drukowane płótno bawełniane możesz wykorzystać jako okleinę do twardych opraw lub miękki, szyty organizer z gumkami na notesy we wnętrzu. Z płótna możesz stworzyć też tekstylną, szytą okładkę na książkę z gumką, która ochroni tom przed zagnieceniami i zabrudzeniami w torbie bądź plecaku. Okładkę możesz zrobić z dwóch materiałów z różnym wzorem, wtedy możesz zmieniać jej stronę, kiedy tylko będziesz mieć na to ochotę. 

5. Nietuzinkowy obraz

Uwielbiasz digital art, tworzysz swoje cyfrowe obrazy w Procreate, a może inspirują Cię obrazy dawnych mistrzów pędzla? Na płótnie bawełnianym możesz wydrukować dowolną ilustrację, grafikę cyfrową, typografię, zdigitalizowane ryciny lub reprodukcję dzieła Klimta, Van Gogha czy Moneta. Wydrukowaną na płótnie pracę możesz naciągnąć na drewnianą ramę albo na górnej i dolnej krawędzi stworzyć materiałowy tunel na drążki i przy pomocy odrobiny sznurka zawiesić pracę na ścianie.

Pamiętaj, że na powyższej liście nie kończą się zastosowania płótna z bawełny organicznej. Tę tkaninę bawełnianą z certyfikatem OEKO-TEX® Standard 100 oraz GOTS możesz wykorzystać do dowolnego projektu – materiał jest bezpieczny w kontakcie ze skórą i śliną niemowląt oraz dzieci do 3. roku życia, a dodatkowo jego proces produkcyjny jest przyjazny dla środowiska.

Paulina

Content writer, amateur photographer, sewist after work.

Powrót do góry
Przeczytaj również
Wykorzystujemy pliki cookie. Dowiedz się więcej w naszej Polityce prywatności.
Akceptuj i zamknij